YENİ REKOR BEKLENİYOR

YENİ REKOR BEKLENİYOR

YENİ REKOR BEKLENİYOR

YENİ REKOR BEKLENİYOR
01 Temmuz 2019 - 01:13
Reklam

Mert SOYLU
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bugün başlayan 658’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri hakkında yaptığı açıklamada, rekor sayıda güreşçinin başvuru yapacağını söyledi. Puanlamanın kaldırıldığını da açıklayan Gürkan, “canlı yayınlanacak güreşlerin izleyici sayısının da 7 milyona ulaşması öngörülüyor” dedi.
1-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenecek olan Tarihi  658 Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan, dualı çayır olan Sarayiçi Er Meydanı’nda açıklamalarda bulundu.
Kırkpınar’a her yıl özellikle Kırkpınar’a katılan pehlivan sayısında yeni bir rekor kırarak devam ettiklerini belirten Gürkan, yeni bir rekora imza atacaklarını söyledi.
BELEDİYE VE VALİLİK KOORDİNELİ ÇALIŞACAK
Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Edirne Sarayiçi Mevkii’nde; geleneksel yerinde tekrar yaşayacak, yaşatılacak. Edirne Belediyesi olarak Kırkpınar’ı düzenleyen kurum olarak, çalışma arkadaşlarımla birlikte gerekli bütün hazırlıkları yaptık, tamamladık ve bitirdik. Artık şuanda üzerinde bulunduğumuz dualı çayır, Kırkpınar tesisleri, Sarayiçi ve Edirne, Kırkpınar’a her anlamda hazır. Bütün tedbirler alındı. Kırkpınar haftası boyunca belediyemizin tüm ekipleri, Valiliğimizin koordinasyonunda diğer bütün kurumların ekipleri bize yardımcı olabilmek için seferber halinde olacaklar”dedi.
YENİ BİR REKORA İMZA ATACAĞIZ
Kırkpınar’a her yıl özellikle Kırkpınar’a katılan pehlivan sayısında yeni bir rekor kırarak devam ettiklerini belirten Gürkan, “Geçtiğimiz yıl bu sayı 2 bin 228’di. Bul yıl tahmin ediyorum bu sayıda geçerek yeni bir rekora imza atacağız. Yine bu Kırkpınar’da 101 saha hakemimiz, 9 cazgırımız, yağ ve bez taşıyan çaputçularımız, 41 kişiden oluşan davul-zurna ekibimiz görev yapacak.” dedi.
ALTERNATİF YOLLAR ÜRETTİK
Fatih Köprüsü’nün ören yeri olması nedeniyle ulaşıma kapalı olmasına rağmen başpehlivan ve protokol geçişleri için ve yaya olarak geçmeleri için bir çalışma yaptıklarını belirten Gürkan,”Bu Kırkpınar’da 1-2 farklılığımız var. Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Mevkii aslında bir ada. Tunca nehrinin üstünde kalan bir ada. O yüzden bu adaya giriş-çıkışları çok uzun yıllardır iki tarihi köprü, Kanuni ve Fatih Köprüleri ile sağlıyorduk. Fatih Köprüsü bölgesinde kazıların başlaması ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın o bölgeyi ören yeri ilan etmesi nedeniyle Fatih köprüsü tarafından ulaşım kapanmıştı. Sayın Valimize durumu arz ettik. Sayın Valimizin de uygun görmesiyle oradan sadece başpehlivan ve protokol araçlarının geçeceği ve vatandaşlarımızın yaya olarak geçeceği bir uygulama yaptık. Üzerini de kazıya zarar vermeden usulüne uygun kapattık. Öte yandan Kanuni Köprü’sünün şehir girişi tarafından tek köprü kalması Kakava’da ciddi bir sıkıntı yaşatmıştı.  Biz Edirne Belediyesi olarak yaklaşık 4 ay önce o bölgede kalıcı bir yaya köprü yapmak için proje hazırlayarak Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na başvurmuştuk. Ancak onaylanmadığı için bu köprünün yapımını gerçekleştiremedik. Sayın Valimize bu ihtiyacımızı arz ettik. Kendisi de Garnizon Komutanımız ile birlikte  1. Ordu ve Kara Kuvvetleri ile görüşerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bir haftalık, geçici bir yaya köprüsü tahsis ettiler. Köprü kuruldu. Geçiş tedbirlerini aldık. O köprü de sadece yaya köprüsü olarak kullanılacak” dedi.
ALTIN PUANA GEÇİLECEK
Yağlı Güreş Yönetmeliği’nde yapılan değişikle bu yıl puanlama kaldırıldığını belirten Gürkan,”Daha önce 30 dakika serbest güreşiyordu pehlivanlar, yenişemediği takdirde bir 5 dakika su ve yağ molası veriliyordu. Bir 10 dakika puanlama güreşi yapılıyor daha sonra da altın puana geçiliyordu. Bu yıl 40 dakika serbest güreş yapılacak daha sonra hiç ara verilmeden hakem yanında taşıdığı paça bağlarını hemen pehlivanlara bağlayarak direk altın puana geçilecek. Bu güreşlerin hızını da kalitesini de arttıracak. İnşallah çok güzel çok keyifli güreşler seyredeceğiz” diye ifade etti
İZLENME ORANI 4.4 MİLYON
Geçen yıl D – Max’da yayınlanan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin rekor bir izleyici kitlesine ulaştığını ve bu yıl rekor beklediklerini belirten Gürkan,Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu yılda D-Max ekranlarında yayınlanacak. Kırkpınar Yağlı Güreşleri geçen yıl da D-Max ekranlarında yayınlanmıştı. Geçen yıl ki izlenme sayısı 4.4 milyondu. Bugüne kadar hiç çıkmadık biz o rakama. Geçen yıl aynı zamanda Dünya Futbol Şampiyonası da vardı. Bu yıl onlarda yok. Bu yıl tahmin ediyorum 7 milyon kişi izleyecektir. Çok ciddi de tanıtım yapıyorlar. İnşallah güzel olacak”  dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...