YAĞ KRİZİNE AÇIKLAMA

YAĞ KRİZİNE AÇIKLAMA

YAĞ KRİZİNE AÇIKLAMA

YAĞ KRİZİNE AÇIKLAMA
17 Ocak 2021 - 23:45

Trakya Birlik Genel Müdürü Hakan Çalen, yağ fiyatlarındaki artışı gören kuyumcu, inşaatçı, petrolcü gibi sektör dışından kişi ve kurumların da ayçiçeği alımına yöneldiğini, yağları depolarına koyarak beklettiklerini, yağ sanayicisinin de ihtiyacı olan hammaddeyi bulamadığını söylemişti. Yeni bir açıklama da Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün’den geldi. Akgün, kuraklık, pandemi ve ayçiçeği fiyatının yükselmesiyle birlikte yağ fiyatlarının yüzde 60 oranında arttığını açıkladı.
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün; “Ayçiçeği fiyatı arttığından dolayı yağ fiyatları da arttı. Geçen sene 40-42 TL olan 5 litrelik yağ, bugün 65-66 TL civarında. Yağ Sanayicileri Başkanı da geçen gün yüzde 20 artabilir şeklinde bir açıklama yaptı. Öyle bir yere geldik ki bugün için pandemi, kuraklık hepsi bir araya gelince bütün ürünlerin fiyatı arttı.
Bu artış daha çok yukarı gider mi? Çok yukarı gideceğini sanmıyorum. Bugün 65-70 TL civarında 5 litrelik yağ fiyatı var. Bu daha yukarı gitmez. Dünyada ilk sezon Adana’da başlıyor. Adana’da çıkana kadar bir artış olacağını zannetmiyorum. Çünkü Ramazan’a kadar artışlar hafif hafif olsa da yüzde 20 olacağını biz kestiremiyoruz.  Böyle bir şey olacağını zannetmiyorum.
Bizim zaten 3 milyon 500 bin ton ürüne ihtiyacımız var. Bu ürünlerin 1 milyon 400 bin tonu bizde karşılanıyor. Biz zaten dışarıdan almak mecburiyetindeyiz. Bununla beraber üretimin ne kadar çok olursa ürünün fiyatı iç piyasada daha dengelenir. Daha farklı olur. Onun için de ayçiçeği üretiminin ve bütün tarım ürünlerinin desteklenmesi gerekiyor. Bu desteklemeleri ne kadar artırırsak insanlar o kadar ekim sağlar. Ekim sağladığında da ürünün fiyatını bu kadar çok düşünmeyiz” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE’DE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
EDİRNE’DE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
POLİSTEN DOLANDIRICILIK UYARISI
POLİSTEN DOLANDIRICILIK UYARISI