TRAKYA ÜRETEN KADINLAR FESTİVALİ...

TRAKYA ÜRETEN KADINLAR FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

TRAKYA ÜRETEN KADINLAR FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

TRAKYA ÜRETEN KADINLAR FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ
20 Haziran 2022 - 09:57

Edirne Belediyesi’nin, 2022 Edirne Yılı kapsamında bu yıl ilk defa düzenlediği Trakya Üreten Kadınlar Festivali, hafta sonu gerçekleşti.
Edirne Belediyesi’nin, 2022 Edirne Yılı kapsamında bu yıl ilk defa düzenleyeceği Trakya Üreten Kadınlar Festivali, birinden renkli görüntülere sahne oldu. Trakya’daki üreten kadınları desteklemek, onlara sosyal ve ekonomik açıdan güç vermek, kadınları bir araya getirmek ve üretimi desteklemek amacıyla düzenlenen  "Trakya Üreten Kadınlar Festivali” kapsamında Edirne Kent Ormanı’nda 2 gün boyunca cam boncuk atölyesi, geri dönüşüm sepet örücülüğü, öz savunma teknikleri,  kabak süslemeciliği, kurgusal canlı kadın fotoğraf atölyeleri ile güzellik ve bakım workshopları Edirneliler ile buluştu.
18-19 Haziran’da Edirne Kent Ormanı’nda düzenlenen Trakya Üreten Kadınları Festivali programında Kadın Şiddet ve Farkındalık Eğitimi Semineri, Belediye bandosu eşliğinde festivalin açılışı ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın konuşması, Standların gezilmesi, Kadın dilek ağacına dileklerin zımbalanması, Kahkaha Yogası, Mor-İz Ritim Grubu, Çocuk ve Yetişkin Drama, Semazen gösterileri yapıldı. Pazar günü Seval Özcan ile sabah yogası, Çocuk Ponpon Atölyesi, Mor-İz Ritim Grubu, Tüm kadınlar ile dostluk alayı, Edirne Belediye Bandosu Konseri, Edirne Belediyesi Roman Hak Dansları Topluluğu, Erkeklere örgü atölyesi etkinleri yapıldı.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, burada yaptığı konuşmada kadınlarla yan yana yürümeye ve onları her alanda desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Kadınların toplumun aydınlık ve üreten yüzü olduğunu belirten Gürkan, “Çalışan kadınlar, çalışmayan kadınlar diye bir kavram var ki tümüyle yanlış. Kadın aslında her yerde çalışıyor. İşte çalışıyor, tarlada çalışıyor, bağda, bahçede çalışıyor, fabrikada çalışıyor ama en çok da evde çalışıyor. Biz ev kadını diye bir meslek icat etmiş belki de dünyadaki tek ülkeyiz. Niye ev kadını diyoruz, çünkü kadının aslında çalıştığını zihnen de olsa kabul ediyoruz. Yüreğimiz, beynimiz kabul ediyor. Ama onu ayrı bir kategoriye koymak adına da ev kadını diyoruz.” dedi.
Tüm insanların bir kadının eseri olduğuna dikkat çeken Gürkan, “Hepimiz bir annenin evladıyız. Bir anne bizi 9 ay karnında taşımış, büyütmüş, aile terbiyesini vermiş, kelimenin tam anlamıyla yememiş yedirmiş, içmemiş içirmiş ve bugünlere getirmiş. Kadın, aslında toplumun, milletlerin geleceğini şekillendiren insan. O yüzden kadının eğitimi önemli, kız çocuklarının eğitimi önemli, o yüzden toplumun geleceğini şekillendirecek gençleri yetiştirecek kadınların da öncelikle eğitimli olması gerektiği inancındayım” diye konuştu.
Her kadının, her annenin toplumun bir eğiticisi olduğunu belirten Gürkan, Edirne Belediyesi olarak kadınları her alanda desteklemeye, yanlarında yürümeye devam edeceklerini söyledi. “Kadınlar bu toplumun nefesidir, ahlakıdır, asaleti, zarafetidir” diyen Gürkan, “Değerli kadınlarımız siz yürümeye devam edin. Siz yürümeye devam ettikçe, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu çağdaş uygarlık hedefine çok daha güçlü bir şekilde ulaşacaktır. Siz yürüdükçe bu toplum daha da güzelleşecek. İnanıyorum ki yetiştireceğimiz evlatlar Türkiye Cumhuriyetini ikinci yüzyıla çok daha sağlam, kararlı ve güzel bir şekilde taşıyacak” ifadelerine yer verdi.
Belediye Başkanı Recep Gürkan, daha sonra stantları gezerek, üretici kadınlarla sohbet etti. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ