TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ!!!

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ!!!

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ!!!

TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ!!!
07 Ağustos 2020 - 07:12
Reklam

Edirne’nin birçok ilçesinde yer altı sularının bitmesiyle birlikte yaşanan susuzluk halkı mağdur ediyor. Birçok bölgede halk su ihtiyacını köy merkezine getirilen su dolu tankerler ile karşılıyor. Edirne İl Genel Meclisi su israfının önüne geçilmesi için, hayvan ve bahçe sulamaları için ayrı ayrı ücret tarifesine gidecek.
İl Genel Meclisinin dünkü gündemi Edirne’nin birçok bölgesinde yaşanan su sorunu meclis gündeminde tartışılıp çözüm arandı.
İl Genel Meclisi Ağustos ayı üçüncü oturumunda Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre Keşen ilçesine bağlı 45 köyün içme suyu depoların bakımı, çevre düzeni ve su dağıtım vanalarının eksik bakımsız olduğu ve eksiklerin giderilmesi ve su sorunu yaşayan köylerin sorunları meclis gündeminde tartışıldı.
 İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, köylerde içme suyunun bahçe sulamalarında kullanıldığını belirterek, Kasım ayında yapılacak bütçe görüşmelerinde yeni bir fiyat planlaması yaparak israf harcanan suyun önüne geçmek istediklerini söyledi.
Edirne’nin birçok yerinde olduğu gibi Lalapaşa, Keşan gibi ilçelerinde kış aylarının kurak geçmesi ile yaz aylarında yer altı sularının bitmesine neden olan susuzluğa kuraklık neden olurken suları israf etmeden kullanılması gerektiğini vurgulayan İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş; “özellikle köylerde içme suyunun tasarruflu kullanılması gerekiyor. Kasım ayındaki bütçe görüşmelerinde yeni planlamalar yapacağız. En azından köyde oturan vatandaşlar bahçe sulayacaksa bunun ekonomik olarak bedelini farklı ödemeleri lazım, hayvan sulayacaksa da bunun bedelini ayrı ödemesi lazım” dedi.
Tüm bölgelerde yaz aylarında su sıkıntısı olduğunu söyleyen Geçmiş;“ İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri ile görüştüğümde yapılan sondajlarda vatandaşlara vermiş olduğumuz içme sularında bununla ilgili bölgede su sıkıntısı yok diyorlar.  Yaz aylarında 10-15 baş hayvan sulamalarında çeşme suyundan kullanıyorlar, göletlere hayvanlarını götürmüyorlar, bütün herkes yaz ayında bahçe sulamalarında çeşme suyunu kullanıyorlar, böyle olunca da içme suyunda sıkıntılar yaşamaya başladık diyorlar. Vatandaşlara suyu kullanmayın deme şansımız yok. Kasım ayındaki bütçe görüşmelerinde yeni planlamalar yapacağız. En azından köyde oturan vatandaşlar bahçe sulayacaksa bunun ekonomik olarak bedelini farklı ödemeleri yazım, hayvan sulayacaksa bunun bedelini ayrı ödemesi lazım.  Kaç senedir göletlerle ilgili bakım yapılmasını isteyen yok. Çünkü hayvanlarını çeşme sularından sulamaya başladılar. Yer altı sularımız her geçen gün azalıyor. Yarın öbür gün içme suyunda bile sıkıntılar yaşayacağız. Hayvan sulamalarıyla ilgili meclis olarak yeni bir çalışma yapmamız lazım” şeklinde ifade etti.
  Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez, kurulacak hayvan çiftliklerine ruhsat alırken su kaynağının da belirtilmesi gerektiğini kaydetti.
Göletlerde de su kalmadığına dikkat çeken CHP Süloğlu İl Genel Meclis Üyesi Önder Cin;“göletlerde de su yok. Hayvanları sulamaya götürseniz verimliliği düşer. Vatandaşa içme suyu ile hayvanları sulamayın diyemeyiz” dedi.
 
Ak Parti Lalapaşa İl Genel Meclis Üyesi Secaatttin Uyur ise, “ susuzluk sorununun en yoğun yaşandığı bölgelerden birinin Lalapaşa olduğunu söyleyerek, su fiyatlandırmaları konusunda bir düzenleme yapılması gerekiyor. Lalapaşa su sıkıntısı en fazla zarar gören yerlerden birisi. Bölgemizde su çıkmıyor. Vaysal, Hacıdanişment, Süleymandanişment, Ömeroba köylerinde su sorunu var. birinin çeşmesi akarmen biri elinde hortumla bahçesini suluyor. Su tasarruflu kullanılması lazım. Su fiyatlandırmalarında düzenleme yapılması lazım” dedi.
 Su kaynaklarının israf edilmemesi için dikkat edilmesi gerektiğini belirten Ak Parti Uzunköprü İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut ;“kaynaklar israf edilmemeli. Yetersizlik yaz dönemi oluyor. Bağ bahçe sulamak israfa girer. İçme suyu ile evinin önündeki bahçeleri sularsan su yetmez” dedi.
CHP Gurup Başkanvekili Keşan İl Genel Meclis Üyesi Erdoğan Gümülcineli ise sıklıkla yapılan göletlerin kuraklığa neden olduğunu söyledi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LODOS, YAĞMUR, SOĞUK VE KAR GELİYOR
LODOS, YAĞMUR, SOĞUK VE KAR GELİYOR
CİP TARLAYA DEVRİLDİ, SÜRÜCÜ YARALI
CİP TARLAYA DEVRİLDİ, SÜRÜCÜ YARALI