YEŞİLÇAM SANATÇISININ DRAMI

YEŞİLÇAM SANATÇISININ DRAMI

YEŞİLÇAM SANATÇISININ DRAMI

YEŞİLÇAM SANATÇISININ DRAMI
18 Ekim 2019 - 04:53
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Edirne’nin Şükrüpaşa Mahallesinde yaşayan 57 yaşındaki Yeşilçamın emektarı Fırat Sultan Çağlar, kiracı olarak yaşadığı evinde 23 ördek bakınca ev sahibi tarafından kapı önüne konuldu. Çok sayıda belgeselde hem ses sanatçısı hem de oyuncu olarak rol alan Çağlar, şimdi ise betonun üzerine serdiği battaniyede yaşam mücadelesi veriyor. Bulunduğu alanı Atatürk posterleriyle ve Türk Bayrağıyla donatan Çağlar, duyarlı kişilerden ördekleriyle beraber yaşayabileceği çadır veya ev istiyor.
İstanbul’da 35 yıl çeşitli etkinliklerde, festivallerde, derneklerde,türkü evlerinde  ve gecelerde sahne alan sanatçı Fırat Sultan Çağlar, bu arada TRT tarafından çekilen bir çok belgeselde rol alan sanatçı en son ‘ Anadolu Hanımlar,Cephede Savaşan Türk Kadını” de rol alarak ,çocuklarının eğitimi ve hayvan sevgisi için Edirne’de bir apartmanın  bahçeli bodrum katına taşındı.
Fırat Sultan Çağlar, yaşadığı evin bahçesinde evlatlarım diye adlandırdığı,her birinin de farklı farklı isimler koyduğu 23 tane baktığı ördeği ile  birlikte ev sahibi tarafından evden atıldı.15 günden beri apartmanın bahçesinde eşyaları ve ördekleri ile  yaşıyor.Yetkililerden  bahçeli bir ev veya bir çadır talep eden Çağlar, ben ördeklerimi bırakıp apartmanda yaşayamam dedi.
35 yıl İstanbul’da kaldıktan sonra 6 yıl önce Edirne’ye gelen Fırat Sulatan Çağlar ilkokul çağlarından başlayan sanat aşkını hayvan sevgisi önüne geçtiğini söyleyen Çağlar; “35 yıl yeşil çama emek verdim. 6 yıldır sanatıma ara verdim. Kiramı geçimim çocuklarım karşılıyordu. Oğlum rahatsızlanınca bu evin rutubetinden rahatsız olunca burada çıktı, başka eve gitti. Eve sahibi ben geleceğim deyip bizi evden çıkardı. Ben çıkarmadan önce  1 ay müsaade istedim evden çıkmak için o bana bir hafta gün verdi bende o sürede ev bulamadım tekrar geldi ve  beni  hiç dinlemedi  icra yolu ile adamlarıyla bizi evden çıkardı.  Ben bahçede ördek beslediğim için rahatsız olmuş,kesip satın dedi. Ben ördeklerimi evlatlarımdan sonra ikinci evlatlarım gibi çok seviyorum kesemem satamam. 23 tane ördeğim var hepsine farklı farklı adalar koydum,ben onlara hiç kıyamıyorum. Ben aç kalırım yinede onları aç bırakmam. İnsan evlatlarını aç bırakır mı,kesip atar mı atamaz. Bunlarda benim evladım gibi. 10 tanede tavuğum var onları da bakıyorum yumurtalarını satıp yem alıyorum,ekmek alıyorum. Ben ördeklerim için burada dışarıda yaşıyorum. Bana bahçeli bir ev versinler,ördeklerim güvende olsun tekrar sanatımı yaparım. Bana belgesel çekimi için teklif geliyor,ördeklerimi bırakıp gidemiyorum. Çünkü, ördekler ya çalınıyor,yada yola çıkıp araba altında eziliyor. Ben bunların bir tüyünün kopmasına ağlıyorum”dedi.
BEN HEM ŞEHİT TORUNU,HEM DE SANATÇIYIM DEVLETİM BANA SAHİP ÇIKSIN
35 yıl sahnelerde şarkı söyleyen Assolist Fırat Sultan Çağlar; “Çocuklarım yanına çağırıyor,onlar apartmanda oturduğu için gidemiyorum,ördeklerim var. Ben bahçeli ev istiyorum,yada bana bir çadır versinler ördeklerimle orada yaşarım.  Savaştan kaçıp gelen Suriye’lilere  ev veriyorlar,maaş bağlıyorlar bende bu devlete hizmet etmiş aynı zamanda şehit torunuyum ve  emektar bir sanatçıyım bana neden ev vermiyorlar. Ben 15 günden beri ördeklerimle birlikte soğukta yatıyorum. Geceleri çok soğuk oluyor. Ben 35 yılık sanatçıyım, Kültür bakanlığına sesleniyorum bu sanatçı kimliğim üzerinden emekli olmak istiyorum.  Ben buradan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a,CHP lideri Kemal Kıçdaroğlu’na  ve Edirne’nin Belediye Başkanı Recep Gürkan’a da sesleniyorum bana buradan bir bahçeli ev versinler.  Bu sitede bazı komşular bana yemek getiriyorlar diye insanlara linç girişiminde bulunmuşlar,nedeni de Atatürkçüyüm diye.
 Bu bahçenin çevresinde ki bütün ağaçları ben ektim doğayı  insanları ve hayvanları sevdiğim için  burasının cennet bahçesi gibi yaptım, Atatürk resimleri Türk bayraklarını koydum. Ben bir Türk vatandaşı vatanını milletini seven bir insanım” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...