VALİLİK AÇIKLADI, “TÜM ZAMANLARIN REKORU...

VALİLİK AÇIKLADI, “TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI”, GURBETÇİLER AKIN AKIN GELİYOR

VALİLİK AÇIKLADI, “TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI”, GURBETÇİLER AKIN AKIN GELİYOR

VALİLİK AÇIKLADI, “TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI”, GURBETÇİLER AKIN AKIN GELİYOR
18 Temmuz 2022 - 09:02
Reklam

Edirne Valiliği, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan bir günde 35 bin 887 yolcu girişi gerçekleştiğini, bunun, tüm zamanların yolcu giriş rekoru olduğunu bildirdi.
Edirne Valiliğinden yapılan açıklamada, 16 Temmuz tarihinde Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye 8 bin 358 araçla 35 bin 887 yolcunun giriş yaptığı ifade edildi. Bu sayının rekor olduğu vurgulanan açıklamada, "Alınan ilave tedbirlerle kesintisiz ve aralıksız hizmet verilen Kapıkule Sınır Kapımızda son 24 saatteki istatistiklere göre hem araç girişinde hem de yolcu giriş sayılarında tüm zamanların rekoru kırıldı." denildi.
KENTİN TURİZM VE EKONOMİSİNE DE KATKI SAĞLIYOR
Türkiye'ye giriş için alınan tedbirler kapsamında sınır kapılarında çok beklemeyen gurbetçiler, Edirne'yi gezme ve tanıma fırsatı buluyor.
Geçen ayın son günlerinde başlayan yurt dışında yaşayan Türklerin baba ocaklarına ziyaretleri sürüyor. Gelişler temmuz ayı sonuna dek sürecek. Gelişlerin son zamanların üstünde olmasına rağmen sınır kapılarında bekleme süreleri ise azaldı. Sınır kapısında fazla beklemeyen gurbetçi aileler çevre yolu yerine direksiyonu Edirne yönüne çevirip, kentin hem kültürel mirasını görüyor, mutfağından çıkan lezzetleri tadıyor, kimisi de konaklamayı tercih ediyor.
"BEKLEDİKLERİNDEN DAHA KISA SÜREDE GİRİŞ YAPIYORLAR"
Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, AA muhabirine, gelişlerde artış olduğunu söyledi. Gurbetçilerin de bekleyiş sürelerinin kısalması nedeniyle "Ekspres geçiş" olarak adlandırdığı duruma üç faktörün etki ettiğini vurgulayan Kırbıyık, şöyle konuştu: "Geçtiğimiz yıllarda salgın tedbirleri bahane edilerek Yunanistan kapılarından çok verimli bir geçiş yapamıyorduk. Yunanistan'ın aldığı aşırı tedbirler nedeniyle gurbetçilerimiz bu iki kapıyı değerlendirmiyordu. Bu yıl gerek Pazarkule gerek İpsala sınır kapılarımıza gurbetçilerimizin rağbet ettiğini ve oradaki geçiş rakamlarının arttığını görüyoruz. İkinci faktör gerek Emniyet Genel Müdürlüğünce gerek Gümrük Genel Müdürlüğünce buraya yapılan takviyeler.
Şu anda tüm peronlarımız vatandaşlarımıza, gurbetçilerimize hizmet verecek şekilde çalışıyor, kesintisiz hizmet sunuyoruz, bir anlamda ekspres geçiş sağlıyoruz. Vatandaşlarımızı çok kısa sürede, kimi zaman bu süre 15 dakikaya kadar düşüyor, hızlı bir şekilde işlemleri tamamlanıyor. Çok nadir görülse de maksimum 1-2 saatte işlemler tamamlanıyor. Üçüncü faktör Kapıkule'nin karşısındaki Kaptan Andrevo Sınır Kapısı ve Hamzabeyli'nin karşısındaki Bulgar Lesova Sınır Kapısı'nda bir motivasyon artışı görüyoruz. Oradaki işlemlerin geçtiğimiz yıla göre daha hızlı yapıldığını, gurbetçilerimizin işlemlerinin tamamlanarak bu tarafa gönderildiğine şahitlik ediyoruz."
CADDE VE SOKAKLARDA GURBETÇİ YOĞUNLUĞU
Kırbıyık, bu durumun kent ekonomi ve turizmine muhakkak etkisinin görüldüğünün altını çizdi. Kentte yoğun bir gurbetçi hareketliliğinin gözlendiğini vurgulayan Kırbıyık, şöyle devam etti: "Edirne caddelerin ve sokaklarında gurbetçilerimizin yoğun şekilde bulunduklarını görüyoruz. Bunun temel nedenlerinden biri kapılardaki geçiş sürelerinin hızlanması. Çünkü gurbetçilerimiz kafalarında oraya ayırdıkları süreden çok daha hızlı bir şekilde giriş işlemlerini gerçekleştirdikleri için kalan vakti şehrimizde değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Biz bundan çok mutluyuz. Edirne bundan çok mutlu, kendilerini burada görmekten özellikle mutluluk duyduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum." Kapılardaki geliş trafiğinin temmuz ayı sonuna dek süreceğini vurgulayan Kırbıyık, hem gelişler hem de dönüşler için tüm tedbirlerin alındığına vurgu yaptı.
"GEÇİŞ HIZLI OLUNCA ZİYARETE VAKİT KALIYOR"
Yıllık iznini Türkiye'de geçirmek üzere Fransa'dan gelen Serhat Günalan uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından vatana gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Kapıkule'de hiç beklemeden işlemlerini yaptırdıkları bundan da çok memnun kaldıklarını ifade eden Günalan, "Edirne bize express giriş gibi oluyor, hiç beklemeden giriş yapıyoruz. Edirne'de gezme ve konaklama imkanımız oluyor, buranın yöresel yemeklerini yeme imkanı buluyoruz." dedi.
Fransa'dan gelen İhsan Çevlik de Türkiye'de işlemlerin çok hızlı olduğunu, artık hiç beklemeden sınır kapısından geçtiklerini belirtti. Eskiden sınır kapısında zaman zaman çok yoğunluk olduğunu, uzun süre geçiş yapmak için beklediklerini anlatan Çevlik, "Geçiş için çok bekleyince haliyle alışveriş yapma imkanımız kısıtlı oluyordu. Ama şimdi transit geçtiğimiz için vaktimiz oluyor, alışveriş yapıyoruz, para bozduruyoruz. Şimdi ben de Selimiye Camisi'ne gideceğim. Alışverişimiz yapıp oradan Kayseri'ye doğru yola çıkacağız." diye konuştu.
GURBETÇİLERE İKRAMLI KARŞILAMA
Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan gurbetçilere Edirne'nin yöresel lezzetlerinden badem ezmesi ve Edirne ciğer ikram edildi. Avrupa'nın çeşitli ülkelerindeki Türkler, yaz tatillerini geçirmek için memlekete gelmeye devam ediyor.
Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar ile Dernek Yönetim Kurulu Üyesi şekerlemeci Arif Meriç, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan gurbetçilere tava ciğer ile yöresel tatlılar ikram etti, hayırlı yolculuklar diledi.
İkramda bulunan esnafa Edirneli müzisyen de eşlik ederek kemanla "Türkiyem" türküsünü çaldı. Gurbetçi vatandaşlar şarkıya hem eşlik etti hem de duygulandı. Dinar, AA muhabirine, gurbetçilerin baba ocağına kavuşmanın sevincini yaşadığını söyledi.
Esnaf olarak gurbetçileri her yıl yöresel ürünlerle karşıladıklarını belirten Dinar, "Gurbetteki kardeşlerimizin ana vatanlarına kavuştuğu yer olan Kapıkule'deyiz. Hem onların heyecanlarına ortak oluyoruz hem de kentimizin yöresel yiyeceklerini ikram ediyoruz. Hoş bir gün geçiriyoruz" dedi.
Şekerlemeci Meriç de bugün Avrupa'nın her yerinden gelen kardeşlerini karşıladıklarını belirtti. Meriç, "Bugün onları hem ciğerimizle karşıladık, hem badem ezmemizle. Ne kadar muhabbet olursa bu dünya o kadar güzel olur. Gurbetçilerimiz alın teriyle geldiler, biz onları neyle karşılasak azdır. Hoş geldiğiniz " ifadelerini kullandı.
"BEN ÇOK DUYGULANDIM"
Almanya'dan gelen Filiz Çevirmeci kendilerini karşılayan esnafı görünce çok mutlu olduğunu söyledi. İkram ve karşılamadan çok etkilendiğini anlatan Çevirmeci "Ben çok duygulandım, ağladım zaten. Buranın havası bile güzel insan nefes alırken bile fark ediyor." dedi. Kenan Kartal da vatana geldikleri için çok mutlu olduğunu özellikle Edirne ciğerini çok beğendiğini söyledi. Almanya'dan gelen Leyla Sarıgöz ise Türkiye gibi hiç bir ülkenin olmadığını, koranavirüs nedeniyle üç yıldan beri gelemediklerini, vatanını çok özlediğini söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ