AHİLİK HAFTASI BAŞLADI

AHİLİK HAFTASI BAŞLADI

AHİLİK HAFTASI BAŞLADI

AHİLİK HAFTASI BAŞLADI
14 Eylül 2021 - 09:19

Edirne’de esnaf temsilcileri Ahilik Haftası kapsamında 25 Kasım stadından Edirne Belediye bandosu eşliğinde esnafı selamlayarak Atatürk anıtına yürüdü.
Ahilik haftası ile ilgili açıklama yapan Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun “ bugün 34. Ahilik Haftasını kutluyoruz. 5 gün devam edecek, Cuma günü sona erecek. En büyük program Perşembe olacak. Ahilik bildiğiniz gibi Türkler’in Anadolu’ya göçüyle beraber 13.yüzyıldan itibaren 1171 yılında Ahi Baba, Azerbaycan’ın Hoy İlçesinde doğmuş ondan sonra Kayseri yöresine gelmiş. Burada Fütüvvet Teşkilatından esinlenerek Ahi Teşkilatını kurmuş. Kayseri’de küçük sanayi sitesi kurulmuş, o dönem pek çok sanatın icra edildiği sanayide hizmet vermiştir. O sanayi sitesinde Perşembe günü burada kuracağımız stantlardan da göreceksiniz, Anadolu Kadınları birliği diye bir birlikte var.  Rumlar o sanayide çalışmış. Esnaf Sanatkarlar Başkanı o dönemin ahisi. Bizim amacımız Ahilik kültürünü, örf adetleri yaşatılması. Günün ahisi bugün esnafın başı. Kendine göre kuralları, var. En temeli dürüst olmak. Pabucunu dama atmak deyimi var. Hayırlı olsun”diye ifade etti.
Ahilik haftasına kapsamında şet kuşanma törenine tüm esnafları davet eden Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili Hakan Fındıklı “ Tüm Türkiye’yle birlikte Ahilik Haftası etkinlik kutlamaları Edirne’de de başladı. Bugün belediye bandomuzla birlikte Edirne’ye ahilik haftasının başladığını ilan etmiş bulunuyoruz. Bu hafta kutlamalarımız devam edecek. Esnaflarımızı sanatkarlarımızı da Perşembe günü Atatürk Anıtı önünde yapılacak olan şet kuşanma törenine davet ediyoruz” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ