YAŞAGÖR; KIRSALIN DOĞAL PAZARI AMACININ...

YAŞAGÖR; KIRSALIN DOĞAL PAZARI AMACININ DIŞINA ÇIKMIŞTIR

YAŞAGÖR; KIRSALIN DOĞAL PAZARI AMACININ DIŞINA ÇIKMIŞTIR

YAŞAGÖR; KIRSALIN DOĞAL PAZARI AMACININ DIŞINA ÇIKMIŞTIR
24 Eylül 2020 - 08:51

Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, Kırsalın Doğal Pazarının açılmaması kararı hususunda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı sonuna kadar desteklediklerini belirterek, “Pazar amacının dışına çıkmış ve yöremize ait olmayan ürünler de satışa sunulmaya başlamıştı” dedi.
Edirne Bakkallar Ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör açıklamasında Köylü kadınların evde kendi ürettikleri ürünleri satıp ev ekonomisine katkı sağlasın diye kurulan pazarın amacı dışına çıktığını ve Edirne yöresine ait olmayan zeytin,tahin,pekmezin satıldığı ve insan sağlığını etkileyecek olan ev tavuklarının sabahtan akşama kadar tezgahlarda durup,satılmayanların hafta tezgahlara konduğunu belirterek pazarın açılmamasının doğru bir karar olduğunu belirtti.
Kırsalın doğal pazarının açılış amacının dışına çıkmıştır diyen Yaşagör; “Açıldığında köy kadınlarımızın meyve sebze gibi bahçesinden  elde ettiği ürünlerden tarhana, kuskus, erişte ve reçel gibi katma değer yaratarak  elde ettiği mamulleri satıp ev ekonomilerine katkı sağlamaları içindi girişimci kadınlarımızın destekleri ile ekonomik zorluğu yenmek ve sosyal olarak ta desteklenmek için 10 civarında kadınımızın tezgah açıp  satış yapmaları sağlanmıştı. Pandemi öncesi kırsalın doğal pazarı kapatılmadan önce120 ila 140 gibi satış tezgahı açıldığı söylenmişti. Son günlerde tekrar açılması gündeme gelmiştir” dedi.
Her üretilen ürünün emtiası alınmalı sağlık için diyen Yaşagör; “Bu pazar öyle bir hal aldı ki yöremizde yetiştirilmeyen ürünler ve bu ürünlerden elde edilen mamullerin satışı yapılır oldu. Zeytin, zeytinyağı ve tahin pekmez gibi dondurulmuş tavuk satışı da bu pazarda satılmaktadır. Kutular içinde pazara getirilen donuk tavuklar akşam saatine kadar satışa sunuluyor ve bu hafta satışını yapamayan ürünler haftaya tekrar dondurup satışa sunulmaktadır. Donuk ürünlerin satışı dondurucu dolaplar dışında satılmamalı ürünün donukluğu çözüldükten sonra tekrar tekrar dondurup satışı yapılmaması gerekmektedir. Bu tezgahlarda taze peynir satışı yapılıyor, peynirin yapılışında sütün kaynama derecesinden tutunda olgunlaşması içinde (yeme yapma deriz) belirli bir süre geçmesi gerekmektedir.  Satışa sunulmadan önce belli bir süre soğuk ortamda dinlendirilmesi ve bekletilmesi gerekmektedir. Yoksa bu ürünlerin sağlığımıza zarar verebilecek hastalıklara sebep olabilmektedir. Her üretilen gıdanın üretim izni ve üretim sertifikası alma ve bulundurma zorunluluğu vardır. Üretime ve üreticiye karşı değiliz, her türlü üretilen malı emtiayı alıp satan kişileriz hem üreticinin hem tüketicinin çıkarlarını koruyup kollarız. Kadınlarımızın aile ekonomilerine katkı sağlanması anlamında oluşturulan oluşumlarda bazı kriterler konulmalı. Ekonomik ve ailevi  durumları titizlikle  araştırılmalı, her müracaatın kabul edilmemesi gerekli. Görüldü ki pandemi süresince hijyenin sağlığımız açısından ve sağlıklı ürünlere erişimimizin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Kırsalın doğal pazarının kapatılmasının doğru bir karar olduğu, Edirne Belediye Başkanlığınca alınan kararı destekliyoruz” şeklinde açıklandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE 3 YIL EN KURAK MEVSİMİNİ YAŞADI
EDİRNE 3 YIL EN KURAK MEVSİMİNİ YAŞADI
"20 DAKİKA SPOR YAPAN KADINLARDA YÜZDE 25 RİSK AZALIYOR"