Reklamı Geç
ZAM TALEBİNE KAPIDA ENGEL

ZAM TALEBİNE KAPIDA ENGEL

ZAM TALEBİNE KAPIDA ENGEL

ZAM TALEBİNE KAPIDA ENGEL
24 Kasım 2018 - 06:47

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü önünde ek zam taleplerine yönelik açıklama yapmak isteyen Edirne Eğitim Sen Şube Başkanı Ayhan Fırtına’nın açıklamasını polisler müdürlük önünde yapmasını engelledi.

Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, ek zam talebini Edirne Valiliği kapısı önünde yapmak zorunda kaldı. Valilik kapısı önünde açıklama yaptıktan sonra Fırtına, sendika üyelerinin zam taleplerini imzaladıkları dosyayı açıklamadan sonra Edirne Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim etti.

Zam taleplerini açıklayan Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, “Türkiye’nin temel ekonomik göstergeleri uzun süredir kriz sinyalleri vermeye başlamıştır. Yıllardır geçimlerini büyük ölçüde borçlanarak sürdüren, kredi ve borç batağına saplanan toplumun geniş kesimleri gibi, eğitim ve bilim emekçileri de yaşanan ekonomik sorunlardan fazlasıyla etkilenmektedir. İktidar, her fırsatta ekonomide yaşanan en temel sorunların üzerini örtmeye çalışarak, bütün sorumluluğu ‘dış güçlere’ atmaya çalışırken, emekçilerin günlük yaşamı ile ilgili bütün ekonomik göstergeler kötüye gitmektedir. Türkiye ekonomisinde son yıllarda, özellikle 24 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan dalgalanmalar, Türk Lirasının değer kaybetmesi ve enflasyonunun hızla artması sonucunda satın alım gücümüzde belirgin bir azalma yaşanmış, ücretlerimiz mum gibi erimiştir. 1 ABD dolarının ortalama 1.30 TL olduğu 2008 yılında 1.196 TL aylık alan bir öğretmenin 920 ABD doları alabiliyorken, 15 Kasım 2018 itibariyle ortalama 3 bin 620 TL alan bir öğretmenin 1 ABD dolarının 5,42 TL seviyesindeyken aldığı maaş 668 ABD doları seviyesine inmiştir. Son on yılda bir öğretmenin yaşadığı ekonomik kayıp, aylık olarak bin 366 TL’ye (252 ABD doları) ulaşmıştır. Bu rakama Ekim 20185 itibariyle yüzde 25’i aşan yıllık enflasyondan kaynaklı kayıpları da eklediğimizde satın alım gücümüzdeki azalmanın çok daha fazla olduğu açıktır” dedi.

“KREDİ VE BORÇ BATAĞINA SAPLANILDI”

“Başta elektrik ve doğalgaz olmak üzere, temel tüketim ürünlerine peş peşe yüksek oranlı zamlar yapılması, ekonomik krizin faturasının krizi yaratanlara değil, halkın, emekçilerin sırtına yıkılmak istendiğinin açık göstergesidir”diyen Fırtına şöyle devam etti “ Emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarının dayanılmaz hale geldiği, ekonomide yıllardır benimsenen yanlış politikalar nedeniyle ek iş yapmak zorunda kaldığı, kredi ve borç batağına saplandığı koşullarda, iktidarın ekonomide yaşanan ve yaşanması beklenen olumsuzluklar karşısında krizden etkilenen yüzde 99 yerine, yüzde 1’i oluşturanların talepleri doğrultusunda hareket etmesi kabul edilemez. Eğitim ve bilim emekçileri olarak, ekonomide yaşanan krizde hiçbir sorumluluğumuz ya da payımız olmadığı halde, krizin faturasının ısrarla bizlere ödetilmek istenmesini kabul etmiyoruz. Ekonomik krizi kim çıkardıysa, faturasını da onlar ödemelidir.”

“YAPILMASI İSTENENLER SIRALANDI”

Eğitim ve bilim emekçilerinin Türkiye çapında bütün işyerlerinde başlattığı imza kampanyasıyla tüm eğitim ve bilim emekçilerinin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasını, maaşlarda  son 10 yıl içinde dolar bazında yaşanan kaybı karşılamak için net bin 395 TL artış sağlanmasını talep ettiklerini kaydeden Fırtına “Başta elektrik ve doğalgaz olmak üzere, temel tüketim ürünlerine yapılan zamların geri alınmasını, vergi dilimi soygununa son verilerek gelir vergisi oranının sabitlenmesini, ek ödemelerin tamamı temel ücrete ve emekliliğe yansıtılmasını, ek ders saat ücreti hesaplanırken bir öğretmenin aylık maaş tutarının (3600/60 = 60 TL) esas alınmasını, eğitim-öğretime hazırlık ödeneğinin, ayrımsız bütün eğitim ve bilim emekçilerine bir maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmesini talep ediyoruz.”dedi.

“MEYDANA MİTİNGE DAVET EDİYORUZ”

Fırtına,  “Türkiye’de yaşayan herkes gibi, eğitim ve bilim emekçilerinin yaşam koşullarını doğrudan etkileyen ekonomik krizin faturasını ödemeyeceğimizi belirterek, taleplerimizin karşılanması için işyerlerimizden topladığımız imzaları Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderiyor, krizin faturasını ödemeyeceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna ilan ediyoruz. Tüm eğitim ve bilim emekçilerini,

9 Aralık Pazar günü Samsun’da, 15 Aralık Cumartesi günü Adana’da,16 Aralık Pazar günü Diyarbakır’da ve 22 Aralık Cumartesi günü İstanbul’da yapılacak olan ‘Yoksullaşmaya, İşsizliğe ve Güvencesizliğe Karşı Birlikte Mücadele’ mitingine davet ediyoruz. Krizin bedelini emekçiler değil, krizi yaratanlar ödesin” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
Reklamı Geç