SUYUN ÖTEKİ YAKASI OKUYUCUYLA BULUŞTU

SUYUN ÖTEKİ YAKASI OKUYUCUYLA BULUŞTU

SUYUN ÖTEKİ YAKASI OKUYUCUYLA BULUŞTU

SUYUN ÖTEKİ YAKASI OKUYUCUYLA BULUŞTU
25 Nisan 2018 - 04:23

Son Talika adlı romanıyla ses getiren Sabriye Cemboluk’un dördüncü kitabı “Suyun Öteki Yakası” okuyucuyla buluştu. Ceren Yayınevi’nden çıkan kitabın ilk baskısını Cemboluk, hayranlarına imzaladı.    

 

41 yıl yurtdışında yaşayan ve memleket hasretini yayınladığı romanlar ile dile getiren Sabriye Cemboluk’un, 25 kısa öyküden oluşan “Suyun Öteki Yakası” adlı kitabı Ceren Yayınları’ndan piyasa çıktı.

Daha önce 3 kitap yayınlayan Cemboluk’un bu 4’ncü eseri. Son Talika adlı eseri ile ses getiren Cemboluk, Ceren Kitap Kafe’de  hayranlarına kitabını imzaladı.

Edirne, Trakya ve Rumeli'ye dokunduğunu da sözlerine ekleyen Cemboluk, “Tüm kitaplarımda Edirneliliği fazlasıyla hissettirmeye çalışıyorum” dedi.

Cemboluk, Son Talika'nın detaylı bir şekilde Edirne'nin anlatıldığı ilk edebi roman olduğunu da belirtti.

 

KİTAPTAN NOTLAR

SUYUN ÖTE YAKASI- Ah Osmanlı, ne ettin de Yunan'a bıraktın bizi? Meriç'in iki yakası birbirine kardeştir. Türkiye de okunan ezanla, burada namaza dururuz. Kâbe’miz bir, dinimiz bir, dilimiz bir...

 Doğru dersin be kızanım. Buradan bakınca suyun ha öte yakası, ha beri yakası...

BOSNA’DA BARIŞ- Savaş Bosna'yı hallaç pamuğu gibi atıyordu. İzine gittiklerinde Miryam, Yusuf'un babasının ve üç ağabeyinin savaşta öldüğünü duydu. Korkuyla sordu. -Ya Yusuf? O yaşıyor mu? Herhalde dağlardadır, gönüllü savaşa katıldı. Yaşasa da senin için fark etmez. Artık dostluk komşuluk bitti. Biz onlarla düşmanız!

 

KİRACI- Gestapolar tavan arasındaki hizmetçilerimize önce tecavüz edip, sonra öldürürler. Ben korktum, hep sustum. Üç çocuk doğurdum ailemin katilinden. Ona karılık ettim.

-Kızlarınız biliyor mu?

-Hayır onlar asla bilmeyecekler!

 

ONU MELEKLER ALM IŞ- Alman polis ellerindeki kelepçeyi çözmeden, hava alanındaki Türk polislere teslim etti. Türk polisler tarafından elleri çözülünce, ceza evinden son temin ettiği Marlboro sigarayı onlara ikram etti. -Kalsın yolda içersin. -Boş verin Samsun içeceğim. Özledim Türk Tütününü. 5 senci NOEL BABA-Beyaz Tüy hayallere daldı. Afrika'nın ortasında Hıristiyan olarak yetiştirilmişlerdi. Ama o güzel kırmızı Noel baba elbisesini hep beyaz Alman rahipler giymişti. Melekler de beyazdı. Onlar da Avrupalıydı herhalde. Ya Tanrı? Onun rengi neydi?

 

SABRİYE CEMBOLUK

1948 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul dördüncü sınıfta ailesiyle gittiği Edirne’den 1960 yılında Bolu Kız Öğretmen Okulu’na devam etmek için ayrıldı.

On beş yaşında ilk hikayesi Bolu yerel gazetesinde yayınlandıktan sonra şehir gazetesine sohbet yazıları ve hikayeler yazmaya başladı. Bu dönemde çeşitli dergilerin açtığı yarışmalara da katıldı ve Varlık Dergisi gibi dergilerde öyküleri yer aldı.

1966 yılında evlendiği eşinin öğretmenlik görevi sırasında Siirt, Amasya, Adapazarı gibi Anadolu şehirlerinde yedi seneye yakın bir süre yaşadı.

Eşinin ardından giderek 1975 yılında İsviçre’ye yerleşti. 1 Ocak 1976 tarihinde geldiği Almanya’da hem işçi, hem de yirmi seneyi aşkın bir süre serbest gazeteci olarak çalıştı. On iki yıl boyunca Milliyet Gazetesi’nin bölge muhabirliğini yaparken çeşitli yerel dergi ve gazetelere de yazılar yazdı.

1984-2000 yılları arasında Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi gibi yayın organlarında öyküleri basıldı. 1994 yılında ‘Kahraman ve Gölgesi’ adlı hikaye kitabını yayınladı. 1997 yılında Alman Köln Radyosu’nda bir öyküsü seslendirildi. 2003 yılında Almanya’da ‘Luftküsse’ adlı öykü antolojisine alınan tek Türk yazarı oldu.

2005 yılında ‘Hayal Haritası’ adlı oyunu Almanya’nın Karlsruhe şehrinde sahnelendi.

2006 yılında TRT tarafından üç dilde hazırlanan ‘Evinde Yabancı’ adlı öyküler kitabında bir öyküsü yer aldı.

2008 yılında ‘Kardelenler Kar Altında Kalmasın’ adlı tiyatro oyunu Almanya’da sahneye kondu.

2014 yılında bir sosyal sorumluluk projesine destek olmak için kaleme aldığı Çıkmaz Sokak adlı tiyatro eseri 2015 yılında Türkiye’de sergilendi.

Sabriye Cemboluk Almanya’nın Karlsruhe şehrinde yaşamakta. Evli ve dört çocuk annesi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE