TÜRKİYE’DE SADECE EDİRNE’DE

TÜRKİYE’DE SADECE EDİRNE’DE

TÜRKİYE’DE SADECE EDİRNE’DE

TÜRKİYE’DE SADECE EDİRNE’DE
08 Mayıs 2020 - 00:18

Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa’nın canlı yayın konuğu oldu. Pandemi döneminde canlı hayvan satışının Türkiye’de sadece Edirne Ticaret Borsasında gerçekleştiğini açıklayan Öztürk, bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşanmadığını ifade etti.
Edirne Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Arpa ve buğdayın açıklanan taban fiyatlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk: Buğday ürünü özellikle bölgemizde en çok ekilen ürün. Geçtiğimiz yıl bin 350 liralık fiyatı bin 650 lira olarak açıkladı Cumhurbaşkanımız. Yüzde 22 oranında bir artış söz konusu. Arpada bin 100 liradan bin 275 lira olarak açıklanarak yüzde 16’lik bir artış söz konusu. Biz buğday fiyatının yüksek açıklanmasını bekliyorduk. Üreticilerimizin ciddi anlamda girdi maliyetleri artı.  Gübre,ilaç çok arttı,mazotta dünyada ki değişimlere göre etkileniyor total olarak bakıldığında üretim maliyetleri ciddi artmıştı.
Edirne Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Lisansı depoculuğa yatırımlarınız sürüyor, bölge olarak lidersiniz. Bu süreçte lisanlı depoculuk kapsamında bölge hububatını değerlendirecek olursanız ne gibi önerileriniz olur?
Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk: Edirne Ticaret Borsası olarak,40 bin ton kapasiteli lisanlı depomuz var. Geçtiğimiz harman döneminde bu kapasitenin tamamı doldu. Bu lisanslı depoda ki alımları TMO, üyelerimiz,tüccarlar,sanayiciler ve üreticilerimizde mallarını buraya koyabiliyor. Lisanlı depo sistemi şu şekilde çalışıyor;üretici ürününü getirdiğinde anda elektronik ürün senedi düzenleniyor,elektronik satış platformu üzerinden işlem görüyor. En son yapılan sistemde de Türkiye deki tüm depolar ürün ihtisas borsasına bağlandı oradaki elektronik satış platformu üzerinden satış yapılıyor. Edirne’deki bir üreticinin buğdayı sisteme girildiğinde tüm Türkiye’de alıcılar tarafından görülüp alınması anlamına geliyor.  Takas bank üzerinden yapılan işlemler bunlar, bu işlemlerde peşin olarak yapılıyor. Üreticiler açısından da farklı avantajları var. ; stopaj muafiyeti,nakliye desteği var, tüccarlar ve sanayici açısından vergi muafiyetleri var. Edirne Ticaret Borsasının da yatırımı olan Edirne tarımının lisanslı depoculukta 40 bin ton kapasitemize 22 bin ton daha ilave yapıyoruz kapasitemizi 62 bin tona çıkartacağız harmana da yetiştireceğiz.
Edirne Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Edirne Ticaret Borsası bu korona virüsten etkilendi mi?
Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk : Çin’de başlayan koronavirüs pandemisi yayılmaya başladığı anda,bir çok ülkeye bulaşlar başladı bizim ülkemizde de ülkemize de geleceği çok netti. Bu bağlamda toplantılar yapmaya başladık Türkiye Borsalar Birliği ile kendi aramızda. Gerekli tedbirleri alabiliriz konusunda. Bizim kurumumuz gıda hayvancılık ve tarımın üzerinde olan bir kurum ve bu arada ki işlevi bozmamak gerekiyor. Bizde bu pandemi başlamadan maske eldiven gibi hijyen malzemelerimizi tedarik ettik. İşletmelerimizde borsa satış salonlarında girişte ateş ölçümü ve maske takma zorunluluğu gibi her türlü tedbirleri aldık. Satışlarda sosyal mesafe kurallarına uyarak ayarladık.Pandemi oluşmasından sonra canlı Pazar hayvan yerleri kapandı. Türkiye’de tek açık olan canlı hayvan satışı yapılan yer Edirne Ticaret Borsası.  Hiçbir sıkıntılı durum kaynaklanmadı bu güne kadar aldığımız tedbirler doğrultusunda.
Edirne Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Edirne Ticaret Borsası olarak ekonomi ile ilgili çalışmalarınız oldu mu ?
Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk: Üyelerimizi etkileyecek konularda üyelerimizle görüşüp hızlıca aktarımlarımızı Ankara’ya yaptık. Desteklerin dağıtılmasıydı, bakanlığımız bunun akabinde 2019 desteklemelerinin ödemelerini yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar birliğine de bu konuda gerekli hassasiyetle çalışmalarını sürdürüyor iletilen sorunları en kısa sürede çözüme kavuşuruyor.
Edirne Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Edirne Ticaret Borsası olarak üyelerinize destek paketleriniz var mıdır?
Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk : Şuan iki tane aktif destek paketimiz var. Biri can suyu kredisi Halk Bank tarafından veriliyor. 3 Milyon cirosu olan işletmeler vergi levhası ile başvuruyor ve 25 bin liraya kadar krediler kullanıp yıllık yüzde 7,5’lik faizle 6 ay ertelemeli 36 ayda ödeyebiliyor. Nefes kredisinin yedincisi devreye girdi şuan denizbak üzerinden önümüzde ki günlerde ise devlet bankaları kanalı ile dağıtılacak bir kredi devreye girdi. Yıllık cirosu 3 milyon lira olan Borsa ve oda  üyeleri bizden alacakları faaliyet belgeleri ile başvuru yapabilecekler. 3 milyon cirosu olanlar 50 bin lira,3 milyonun üzerinde cirosu olanlar 100 bin lira yıllık 7,5 faiz oranı ile veriliyor.  2020 yılına kadar ödemesiz dönemi var.2021  yılında ise 12 eşit taksitle ödemeler yapılacak. Bizden faaliyet belgesi alan üyemiz üyelerimizin yüzde 15 seviyesinde.
Edirne Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Korona Virüs sürecinde faaliyetleriniz nasıl devam ediyor?
Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk:Biz gıda zinciri bu süreçte bozulmamalı. Bu pandemi oluştuğunda valimiz,tarım il müdürümüz diğer ekim süreçlerinin devam etmesi için  ciddi çalımlar yaptık. Edirne köy nüfus ortalaması ciddi anlamda yaşlı. Köylülerimiz 65 yaş hadine takılıp işlerini yapamaz duruma gelebilirdi yerel yönetimler görüşüp vali bey gerekli hassasiyeti göstererek gerekli izinler verildi. Bütün  tesislerimiz çalıştı. Türkiye çok güçlü tarımsal ve hayvansal bir ülke tüm süreçler sağlıklı bir şekilde her alanda devam etti.
Edirne Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa:Tarımda elektrikte birim fiyatların düşürülmesi ile ilgili bir gündem var mı?
Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk: Tarımda kullanılan mazotun fiyatın farklı olması ile ilgili taleplerimizi  sürekli iletiyoruz. Elektrikle ile ilgili indirimli kullanılmasını Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza arz etmiştik,şuanda çiftliklerin hayvancılık işletmelerinin düşük fiyatlı elektrik kullanması mümkün.
Edirne Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Kredi ertelenmesi ve üye aidatlarının etlenmesi ile ilgili çalışmalarınız var mı?
Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk: Bu konular ile ilgili sürekli bakanlıklara,borsalar birliğine devam dile getirip yazılı olarak ta geçiyoruz.
Edirne Yazı İşleri Müdürü Şener Urfa: Kara çalı balı üretiminin marka olması söz konusu mu?
Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk: bu bal üretimi destekleyip marka haline getirmemiz gerekiyor,bununla ilgilide ciddi anlamda masaya strateji planı ortaya koymamız gerekiyor. Bunla ilgili yol haritaları belirlememiz gerekiyor. Bu pandemi sonunda arı üreticilerimizle toplantı yapıp neler yapacağımızı belirleyelim.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
YİNE YENİ YENİDEN
YİNE YENİ YENİDEN