AFET KÜLTÜRÜ HERKESE ULAŞMALI

AFET KÜLTÜRÜ HERKESE ULAŞMALI

AFET KÜLTÜRÜ HERKESE ULAŞMALI

AFET KÜLTÜRÜ HERKESE ULAŞMALI
09 Aralık 2019 - 00:09

YEŞİM DRAMALI
Edirne AFAD İl Müdürlüğüne atanan Ali Altındal AFAD çalışanları ve AFAD gönüllüleri ile Margi otelde bir araya geldi. Altındal, “afet olmadan önce afeti önlemek ve afet kültürünü her vatandaşa anlatmak birinci görevimiz olacak” dedi.
AFAD gönüllüleri ile kahvaltıda bir araya gelen AFAD İl Müdürü Ali Altındal,AFAD gönüllülerine slayt eşliğinde arama kurtarmaları anlatı ve AFAD gönüllüsü olmanın ve AFADA gönüllü nasıl neden kazandırması gerektiği konusunda bilgiler verdi.
Biz Edirne AFAD olarak 2019 yılında yapmış oldukları çalışmaları anlatan AFAD İl Müdürü Ali Altındal;2019 yılı içinde 20 bin kişiye ulaştık eğitim verdik. Ve bundan sonraki süreçte,AFAD gönüllülerinin katılımı ile bu sayıların daha çok artması. Afet kültürünün herkese ulaşması. Her vatandaşa ulaşması için siz gönüllülere  çok  büyük iş düşüyor” dedi.
TÜRKİYE AFETLERE MARUZ BİR BÖLGE
Türkiye’nin afetlere maruz bir bölge olduğuna dikkat çeken AFAD İl Müdürü Ali Altındal; “Türkiye sismik topografik,iklimsel tektonik yapısı ile afetlere maruz bir bölge. İlk olarak 1939 Erzincan depremi ile bu konu gündeme gelmeye başlamış. 1939’dan 1999 Yalova depremine kadar sivil savunma,bayındırlık afet işleri genel müdürlüğü gibi kurumlarla afet yürütülmeye çalışılmış.1999 Yalova depremi,bu işin böyle yürümeyeceğini göstermiş. Çünkü dünya bir başka yere gidiyor.İşbirliği ve koordinasyon dediğimiz noktaya gidiyor. Bir kurumun afetle mücadele etme şansı yok. Afetle mücadele edebilmemiz için acil durumlarda,bir çok kurumun koordineli bir şekilde çalışması lazım.Ve koordineli çalışmalar başlamış.2009 yılında Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Yönetim Başkanlığı kurulmuştur. En son yapılan Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde de İçişleri Bakanlığında teşkilatlanarak 81 ilde il müdürlüğü 11 ilde arama kurtarma birlik müdürlüğü olan büyük bir teşkilata kavuşmuş olduk”dedi.
AFETLE MÜDAHALEDE DÜNYADA ÜÇÜNCÜ SIRADAYIZ
Türkiye’nin Afet kurtarma ve yardım da dünyada ilk üçe nasıl girdiğini anlatan AFAD İl Müdürü Ali Altındal; “AFAD’la biz nasıl bir noktaya geldiğimizi anlatacak olursak;müdahale aşamasında dünyada ilk üçteyiz.2012 yılında daha kurumumuz üç yaşında iken meydana gelen Van depremine hiçbir yardım almadan kendi imkanlarımızla başarabildik. Bir yıl içinde 18 bin afet konutunu tamamlayıp teslim ettik. Bu geldiğimiz noktayı gösteriyor.2013-2014-2015 yıllarında üst üste üç yıl dünyanın en çok yardım yapan ülkesi olduk. 2017 yılında 6.3 milyar dolarla en çok yardım yapan ülkesi Amerika iken,6 milyar dolarla en çok yardım yapan dünyanın ikinci ülkesi olduk. Geçen yıl yeni açıklanan rakamlarla 2018 yılında 8 milyar dolarlık insani yardımla,dünyanın en çok insani yardım yapan ülkesi konumuna geldik. Bu işler Afet ve Acil Yönetim Durum Başkanlığının kurulması,Türkiye’de afetlerde ortak gücü olan bu kurumla şemsiye yapısı ile oldu. Dünyanın manevi abisi olduk. Bugün Endonezya’da,geçen hafta Arnavutlukta olan depreme müdahale eden ülke biziz. İlk biz gittik. Orada yaşayan vatandaşlarımızı 24 saat içinde Türkiye’ye geri getirdik. Geldiğimiz nokta çok iyi bir nokta. Müdahale kısmında,müdahale noktasında,hızlı reaksiyon noktasından çok iyi bir noktadayız. Ama bizim önceliğimiz artık bu değil. Afetlere proaktif yaklaşım dediğimiz,bir olay  olamadan önce,o deprem olacak o depremin afete dönüşmemesi lazım. Bunu önlemek için afet olmadan önce yapabileceğimiz çalışmalar,tehlike anları vs. bu tarz olaylara artık öncelik vereceğiz. Afetten önce,afeti önleyeceğiz”şeklinde belirtti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haluk Levent özür diledi: Ben başaramadım
Haluk Levent özür diledi: Ben başaramadım
"Can dostlar"ına hayvan otelinde konaklama imkanı