VATANDAŞLAR ÇİLEDEN ÇIKTI

VATANDAŞLAR ÇİLEDEN ÇIKTI

VATANDAŞLAR ÇİLEDEN ÇIKTI

VATANDAŞLAR ÇİLEDEN ÇIKTI
03 Eylül 2018 - 04:21

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğde elektrik, doğalgaz ve akaryakıtlara zamlar yapıldı. 1 Ekim tarihinde yenilenmesi gereken fiyatlar 1 Eylül de yenilenince vatandaşları çileden çıkardı.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ), Enerji Petrol Gaz İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) güncel fiyat listelerini halka duyurdu. EPDK Elektrik fiyatları konutta yüzde 9, sanayide yüzde 14 oranında arttırdı. BOTAŞ Doğalgazda artış oranı da yüzde 9 olarak duyurdu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Normal şartlar altında elektrik fiyatları için üç ayda bir tarife yenileyen EPDK, 1 Ekim 2018 yerine 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle tarifeleri yeniledi. Fiyatların arttırıldığını öğrenen vatandaşlar ise sert tepkiler gösteriyor. Özellikle sosyal medyadan yetkili firmalar ve kuruluşlara tepkilerini dile getiren vatandaşlar, belirlenen fiyatlardan şikayetçi.

 

ZAMLI FİYATLAR

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle açıklanan yeni tarifelere göre elektrik fiyatlarına yüzde 14.6 ile yüzde 16.2 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Elektrikte tek zamanlı tarife fiyatı yüzde 15 arttırılırken, üç zamanlı tarifede gündüz yüzde 15, gece yüzde 16.2, puant saatler için ise yüzde 14.6 artışa gidildi. Doğalgaz fiyatlarına da zam gelirken, BOTAŞ'ın yeni doğalgaz tarifelerine göre fiyatlar konutlarda yüzde 9, sanayide yüzde 14 arttı. EPGİS’de bugünden itibaren geçerli olmak üzere fuel oile 17 kuruş, gaz yağına 21 kuruş, kalorifer yakıtına 20 kuruş zam yaptığını açıkladı.

 

AĞUSTOS'TA DA YAPILMIŞTI

Elektrik fiyatlarına en son 1 Ağustos'ta yine meskenler için yüzde 9, diğer tüketiciler için yüzde 14 zam yapılmıştı.

 

BOTAŞ’DAN AÇIKLAMA; “GÜNCEL DÖVİZ KURU ÜZERİNDEN TÜRK LİRASI OLARAK FATURALANDIRILACAKTIR”

BOTAŞ Resmi internet sitesinde yaptığı basın açıklamasında fiyatların döviz kuru üzerinden Türk lirası olarak faturalandırılacağını belirterek; “Kamuoyu tarafından da bilindiği üzere Kuruluşumuzun konut abonelerine doğal gaz satış fiyatlarındaki en son düzenleme 2014 son çeyreğinde yapılmıştır. Yaklaşık olarak 44 aydır herhangi bir artış yapılmamış aksine Ekim 2016 tarihinde yaklaşık yüzde 10 indirim uygulanmıştır. Ham petrol varil fiyatlarında ve döviz kurundaki yükselişe bağlı olarak Kuruluşumuzun doğal gaz alım maliyetlerinde önemli oranda artışlar meydana gelmiştir. Son iki yılda brent petrol fiyatlarında yüzde 100’ü bulan ve döviz kurunda ise yaklaşık yüzde 63’lük artış gerçekleşmiştir. Bu nedenle doğal gaz toptan satış fiyatlarımızda yeni bir düzenlemeye gidilmesi zorunlu hale gelmiştir. Buna göre, 01 Ağustos 2018 tarihinden geçerli olmak üzere; Konut abonelerine ve küçük ve orta ölçekli proses amaçlı doğal gaz kullanan müşterilerimizin doğal gaz satış fiyatı yüzde 9 oranında artırılarak 0,832340 TL/Sm 3, Yıllık tüketim miktarı 300 bin Sm3’ün üstünde olan proses amaçlı doğal gaz kullanan Serbest Tüketici müşterilerimize doğal gaz satış fiyatı yüzde 14 oranında artırılarak 1,000464 TL/Sm3, İlgili taraflarla görüşülerek karşılıklı varılan mutabakatla Elektrik üretim amaçlı doğal gaz kullanan Serbest Tüketici müşterilerimize doğal gaz satış fiyatı 270 US Dolar/ Bin Sm3 olarak uygulanacaktır ve güncel döviz kuru üzerinden Türk Lirası olarak faturalandırılacaktır. Malumlarınız olduğu üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız tarafından uygulanmakta olan Milli Enerji Politikamız çerçevesinde ülkemizde son dönemdeki enerji üretiminde güçlü bir şekilde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmektedir. BOTAŞ olarak biz de bu politika çerçevesinde doğal gaz ithalatında ve satışında gerekli hassasiyeti göstererek planlamalarımızı yapmaktayız. Kamuoyuna arz olunur” ifadeleri yer alıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI