YENİ BİR ORMAN İÇİN "SENİN DE BİR...

YENİ BİR ORMAN İÇİN "SENİN DE BİR DİKİLİ AĞACIN OLSUN"

YENİ BİR ORMAN İÇİN "SENİN DE BİR DİKİLİ AĞACIN OLSUN"

YENİ BİR ORMAN İÇİN
29 Ağustos 2019 - 04:18
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Trakya’da yaşana orman yangınlarından sonra Edirne Ticaret ve Sanayi Odası tarafından  başlatılan ve Trakya Kalkınma Ajansı'nın (TRAKYAKA) desteğiyle ‘Seninde  bir dikili ağacın olsun’ kampanyasına  Trakya'daki oda ve borsaları kampanyaya destek vermek için bir araya gelerek, orman yangınlarında tahrip olan yerlerin ağaçlandırılması başaltılar.
 Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) tarafından, Tekirdağ ve Kırklareli'nin oda ve borsaları ile Trakya Kalkınma Ajansı'nın (TRAKYAKA) desteğiyle orman yangınlarında tahrip olan yerlerin ağaçlandırılması için "Senin de bir dikili ağacın olsun" kampanyası başlatıldı.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odasında bir araya gelen oda ve borsa başkanları yanı sıra Trakya Kalkınma Ajansı genel sekreterin katılımı ile gerçekleşen basın toplantısında ki amaç ; Trakya bölgesinde yangınlarda tahrip olan ormanların yerine yeni fidanlar dikmek için kampanya başlatıp ve halkın bu yangınlar konusunda çok dikkatli olması konusunda da uyarıda bulundular.
Orman yangınlarına karşı duyarlılığımızı artırmak adına kampanya başlatıyoruz diye açıklayan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt;“Trakya’daki oda ve borsalarıyla birlikte hep birlikte, son günlerde yaşanan orman yangınlarına duyarlılığımızı gündeme getirmek adına bir kampanya başlatıyoruz sivil toplum kuruluşları olarak. Bildiğiniz gibi ülkemizde son günlerdeki orman yangınları hem çevreye hem de ormanlara ciddi anlamda zarar verdi. Keşan’da meydana gelen yangınlarda 60 dönüme yakın ormanlık alan yandı. Buranın ağaçlandırılmasına sponsor olmak için kampanya başlattık. Tabi ki toplayacağımız miktar çok daha fazla olacaktır. O bölgeyi ağaçlandırdıktan sonra Trakya'da yeni ormanlar oluşturabiliriz. Bildiğimiz gibi suyun kaynağı da ormanlar. Ülkemizin ve bölgemizin ormana ihtiyacı var. Ağaçlandırma çalışması yapmak için Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli oda ve borsalarıyla güzel bir kampanya başlattık. Umarım örnek bir çalışma olur, diğer bölgelerimizde de böyle birliktelikler olur. 1 fidanın tanesi 10 TL, bununla ilgili ETSO bünyesinde ayrı bir hesap açtık. Yapılan yardımları burada toplayacağız. Bu yardımlar belirli bir limite ulaştığında da Tarım ve Orman Bakanlığı’na bu parayı devredeceğiz. Bunun da takipçisi olacağız. İnşallah bir daha yangınlarla karşı karşıya kalmayız" şeklinde konuştu.
Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı da tahrip olan ormanların en kısa sürede ağaçlandırılacağını belirterek, "Yaşanan olay çok acı. Türkiye’nin bu tarz her doğal problemi bizim gibi STK’ları da ilgilendiriyor. Ağaçlandırmayı artırmak için birlik ve beraber içindeyiz. Daha yaşanabilir, seviyemizin düştüğü noktada da tekrar rehabilite ederek orman yoğunluğunu artırmak için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz" dedi.
Keşan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Kaymaz; “Bizlerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden almış olduğu kültürle devletimizin bugüne kadar her alanda yaşanan sıkıntılarda, doğal afetlerde her zaman oda ve borsalar olarak devletimizin yanında olduğumuzu tekrar dile getirmek için buradayız. Biz de bu kampanyada varız. Yangının çıktığı alan benim doğduğum köy civarı. 1987 yılında ekilen bir çam orman alanı. İnanın ki o gün bizler bile ağladık. Kolay olmayan, 32 yıl önce ekilen bir orman alanında yangın çok hızlı bir şekilde, havanın da rüzgarlı olması nedeniyle yayıldı fakat daha fazla tahlip olmadan çevrede önlendi” şeklinde konuştu.
TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise ajans olarak bölgenin kalkınması için çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Birlik ve beraberlik içinde yapılan çalışmaların başarıya ulaşacağını dile getiren Şahin, "Maalesef tüm dünyada olduğu gibi ya aylarında Türkiye’de de orman yangınları çok çıkıyor. Bu dünyanın en önemli sorunlarından. Eğitim sayesinde bu yangınlar azalsa da devam ediyor. Önemli olan bu yaraya merhem olmak. Bu noktada bu toplantı çok önemli, bu kampanya çok önemli. Keşan'da meydana gelen orman yangının da ki alanın ağaçlandırılması ve yeni ormanların kurulması için çok faydalı bir kampanya. Biz de Kalkınma Ajansı olarak tüm Trakya’da bu faaliyetin yaygınlaştırılması ve genişletilmesi için elimizden geleni yapacağız”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI