TARIM KENTİNE BAYRAM YİNE YOK

TARIM KENTİNE BAYRAM YİNE YOK

TARIM KENTİNE BAYRAM YİNE YOK

TARIM KENTİNE BAYRAM YİNE YOK
29 Mayıs 2019 - 08:58
Reklam

Çiftçinin can suyu olan yağlı tohum desteklemelerinin bir buçuk yıldır ödenmemesi çiftçiyi bitirme noktasına getirdi. Edirneli çiftçi Erdal Akgün, çiftçinin AK Parti iktidarı döneminde üvey evlat muamelesi görmeye devam ettiğini söyleyerek“iktidar seçim derdine düşmüş, milletin efendisi çiftçi geçim derdindeymiş düşünür mü?” diye sitem etti.
Tarım kenti Edirne’nin çiftçisinde para yoksa esnafın yüzü nasıl gülecek diyen Akgün, “Şuanda tarım kenti olan Edirne’de ekonomi durmuş durumda.  Esnaf açısından yurt dışından, yani Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerden gelen günübirlik turistler sayesinde, Edirne esnafı ayakta duruyor ”dedi.
EDİRNE ÇİFTÇİSİNDE YOKSA ESNAFTADA YOK
Desteklemelerin ödenmemesi çiftçiyi zor durumda bıraktığına dikkat çeken Geçmiş dönem Ziraat Odası Meclis Başkanı ve Çiftçi Erdal Akgün; “Bülent Ecevit döneminde yağlı bitkilere ilk defa destek verilmeye başlandı. Yağlı bitkilerle olan destekler en geç nisan sonuna kadar ödeniyordu. Zaman zaman yeni yılla girmediğimiz süreç içerisinde ödenmeye başlandı. Çiftçinin en çok paraya muhtaç olduğu zamanlar, tarlasına çıkmaya başladığı zaman olan bahar ayalarıdır. Mart ayında başlayıp Mayıs 15’ine kadar çiftçinin paraya çok ihtiyacı vardır. Tarım kenti Edirne’de üreticide bir şey olmadığından, çiftçide bir şey olmadığından dolayı çiftçi kendiside zahmet çekiyor, bu zahmet Edirne esnafına da yansıyor. Şimdiden sonra verilecek para çiftçinin hiç ama hiçbir şeyine yaramayacak. Çünkü peşin para ile alamadığımız her şey bize daha pahalıya ve faiz konularak veriliyor. Desteklerin ne zaman verileceği hala belli değil.
DEVLET ÇİFTÇİYİ HİÇ Mİ DÜŞÜNMÜYOR
Devlet çiftçiyi düşünmüyor diyen Akgün; “Geçen yıl bu zamana kadar desteklemelerin hepsi ödenmişti. Çiftçiler yağlı bitkilerde yaklaşık bir buçuk yıldır destekleme almıyor. Nefes alacak büyük desteklemelerde yağlı bitkilerde çiftçiye veriliyor. Bu zamana kadar ödenmedi tamam bunu da geçtik. Önümüzde gelen bayram, bu devleti idare eden insanlar hiç düşünmüyorlar mı? Bir baba, dede, anne çocuğuna çocuğuna torununa hiç bir şey alamamanın üzüntüsü nedir diye en azından düşünülmesi gerektiğine inanıyorum. Bu gidişat hiç iyi bir gidişat değil, zor durumda olan bir çiftçi iyice zor duruma girdi” diye açıkladı.
AK PARTİ ÇİFTÇİYİ UNUTTU
Çiftçiyi savunacak kimsenin olmadığını ve İktidar partisinin çiftçi unuttuğuna dikkat çeken Çiftçi Akgün; “Çiftçide olmayınca yine, tarım kenti Edirne’de ölü bir bayram olacak. Çiftçinin elinde bir şey olmayınca Edirne’miz terk edilmiş bir kent halini alıyor. Biz onlardan sadaka falan istemiyoruz, hakkımız olan desteği istiyoruz. Kimileri şunu söyleyebilir destek bu verilse ne olur verilmese ne olur diye düşünebilirler ama tarihli boyunca tarıma hep destek verilmiştir. Ta ki AK Parti iktidara gelinceye kadar. Bu devleti idare eden insanlar taban fiyatı ile çiftçiyi desteklemişlerdir. Bu dönemde çiftçi üvey evlat muamelesi görüyor. Maalesef biz çiftçilerde de yaprak kıpırdamıyor. Hiç kimse çiftçiyi savunmuyor, buna üzülüyoruz” dedi.
“ZİRAAT ODASI BU MİLLETİN FERYADINA KULAK VERMELİ”
Akgün; “Tarım ve hayvancılıkla ilgili desteklerin ödenmesi için bütün sivil toplum kuruluşlarının bunlara öncülük yapması lazım. Bu sivil toplum kuruluşları Edirne Ziraat Odasının önderliğinde bir basın açıklaması yapıp bu milletin feryadına kulak vermeliydi. Tarımda işler iyi değil, Edirne’nin yerel basını da çiftçide ki bütün dertleri sorunları da, biliyor. Ayçiçeğinde de yaşanan çok kötü sonuç, sadece benim köyüm Büyük İsmailçe’de 7-8 bin dönüm ayçiçeği bozuldu, bunu merkez ilçe de tarım yapan 37 tane mahallerini baktığımız zaman 70-80 bin dönüm ayçiçeği bozularak ekimi yapıldı.  Ekimi yapılan yerlerdeki ayçiçeğini şimdi de kurt kesiyor. Bazı araziler üç defa ekilmiş oluyor. Bu parasızlıkta çiftçi ilacını alıp atacak gücü kalmadı çiftçinin desteklemeler ödenmediğinden dolayı” şeklinde konuştu.
İKTİDARIN TEK DERDİ SEÇİM OLMUŞ
Bu bayram biz çiftçiye yine bayram yo diyen Akgün; “İktidar kendini kolama ve koruma pozisyonunu almış, seçimden başka bir şey düşünmüyorlar, onlar seçim derdinde biz ise geçim derdindeyiz. Bir bayram daha milletin efendisi olan çiftçi parasız ve pulsuz bir bayramı geçirecek gibi görünüyor. Bugünden sonra bayrama bir hafta kaldı, karar alınıp ödenmesi mümkün değil. Yürekler acısı bir durumumuz var. Tarım kemsinin bayramı geçirecek parası ve pulu yok şuan. Çiftçiye bayram yok yine” dedi.  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...