ZIPKINKURT ANKARA’DA ÜYELERİNİN SESİ OLDU

ZIPKINKURT ANKARA’DA ÜYELERİNİN SESİ OLDU

ZIPKINKURT ANKARA’DA ÜYELERİNİN SESİ OLDU

ZIPKINKURT ANKARA’DA ÜYELERİNİN SESİ OLDU
06 Temmuz 2021 - 08:53

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, TOBB konseyleri toplantısında üyelerden gelen talepleri dile getirdi.
TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları, TOBB Ticaret Odaları, TOBB Sanayi Odaları, TOBB Ticaret Borsaları ve TOBB Deniz Ticaret Odaları Müşterek Konsey Toplantısı Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti. TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleşen konseye Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt katılım sağlayarak Edirne ekonomisi ile ilgili sorunlar, çözüm önerileri ve üyelerden gelen talepleri dile getirdi.
ETSO Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt konseyde söz alarak 30 Haziran 2021 tarihinde sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin uzatılması, sınır şehirlerinde sınıra komşu ülke vatandaşı gerçek kişilerin taşınmaz edinimi ve işyeri satış teslimlerinde uygulanan %18 KDV konu başlıkları ile ilgili üyelerden gelen talepleri dile getirdi.
Zıpkınkurt konuşmasında "Özellikle yurtdışı bağlantılı üretim ve istihdam yaratan işletmelerin COVİD-19 pandemi dolayısıyla ve piyasaların yeni açılmasından dolayı 30 Haziran 2021 tarihinde süresi sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin 1 ay daha uzatılarak üretim ve istihdama destek olunması üyelerimizden gelen talepler arasında yer almaktadır. Bunun dışında sektör konut ve işyeri üretmekte olup, konut satışlarında uygulanan KDV %1, İşyeri satışlarında şu anda uygulanan KDV oranı %18 olup, üretim ve istihdam yaratılacak olan işyeri satışlarının teşvik edilmesi amacıyla bu KDV oranının düşürülmesi bu alanda yeni işyeri açacak olan kişilere destek olunacak ve dolayısıyla katma değer yaratılacaktır.” dedi.
Zıpkınkurt ülkemizin komşu ülkelere sınır illerinin tamamında uygulanan ve ilimizde de sektörün ortak talebi olarak komşu ülke Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen gerçek kişilere sektörün ürettiği konut, işyeri, gibi taşınmazların satışına ilişkin daha önceden alınan kararların yeniden güncellenerek bu satış işlemlerinin belli kurallar çerçevesinde satışlarının gerçekleştirilebilmesi adına da talepte bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ