2022 EDİRNE YILI OLACAK

2022 EDİRNE YILI OLACAK

2022 EDİRNE YILI OLACAK

2022 EDİRNE YILI OLACAK
04 Ocak 2022 - 10:05

Edirne Belediyesi’nin Edirne’nin Kurtuluşu’nun 100. yılı nedeniyle Belediye Meclis Kararı ile ilan ettiği “2022 Edirne Yılı”, 2022’nin ilk iş gününde çalınan gong ile başladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne'nin Kurtuluşunun 100. yılı nedeniyle ilan ettiğimiz 2022 Edirne Yılı'nın kentimize, ülkemize ve tüm insanlığa barış, sağlık, refah ve özgürlük getirmesi diliyorum. 2022 Edirne Yılı kutlu olsun Edirne'm” dedi.
Edirne Belediye Meclisi oy birliğiyle aldığı kararla, 25 Kasım 1922’de son kez kurtulan Edirne’nin Kurtuluşunun 100. yılının 2022 yılına denk gelmesi nedeniyle, bu yılı “Edirne Yılı” olarak ilan etmişti. 22 plakaya da sahip olan Edirne için 2022 yılı düzenlenecek bir dizi etkinlikle kutlanacak.  Edirnelilerin heyecanla beklediği “2022 Edirne Yılı”, 2022’nin ilk iş gününde çalınan gong ile başladı.
Edirne Belediyesi’nde düzenlenen törende Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Bandosu’nun çaldığı marşlar ile karşılandı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, karşılama esnasında “Edirne'nin Kurtuluşu’nun 100. yılı nedeniyle ilan ettiğimiz 2022 Edirne Yılı'nın kentimize, ülkemize ve tüm insanlığa barış, sağlık, refah ve özgürlük getirmesi diliyorum. 2022 Edirne Yılın kutlu olsun, Edirne'm” ifadelerine yer verdi.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, alınan belediye meclis kararını okudu. Edirne Belediye Meclisi’nde bulunan tüm siyasi partilerin oy birliğiyle aldığı karar ile 2022 Yılı Edirne Yılı olarak ilan ettiklerini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Az önce belediye bahçesinden içeri girerken şunu düşündüm, bugün belediyemizin kuruluşunun da 155. yılı. Türkiye’de kurulan ilk belediyelerden birisi. Hemen yanında yer almakla gurur duyduğum Dilaver Bey’in yaptırmış olduğu belediye binamızın da faaliyete geçişinin 122. yılı” ifadelerine yer verdi.
Eski Camii ve Selimiye Camii’nin de Osmanlı’nın en güzel mimari örneklerinden olduğunu belirten Gürkan, “Baktığınızda Edirne sadece Osmanlı’ya başkentlik yapmış değil, kültürünü, sanatını, mimarisini ve her türlü anlayışını, burada başlatmış ve burada taçlandırmış olduğu bir şehir. Edirne yüzlerce yıl, Anadolu’yu Balkanlardan gelen akınlara karşı korumuş bir şehir. Edirne bugün itibariyle baktığınızda Türkiye Cumhuriyeti’nin Balkanlar’a açılan kapısı, Balkanlar’ın, oradaki soydaşlarımızın da Türkiye Cumhuriyeti’ne açılan kapısı. Böyle muhteşem, böyle olağanüstü bir şehirde yaşıyoruz ve harikulade insanların oylarıyla da Edirne’de yöneticilik yapıyoruz” diye konuştu
Herkesin konforlu bir şekilde yaşaması için ellerinden gelen çabayı göstermeye devam edeceklerini belirten Gürkan, “Hedefimiz herkesin burada yaşamaktan mutlu olduğu, burada yaşamayanların da gıpta ettiği bir Edirne’yi sizin hizmetinize sunabilmek. Bunun için elimizdeki tüm imkanları, tüm bilgimizi, yeteneğimizi hiç kimseyi ayırmadan, hiç kimseyi ötekileştirmeden, herkese imkanlarımızı eşit şekilde sunarak, görevimizi yapmaya çalıştık. Bundan sonra da hizmet felsefemiz bu olacak” dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, daha sonra Belediye Meclis Üyeleri ile gong çalarak, 2022 Edirne Yılı’nı başlattı. Gürkan, daha sonra 2022 Edirne Yılı Pankartı’nı açtı.
VALİ EKREM CANALP’E ZİYARET
Belediyede düzenlenen törenlerin ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Belediye Meclis Üyeleri, Edirne Valisi, Edirne’nin fahri hemşehrisi Ekrem Canalp’ı makamında ziyaret etti ve 2022 Edirne yılı bayrağı armağan hediye etti.
Başkan Gürkan ve Belediye Meclis Üyelerini kabul eden Vali Canalp de 2022 Edirne Yılı’nın hayırlı olmasını diledi. 2022’nin Edirne için özel bir yıl olduğuna değinen Canalp, “Edirne’nin Kurtuluşunun 100. yılı. Hoş bir denk gelme de oldu, 22 de Edirne’nin plaka kodu. Bu da 2022’yi sembolik anlamda da anlamlı ve değerli kılabilmektedir” ifadelerine yer verdi.
2022 bizim açımızdan özel bir diyen yıl Vali Canalp; “Bir defa cumhuriyetinin kuruluşunun yüzüncü yılına önderlik edecek yılın arifesindeyiz. Edirne’nin kurtuluşunun da yüzüncü yılının kendi bünyesinde barındırıyor olmasından dolayı da çok anlamlı ve çok güzel.  Aynı zamanda da 22 Edirne’nin plakasıdır. Bu da 2022’yi sembolik anlamda da yine anlamlı ve değerli kılabilmektedir. 2022 yılı içeresin de yapacağımız bütün etkinliklerde 2022 Edirne yılı olarak hep beraber kamu kurumlarımız olsun yerel yönetimlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, ticaret sanayi odamız, esnaf odalarımız olsun herkesin bunu benimseyerek kullanıyor olması şehrimize çok ayrı bir psikolojik hava verecektir. Bu psikolojik hava bütün Edirne açısından da çok pozitif gelişmeleri de ümit ediyorum ki kendi arkasından itekleyecektir ya da çekecektir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Edirne’nin genelinde aynı bu meclis kararının oy birliği ile alınmış olduğu gibi bütün siyasi partilerimizin, bütün sivil toplum kuruluşlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın bütün üyelerinin aynı şekilde kamu kurumlarımızın il müdürlüklerimizin, bölge müdürlüklerimizin, kaymakamlıklarımızın ilçelerdeki en küçük şube müdürlükleri de dahil olmak üzere herksin buna gönül vererek bu motto çerçevesinde hareket ediyor olması Edirne’mize ilave bir enerji sağlayacaktır. Bu enerjinin faydasını da Edirne olarak inşallah yaşayacağız. Alınan bu kararın Edirne için hayırlara vesile olmasını diliyorum”diye ifade etti.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ