“ACİL DURUM TATBİKATINA AYRI BİR ÖNEM...
Reklam
Reklam
Reklam

“ACİL DURUM TATBİKATINA AYRI BİR ÖNEM VERMEKTEYİZ”

“ACİL DURUM TATBİKATINA AYRI BİR ÖNEM VERMEKTEYİZ”

“ACİL DURUM TATBİKATINA AYRI BİR ÖNEM VERMEKTEYİZ”
27 Ekim 2018 - 04:27

Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. Sivil Savunma Amiri Tuncay Önür, her yıl çalışan ve yetkililere oluşacak tehlikelere karşı uygulamalı acil durum tatbikatı düzenledi. Önür, tatbikatlara ayrı bir önem verdiklerini belirtti.

 

İşletmelerin ticari hayatını devam ettirmesi adına yapılan ticari anlaşmalar kadar iş güvenliği de çok önemlidir. Özellikle kimyasal madde kullanımının yüksek oranda olduğu işletmelerde büyük risk oluşturan ve en son şeylerden biri de oluşacak acil durum olaylarıdır. Acil durumlarda oluşacak her hangi ufak bir yanlış uygulamaya veya hareket, büyük maliyetlerde işletmelere zarar verebilecek sonuçlar meydana getirebilir. Bu kapsamda Türkiye’de marka olan isimlerden biri olan Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. (OLİN) her yıl 2 defa çalışanlarına ve yetkililerine acil durum olaylarına karşı nasıl müdahale edilmesi adına uygulamalı tatbikat düzenlemekte. Her yıl Nisan ve Ekim ayları olmak üzere gerçekleştirilen tatbikatlara uzman kişiler eşliğinde çalışanlar bilgilerini güncel tutuyor. Dün gerçekleştirilen Acil Durum Tatbikatında Edirne Belediyesi İtfaiye Amiri Erdoğan Göbel, İş Güvenliği Uzmanı Selçuk Taşpınar, İşyeri Hekimi Dr. Muhammet Özeker,  Trakya Yangın Söndürme A.Ş.’den M. Ali Gergin, Yangın Eğitmeni Cem Gergin çalışanlara acil durumlarda yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiler aktardılar.

 

“ACİL DURUM TATBİKATINA AYRI BİR ÖNEM VERMEKTEYİZ”

Acil durumlarda yapılacak olan hamlelerin hayati değer taşıdığını belirten Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. Sivil Savunma Amiri Tuncay Önür, firma olarak önemsediklerini belirterek; “İşyerimizde meydana gelebilecek acil durumları önceden değerlendirip, çalışanları ve çalışma çevresini etkileyebilecek olumsuz şartlara karşı önleyici ve sınırlayıcı tedbirler almak. İşletmelerde meydana gelen yangın, patlama ve işin durmasına neden olabilecek diğer durumlar, çalışanları, işyerlerini ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir. İşletmemizin söz konusu durumlardan en az etkilenmesi için acil durum eğitimlerine ve acil durum tatbikatına ayrı bir önem vermekteyiz. Buna istinaden altı ayda bir acil durumlar ve yangın eğitimi ile acil durum ‘arama, kurtarma, tahliye, yangınla mücadele ve ilkyardım’ tatbikatı düzenlemekteyiz. Acil durum tatbikatında, tahliyenin nasıl güvenli bir şekilde gerçekleştirileceği, meydana gelebilecek farklı türde yangınlara en uygun nasıl müdahale edilmesi gerektiği ve yaralının durumunun değerlendirilerek, yaralıya bulunduğu ortamın şartlarına en uygun şekilde nasıl müdahale edilmesi gerektiği hakkında uygulama yapılmaktadır. İşyerimizde bulunan yedi işletme binası ve üç vardiya sistemine göre, her işletmedeki çalışan sayısıyla orantılı olarak arama, kurtarma, tahliye, yangınla mücadele ve ilkyardım ekipleri oluşturduk. Acil durum ekibimiz, 26'sı arama kurtarma ve tahliye, 37'si yangınla mücadele ve 13'ü ilkyardım ekibi olmak üzere toplam 76 çalışanımızdan oluşmaktadır. Ayrıca acil durum koordinatörü ve yardımcısı, irtibat-iletişim sorumlusu, basın sözcüsü, sivil savunma amiri, elektrik tesisleri sorumlusu, yardımcı işletmeler sorumlusu, ambulans şoförü ve güvenlik personelimizden oluşan 14 kişilik bir acil durum koordinasyon ekibi oluşturduk” ifadelerini kullandı. İş Güvenliği Uzmanı Selçuk Taşpınar çalışan ve yetkililerin acil durum anında yapılacak olan müdahalelerin çok önemli olduğunu vurgulayarak; “Yangın tatbikatlarını daha farklı bir biçime getirmeye çalıştık. Fabrikanın genelinden ziyade birimlere ayırdık. Çalışanlar yangın ve neler yapılmasına dair detaylı bilgiler alıyor. Amacımız öncelikle acil durumların oluşmaması eğer meydana gelirse kontrollü olmak hem işyerini hem de çalışanlarını korumak. Ciddi bir yol aldık. İnşallah daha ilerde de daha iyi bir yere geleceğimize inanıyorum. Kullandığınız ekipmanlar ne kadar iyi olursa olsun, kullanmayı bilmiyorsak geri planda kalıyor. Yılda 2 kere de tatbikatımızı yapıyoruz” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİRKİN SALDIRI!
ÇİRKİN SALDIRI!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!