YATIRIMLARA PROTOKOL ENGELİ

YATIRIMLARA PROTOKOL ENGELİ

YATIRIMLARA PROTOKOL ENGELİ

YATIRIMLARA PROTOKOL ENGELİ
17 Haziran 2019 - 07:27
Reklam

Bulgaristan’da yaşan Türk asıllı Bulgar vatandaşların, Edirne ve Kırklareli sınırlarında yatırım yapması protokol engeline takılıyor.
Edirne ve Kırklareli’nde yatırım yapmak için gelen Türk asıllı Bulgar vatandaşlarının Bulgaristan sınırından olduğu için ve daha önceden ülkeler arasında yapılmış olan bir protokolden dolayı ev almaları hayal oluyor.
Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, Aslen Türk olan ancak Bulgar vatandaşlık kimliğine sahip kişilerin Edirne’den çok fazla yatırım talebinde bulunmasına rağmen, geçmiş zamanlarda yapılan protokol gereği sınır kenti olan Edirne’den yapı satın alamadıklarını söyleyen Çeker, “Bu insanlar Tekirdağ’dan yapı alabiliyorlarsa, neden Edirne’den alamıyor? Bu ayrımcılığı kaldırmamız gerekiyor. Edirne sınır şehri olduğu için bazı konularda böyle mağduriyetler yaşıyor. Kırklareli de aynı mağduriyeti yaşıyor.” Dedi.
“TALEP VAR, PROTOKOL ENGELİDE VAR ”
Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker,Bulgar vatandaşlarının yatırım yapması ile ilgiliyaptığı açıklamada, “Edirne ve Kırklareli’nin Bulgaristan’a sınırı olduğu için, daha önceden yapılmış protokollere göre Bulgar vatandaşlarla yapı satılamıyor. Bulgar vatandaşlar Edirne’ye yatırım yapmak istiyor. Kendisi Türk ama çifte vatandaş olmamış Bulgar vatandaşlık kimliğini almış olan insanlar bunlar. O insanlar buradan konut, arsa, işyeri alamıyor. Kendisine şirket kurmamız ve o şekilde almamız gerekiyor. Ya da bir tanıdığının üzerine alıyor. Yani bu insanlar Tekirdağ’dan yapı alabiliyorlarsa, neden Edirne’den alamıyor? Bu ayrımcılığı kaldırmamız gerekiyor. Edirne sınır şehri olduğu için bazı konularda böyle mağduriyetler yaşıyor. Kırklareli de aynı mağduriyeti yaşıyor. 5-6 ay önce biz bu konuda girişimlerde bulunduk. Şu ana kadar yapılan, düzeltilen bir durum olmadı. Bulgaristan ve Türkiye’deki Bakanlıkların zamanında yapılmış olan protokolü feshetmesi gerekiyor. Edirneliler de Bulgaristan’dan alamıyor, Bulgar vatandaşlar da Edirne’den alamıyor. Ben de gidip oradan alabilmeliyim. Bulgar vatandaşı olup aslen Türk olan vatandaşlardan çok fazla yatırım talebi var. Ancak bu sorunlardan dolayı bu taleplere karşılık veremiyoruz. Hal böyle olunca bu insanlar Tekirdağ, İstanbul, Bursa gibi şehirlere giderek yatırım yapıyorlar. Edirne bu konuda çok mağdur.”diye belirtti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...