“TARİHİMİZ GELECEĞİMİZLE BULUŞUYOR"...

“TARİHİMİZ GELECEĞİMİZLE BULUŞUYOR" SERGİSİ

“TARİHİMİZ GELECEĞİMİZLE BULUŞUYOR" SERGİSİ

“TARİHİMİZ GELECEĞİMİZLE BULUŞUYOR
31 Mayıs 2022 - 09:17
Reklam

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Daire Başkanlığı Şube Müdürü Adnan Torun, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 175. kuruluş yıldönümü etkinliklerinde açılan "Tarihimiz Geleceğimizle Buluşuyor" sergisine olan ilgiden memnun olduklarını belirtti.
Torun, serginin öğrencilerin yanı sıra çok sayıda vatandaşında ilgisini çektiğini söyledi. Üç kıta üzerinde 600 yıl hüküm sürmüş Osmanlı belgelerini muhafaza etmeye büyük önem verdiğini vurgulayan Torun, günümüze kadar gelen bazı belgelerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde muhafaza edildiğini belirti.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 175. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında geçen hafta Selimiye Vakıf Müzesinde çok güzel bir sergi açılışı yaptıklarını anlatan Torun "Sergide Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait belgeler, tapu kayıtları, tahrir defterleri, Atatürk'e ait bahçeli bir evin tapusu ve Ayasofya Vakfiyesi gibi önemli belgeler yer aldı." dedi.
Sergideki Ayasofya Vakfiyesi senedinin önemine değinen Torun, 1463 tarihli Arapça yazılı olan vakıf senedinin 65 metre uzunluğunda ve ceylan derisine yazıldığını belirti. Ayasofya senedin dünyada başka bir örneği olmadığını, sadece Topkapı Sarayı Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğünde Osmanlı Türkçesi veya Arapçayla yazılmış farklı versiyonlarının bulunduğunu vurguladı.
Torun, sergiye olan ilgiden memnuniyetini dile getirerek ziyaretçilere teşekkür etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ