1 Aralık Paylaşma Günü

1 Aralık Paylaşma Günü

1 Aralık Paylaşma Günü

1 Aralık Paylaşma Günü
02 Aralık 2020 - 09:23
Reklam

Trakya Üniversitesi Doç. Dr. Yeliz Yeşil, Trakya üniversitesi çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri 4. Sınıf öğrencisi Tuğba Yaman ve Trakya üniversitesi çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri 4.sınıf öğrencisi Yegane Merve Halkapınar ‘1 Aralık Paylaşma Günü’ dolayısıyla bir yazı kaleme aldılar.
 
Ülke koordinatörlüğü Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) tarafından yürütülen Paylaşma Günü bu sene ilk defa 1 Aralık Salı günü düzenlendi.
Ülkemizde bu yıl ilk defa düzenlenen Paylaşma Günü küresel çapta “Giving Tuesday” olarak bilinmektedir. Sivil toplum kuruluşları, özel sektör, bireyler, aileler, öğrenciler vb grupların destek verdiği bu özel günün amacı ise bağışçılık ve gönüllüğü ön plana çıkarıp sosyal farkındalığı artırmaktır. Sosyal fayda amaçlı faaliyetlerin yaygınlaşması amaçlanmaktadır. Türkiye'de ilk kez kutlanacak olan 1 Aralık Paylaşma günü, bağışçılığı ve gönüllülüğü teşvik etmede bir yaşam yolu getirecektir. Toplumda paylaşım ve gönüllülük arttıkça birçok sorun daha kolay çözülebilir. Bireylerin birbirini desteklemesi beraberinde dayanışmayı getirecek ve ilişkiler güçlenecektir. Toplumda zor koşullarda hayatlarını sürdürenleri desteklemek toplum refahı açısından da önemlidir. Hayata ve insanlara dokunmak, iyilikte bulunmak, onlara katkı sağlamak hayatı güzelleştirir.
Bağışlar yaparak veyahut gönüllü olarak masum, tertemiz kalplere girmek. Maneviyat olarak insanı en faydalı hissettiren, varlığımızı dolu dolu hissedebileceğimiz yegane aksiyon değil mi ? Yardıma ihtiyacı olan insanların hayatına dokunmak, onlara yeni kapılar açmak. Bunlar her ne kadar anlık bir dokunuştan ibaret olsa da kelebek etkisi misali uzun zamanlar alacak değişimlere neden olacaktır.
Beklentisiz, yürek dolu iyilikten, yardımdan daha doğru, daha huzurlu hissettiren bir şey yoktur ki dünya da zaten… Birilerinin yarası senin yardımınla sarılıyor, bir hayvanın karnı senin sayende doyuyor, bir çocuk senin sayende okula gidebiliyor ve hatta bir çiçek senin döktüğün suyla yeşeriyorsa, dünyada senden erdemli bir insan yoktur.
Unutmayın ki," Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden sorumludur."  Hz. Muhammed (S.A.V)’in dediği gibi “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” İnsanların hayatlarına elimizden geldiği ölçüde dokunalım…Birgün bizim de ihtiyacımız olabilir…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA