UZUNKÖPRÜ, OSB İLE CAZİBE MERKEZİ OLACAK

UZUNKÖPRÜ, OSB İLE CAZİBE MERKEZİ OLACAK

UZUNKÖPRÜ, OSB İLE CAZİBE MERKEZİ OLACAK

UZUNKÖPRÜ, OSB İLE CAZİBE MERKEZİ OLACAK
06 Aralık 2017 - 04:59

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için çalışmalar hız kazandı. Yapılacak olan OSB hakkında ise; “Uzunköprü OSB ile cazibe merkezi olacak” ifadeleri kullanıldı.

 

Edirne İl Genel Meclisi tatilini olağanüstü bir karar nedeniyle erteledi. Dün gerçekleştirilen İl Genel Meclisi, Edirne Valisi Günay Özdemir’in talimatlarıyla olağanüstü bir oturum gerçekleştirdi. Olağanüstü oturumunun maddesi ise Uzunköprü Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye Cumhuriyeti Yatırım Programına alınabilmesiydi. Olağanüstü toplanan meclise Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğur katılım gösterirken; Uzunköprü’nün Kavacık Köyü Ardıç Bayırı Mevkiinde 71.5 hektarlık, 115 ada-238 parsel, 118 ada-175 parsel’e yapılacak olan OSB için Edirne Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut detaylı bilgiler verdi. Yapılacak olan Uzunköprü OSB’yle ilgili Küçük Sanayi Sitelerindeki gelişmeye engel küçük alanlardan kurtarılacağı, bölgeye gelmek isteyen tekstil işletmeleri için yatırım alanı oluşturulacağı ve de sanayi potansiyelinin canlandırılarak Uzunköprü’de göçün önüne geçilmesi amaçlanıyor.

 

OSB KURULUŞ PROTOKOLÜ’NDEN SONRA BAKANLIK ONAYI

Edirne Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut, İl Genel Meclisinde yaptığı konuşma ile Uzunköprü OSB hakkında soruları da yanıtladı. Akbulut yaptığı konuşmada; “İlimiz Uzunköprü ilçesinde organize sanayi bölgesi kurma çalışmaları ilk olarak Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimi ile başlatılmıştır. Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan Uzunköprü OSB Bilgilendirme Raporu ve Onaylı Haritalar İl Müdürlüğümüzün 31.08.2016 tarih ve 444 sayılı yazısı ile Bakanlığımız Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilerek OSB için ilk başvuru yapılmıştır. Bakanlığımızca yapılan başvuru incelenmiş olup belirlenen eksiklikler yazışmalar yapılarak giderilmiştir. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda Bakanlığımız Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünün talimatıyla 25.05.2017 tarihinde Yer Seçimi Komisyonu Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasında toplanmış ve OSB alanı için belirlenen alan Uzunköprü OSB Yeri olarak kesinleştirilmiştir.

OSB’nin yer seçimi kesinleştikten sonra ilk olarak OSB Kuruluş Protokolü 2 nüsha halinde hazırlanarak Bakanlığımıza onaya sunulacaktır. Yer seçimi toplantısına; Edirne Defterdarlığı, Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, TCDD Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 13. Şube Şefliği, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü, Edirne Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, BOTAŞ Kırklareli Şube Müdürlüğü, TEİAŞ 20. Bölge Müdürlüğü, DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Edirne Şube Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Edirne Orman İşletme Müdürlüğü Uzunköprü Orman İşletme Şefliği, Edirne İl Özel İdaresi, Edirne İl Halk Sağlığı Müdürlüğü katılmış olup, Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü katılmamıştır. Kuruluş Protokolü; OSB’nin unvanını, Adresini, OSB’nin oluşumuna katılan kurum ve kuruluşların katılma payı oranlarını ve müteşebbis heyette temsil edilecekleri üye sayılarını, Katılma paylarının ödeme şekil ve şartlarını, OSB’nin organlarında görev alan asil ve yedek üyelerin adları ile temsil ettikleri kurum ve kuruluşları, Katılımcıların karma veya ihtisas şeklinde sektör grupları ile Bakanlığın gerekli gördüğü hallerde, belirlediği OSB’de yer tahsis edilecek özel ya da tüzel kişilerin temel vasıfları ve iştigal konularını, Temsil ve ilzamla yetkilendirilmiş üyelerini, Yürürlüğe giriş koşulu, imzaları ve tarihini, Valinin olumlu görüşünü içeren Bakanlığa sunuş dilekçesini, Bakanlık onay bölümünü içerir” dedi.

 

“POTANSİYELİ CANLANDIRMAK, SANAYİYİ GELİŞTİRMEK VE GÖÇÜ ENGELLEMEK”

Akbulut, OSB’nin yapılış amacının yaşanan göçün önüne geçmek, bölgeye yatırım alanı oluşturmak, ve tarım makineleri üreten sanayiciyi ilçeye kazandırmak olduğunu ifade etti. Akbulut; “Uzunköprü OSB’nin kurulması İlimiz genelinde dağınık bir şekilde bulunan makine sanayi (özellikle tarım makineleri üreten sanayici) Küçük Sanayi Sitelerindeki gelişmeye engel küçük alanlardan kurtarılacak, bölgeye gelmek isteyen tekstil işletmeleri için yatırım alanı oluşturulacaktır. Yıllardır devamlı göç veren Uzunköprü ilçemizin geçmişteki sanayi potansiyeli canlandırılarak göç vermesi engellenecektir. İlçemizin geçmişten gelen sanayicilik ve makine üretim gücü harekete geçecektir. Dağınık şekilde bulunan makine üreticileri bir araya toplanacak ve yaratılacak sinerji ile kapı komşularımız Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatta önemli bir avantaj elde edilecektir. OSB’nin kurulmasıyla özellikle İstanbul’dan ilçemize gelecek olan tekstil sanayisi bölgedeki işsizliği azaltacak ve yetişmiş iş gücünün bölgemizde kalmasına katkı sağlayacaktır. OSB ile bölgedeki tarımsal üretimin ana merkezlerinden biri olan Uzunköprü ilçesinin sanayi alt yapısı yok olmaktan kurtulacağı gibi bir cazibe merkezi olacaktır. Ayrıca bölgedeki linyit kömürü madenciliği sektörü makine sektörünü destekleyen niteliği ile Uzunköprü OSB ve Linyit Madenciliği birbirini destekleyecektir” şeklinde konuştu.

 

“OSB İLE EKONOMİK VE SOSYAL KALKINMA GELİŞECEK”

Uzunköprü’ye yapılacak olan OSB ile bölge halkına da ayrı bir istihdam sağalanacağını belirten Akbulut; “OSB’nin kurulmasıyla Bölgemizde bulunan Makine sektörünün altyapısı destekleneceğinden Ülkemiz sanayisine katkıda bulunulacaktır. Makine sektörü Küçük Sanayi Sitelerinde çok dar alanlarda üretim gerçekleştirmeye çalıştırmakta ve bu durum firmalarını büyütmeye engellemektedir. İşgücü imkânlarından dolayı bölgeye gelmek isteyen tekstil sektörü yatırımcılarına uygun parseller vermek ve tekstil sektöründe daha yoğun olarak çalışan kadın istihdamını arttırmaktır. Makine sanayisinde yetişmiş işgücünün bölge dışına göçü engellenerek bölgede istihdamı sağlanacaktır. Müşterek makine ve donanım kullanımı sağlanarak işletme giderleri düşürülecek ve maliyet avantajı sağlanacaktır. Kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği geliştirmek suretiyle yerel potansiyel harekete geçirilerek ekonomik ve sosyal kalkınma geliştirilecektir” ifadeleri kullanıldı.

 

ASİL ÜYELERDE VALİ ÖZDEMİR DE VAR

Uzunköprü OSB Edirne İl Özel İdaresinin 15’de 8 oranda hissedar olmasına, müteşebbis heyetinde 4 yıl sırayla görev yapmak üzere asil üyeler; Edirne Valisi Günay Özdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Turan Ateş, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne İl Genel Meclis Üyesi 1. Başkan Vekili Enver Erkan, Edirne İl Genel Meclis Üyesi Arda Yüce, Edirne İl Genel Meclis Üyesi Halil İbrahim Bulak, Edirne İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut ile Edirne İl Genel Meclis Üyesi Özcan Soyupak olarak oy birliğiyle seçtiler.

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Şadi Dağlı
    2 yıl önce
    Çevresini kirletmeden bir sanayi yapı***masını henüz beceremedik. Ergene havzasındaki zehirlenmeyi önlemeden şimdi de köy meralarına göz dikilmesi son derece düşündürücüdür. Kavacık köyü merasının yanında yer a*** sulama amaçlı göletin tarımda çok büyük yararı vardır.Bu göleti zehirledikten sonra çevre yaşanmaz hale gelebilir. Son olarak şunu önerebiliriz; Önce Ergene havzasını kurtarın, sonra sıra köylere gelsin. "Çevreyi kirletmeyen sanayileşme teknolojisini" öğrenmeden köy meralarına göz dikilmesin. Yaşananlar ortadadır. Kanser o*** insanlarımızın sayısını incelemek bile her şeyi anlamamıza yeterlidir. İnsanlarımız uyanık olmalı ve geleceğine sahip çıkmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”