YAYA ÖNCELİĞİ, KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

YAYA ÖNCELİĞİ, KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

YAYA ÖNCELİĞİ, KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

YAYA ÖNCELİĞİ, KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR
30 Mart 2021 - 22:58

İçişleri Bakanlığının "Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir" uygulaması kapsamında, Edirne’de yaya geçitlerine kırmızı çizgiler çizildi.
 
İç işleri Bakanlığı tarafından  81 ilde eş zamanlı olarak "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganı ile başlayan trafikte yaya önceliği seferberliğine Edirne’de de ışıksız yaya geçitlerindeki orta şeritler kırmızıya boyandı. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yaya geçitlerini boyayarak  sürücülere ''Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir'' mesajı verildi.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı Albay Abdulkadir Seri ve ekipler Eski cami kavşağındaki uygulamaya katıldılar.  81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan uygulama kapsamında sarı olan yaya geçitlerindeki orta şerit kırmızıya boyandı. Hızlı kuruyan boya ile yapılan kırmızı boyanın üzerine parlaması için özel toz döküldü.
Önceliğimiz her zaman yayalar olmalı diye ifade eden Edirne Valisi Ekrem Canalp, yaptığı açıklamada “Bugün Türkiye’nin 81 vilayetinde ilgili kurum müdürleri ile birlikte bir çizgi çekiyoruz. Bu kırmızı çizgi.Esasen iki yıl önce bu yaya çizgilerini çekmiştik, üzerinde kırmızı çizgi yoktu ama Edirneliler yaya önceliğinin ehemmiyetini anladılar. Geçen her gün yaya önceliğine duyarlılık daha da arttı.  Memnuniyetle söyleyebilirim ki Edirne’de bu oturdu. Sürücülerimiz yaya öncelikli bir noktaya geldiklerini araçlarını yavaşlatıyorlar ve yaya görürlerse yayanın geçmesine müsaade ediyorlar.  Yaya önceliğinde her zaman hatırlamamız gereken şudur; biz araç kullanıyorsak ve yaya geçidine geldiğimizde bir yayayı gördüysek her zaman şunu lütfen hatırlayalım; kullanmış olduğumuz araç demirden ve çelikten ama yayalar, etten ve kemiktendir. Dolayısıyla da öncelik olan şey her zaman için demir ve çelik değil, et ve kemiktir, candır, canı taşıyan insanlardır” dedi.
Edirne belediyesi olarak yaya geçişine yakın olan ana arterlere sürücülerin dikkatini çekmek için güneş enerjili paneller koyduklarını açıklayan  Edirne Belediye Başkanı recep Gürkan; “Çok şükür iki yıl önce resmi olarak başlayan yaya yol  verme, öncelik verme tarafik ışıklarının olmadığı noktada,bizde de başladı. Edirne buna en hızlı adapte olan şehir oldu. Şehrimizden büyük bir memnuniyetle görüyoruz ki araçlar neredeyse  hepsi yayalara yol veriyor,yayalarda buna çabuk adapte oldu. Bu gün İç işleri bakanlığımızın uygulaması ile yayalar için kırmızı çizgiyi çekiyoruz bu defa. Bu kırmızı araçların daha dikkatli olması noktasında. Biz Edirne Belediyesi olarak bir uygulama yaptık,ana arterde ki bütün yaya geçitlerinin tabelalarının araç kullananlarının dikkatini çekebilmek için güneş enerjili panellere çevirdik. Bu tabelalarda yayalarımızın can güvenliği  için büyük katkı sağlayacağını inanıyoruz. Trafikte öncelik araçların değil,yayanın lütfen buna dikkat edelim. Bu kırmızıyı Covid-19 karşıda çekelim. En riskli iller arasında yine Edirne var. Edirne Valiliği ve diğer kurumlarla yapmış olduğumuz çalışmalara vatandaşlarımızda katkı vererek şehrimizi en kısa sürede maviye döndüreceğimize inanıyorum. Yayalar önceliğimiz unutmayalım”dedi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE