Reklamı Geç
UZAKDOĞU, MİMAR SİNAN İÇİN GELİYOR

UZAKDOĞU, MİMAR SİNAN İÇİN GELİYOR

UZAKDOĞU, MİMAR SİNAN İÇİN GELİYOR

UZAKDOĞU, MİMAR SİNAN İÇİN GELİYOR
24 Kasım 2018 - 06:49

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Uzakdoğulu turistlerin Mimar Sinan’ın eserlerini görmek için Edirne’ye ve İstanbul’a geldiğini belirtti.

 

Trakya genelini temel alan Türkiye genelinde de pek çok çalışma proje ve fuara katılan çeşitli örnek çalışmalarıyla hizmet etmeye devam eden Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA), bu kez çalışma sistemlerinden yönetim kurulu üyelerine kadar tüm detayları Edirne İl Genel Meclis’ine aktardı. TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, yaptıkları çalışmaları, ilerleyen süreçte neler yapacakları ve ilgili konular hakkında meclis üyelerinin sorularını yanıtladı. Şahin konuşmasının bir kısmında yaptıkları “Mimar Sinan'ın İzinde” adlı çalışmayı da aktardı. Şahin, Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başlatılan çalışmanın günümüzde de olumlu etkilerinin devam ettiğini de vurguladı.

 

TRAKYAKA’DAN İSTANBUL HAMLESİ

TRAKYAKA tarafından düzenlenen Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ başta olmak üzere Ankara’da gerçekleştirdikleri Trakya Tanıtım Günleri’nin olumlu geri dönüşler sağladığını ve bu durumu ilerletmek için İstanbul’da da bir takım çalışmalar yapacaklarını belirten Şahin; “Ankara’da güzel bir tanıtım yaptık. Ankara’da herkes çok memnun kaldı. Seneye Nisan ayında bu sefer İstanbul’da tanıtım yapmayı düşünüyoruz. Trakya tarihinde ilk defa birlikte Trakya dışında bir tanıtım yapıldı. Ben de çok beğendim, katılımcılar da çok beğendi, Ankara’da yaşayan Trakyalılar da çok beğendi. Meriç’in fıstığının coğrafi işareti alınmamış. Keşan’da da Siğilli bamyası var. Bunların coğrafi işaretlerini de alacağız” şeklinde konuştu.

 

YERLİ TOHUM TRAKYAKA’NIN GÜNDEMİNDE

Şahin’in sunumu sırasında en dikkat çeken konulardan biri de tohum şirketleri hakkındaydı. Şahin, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de 46 tane tohum şirketi olduğunu ve bu şirketleri 3 ilin üniversitesiyle bir araya getirerek; “Bu şirketleri ve üç ildeki üniversiteleri birleştirerek bir şirket kurmaya çalışıyoruz. Trakya Birlik gibi bir yapı oluşturup yerli tohum üreteceğiz. Yurt dışından tohum alıyoruz ve bu tohumlar yerli değil. 46 tohum şirketine ‘neden yurt dışından alıyorsunuz?’diye sorduk ve dedik ki ‘Siz yurt dışından alacağınıza biz üretelim. siz satın’ dedik. Eğer bunu başarabilirsek Trakya adına büyük bir iş başarmış olacağız. Yerli tohum üretip, tarımla uğraşanlara satacağız. Trakya Birlik gibi bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz” dedi. İfadelerini kullandı.

 

UZAKDOĞU, MİMAR SİNAN İÇİN GELİYOR

Şahin 2 yıl önce başlattıkları “Mimar Sinan’ın İzinde” aldı çalışmanın olumlu sonuçlar doğurduğunu ve daha farklı çalışmalarının devam edeceğini belirten Şahin; “Konu hakkında en bilgili kişilerle çalıştık. Kore’den, Çin’den, Japonya’dan gazeteciler, yazarlar Edirne’mize geldi ve sonraki süreçte bunun olumlu yönlerini kısa sürede gördük. Uzakdoğu’dan sırf Mimar Sinan’ın eserlerini görmek için özel turistler geliyor. Çok değil bu rakam ancak mimari ve tarihe hakim önemli isimler Edirne’ye geliyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
Reklamı Geç