6 KÖY BİR PATRONA KARŞI

6 KÖY BİR PATRONA KARŞI

6 KÖY BİR PATRONA KARŞI

6 KÖY BİR PATRONA KARŞI
26 Temmuz 2019 - 06:43

MERT SOYLU

Edirne’nin Keşan İlçesi, Karacaali Köyü Mevkii’nde, patlatmalı kömür çıkarılması projesine tepki gösteren 6 köy muhtarı dün itiraz dilekçelerini Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim etti. Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, “Burada yapılacak patlatmalı kömür ocağı Trakya’da ilk defa denenecek. Patlatıldığında 6 – 7 şiddetinde deprem etkisinden söz ediliyor. Toz ile birlikte tarım ve hayvancılık bitecek” dedi.
Karacaal, Altıntaş, Maltepe, Çobançeşme, Karasatı köyleri Keşan’ın mahallesi konumunda olan Paşayiğit Mahallesini de etkileyeceği öne sürülen patlatmalı kömür çıkarma projesine muhtarlar ile birlikte Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz tepki göstererek topladıkları imza dilekçelerini Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim etti.

PROJEYE KARŞIYIZ
Çobançeşme Köyü Muhtarı Serhat Hesapç, “Köyümüzde patlatmalı linyit kömürü çıkarılması projesi gündemde. Biz bu projeye karşıyız. Köyümüze verebilecek tahribat ve hasarlardan ötürü tarım ile hayvancılığa ciddi zarar verebileceğini düşünüyoruz. İnsan sağlığına çok daha fazla zarar verebileceğini düşünüyoruz. Olabilecek patlamada toz, titreşim ve sarsıntı köyümüze yüksek derecede hasar verileceğini düşünüyoruz. Patlatma sahası köyümüze çok yakın. Halkımız 200 tane dilekçe verdi. Çevre köylerden de bin imza toplandı. Umarım yetkililer sesimizi duyar” dedi
Altıntaş Köyü Muhtarı Ali Aktaş, “Patlatmalı kömür işinde 6 köyümüz etkilenecek. Köyler olarak yaklaşık binin üzerinde itiraz dilekçesi topladık. Bu altı köyümüzün en birincisi tarım olmak üzere hayvancılık ve tarımdır. Bu patlatmadan dolayı gelirlerimizi kaybedeceğiz. Buna şiddetle karşıyız” dedi.

KARAGÖZ; DOĞADAN, ÇEVREDEN, KENTTEN YANAYIZ
Patlatmalı linyit çıkarmak istendiğine dair.2018 yılında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sitesinde bir duyuru yapıldığını ifade eden Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, “Yine aynı muhtarla beraber binin üzerinde imza toplayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına itiraz dilekçeleri iletildi. Oradan gelen kararla Çevresel Etki Değerlendirme gerekli oldu. Köylüler buna karşıdır. Bizim sadece yaptığımız öncülüktür. Keşan Kent Konseyi ve Trakya Kent Konseyleri Birliği olarak yaşanabilen doğadan, çevreden, kentten yanayız. Bununla ilgili toplantılar yaptık” dedi.

KARŞILARINDA TEK PATRON, BİZ BİNLERCE KİŞİYİZ
Köylülerden yana hiç kimsenin oluru söz konusu olmadığını ifade eden Karagöz,  “Köylüler 5 köy olarak binin üzerinde insan burada yaşıyoruz. Dedelerimizden, dedelerine kalmış bir yer burası. Son derece harika. Karşımızda bir tek patron, Biz binlerce kişiyiz. Devletimizin bizden yana hiç kuşkumuz yoktur. Tercihin bizden yana olacağıdır.”diye ifade etti.

PATLATMALI İLK KEZ OLACAK
Karagöz, “Burada yapılacak patlatmalı kömür, ocağı Trakya’da ilk defa denenecek. Trakya’da böyle bir şey yok. Bu devasa bir şey. Patlatıldığında 6 – 7 şiddetinde deprem etkisinden söz ediliyor. Tozuşmadan kaynaklanan sorunla tarım bitecek, hayvancılık bitecek. Buralar birinci sınıf tarım toprağı ve aynı zamanda ormanlık. Burada milyonlarca canlı söz konusu.  Karasatı göletti patlama mesafesine 200 metre yakın ve bu patlatmada gölette su kalmaz. Karacaali Köyünün içme suyu bu alanda. Patlatmada ulaşımda büyük bir sorun yaşanacak. Patlatmada en az altı saat köy yolları kapatılacak. Burada hayat duracak. Böyle bir şeyden söz ediliyor. Nereden bakarsak bakalım böyle dünya ölçeğinde açık işletme ile kömür çıkarılan belli yerlerde nüfusun asgari yüzde 40’ı o bölgeyi terk etme kaldığı kayıtlar altına alınmıştır. Tozuşmadan kaynaklı da her türlü hastalığın önü açılmış olacak. Bu işe olumlu bakan bir insan yok” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ZARARLI MADDE KULLANIMI İDDİASINA YALANLAMA
ZARARLI MADDE KULLANIMI İDDİASINA YALANLAMA
AYLAR SONRA RAHMET YAĞDI
AYLAR SONRA RAHMET YAĞDI