AKSAL; UCUZ PCR TESTİ GÜNDEMDE

AKSAL; UCUZ PCR TESTİ GÜNDEMDE

AKSAL; UCUZ PCR TESTİ GÜNDEMDE

AKSAL; UCUZ PCR TESTİ GÜNDEMDE
15 Haziran 2021 - 10:00

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, ucuz PCR testinin gündem olduğunu konu hakkında Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle sürekli görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, biran önce Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye gelmesini beklediklerini ifade etti.
Aşı çağrısında bulunan AK Parti Milletvekili Fatma Aksal; “Pandemi ile savaşmada gerçekten en büyük silahımız aşı. Maske, mesafe öneli ama sürdürülebilir değil. Maskeden hepimiz bunaldık ama lütfen sırası gelen aşısını olsun. Bu ay sonu 20 yaş üstünü aşılamayı planlıyoruz. İnşallah hep birlikte başaracağız. Aşı karşıtı olan gençlerimiz var. Maalesef gençler kendilerine çok güveniyorlar.   20 yaş ve üzerinde yüzde 80 üstü bir aşı uygulaması yaptık. Ama yaş düştükçe maalesef gençler kendilerine çok güveniyorlar ve aşı olmak istemiyorlar. Dünyada bu işin tek yolu var pandemiyi önleyeceksek aşıyla toplumsal bağışıklığı kazanmamız gerekiyor. Sırası gelenler aşısını olsunlar. Buradan bir de çağrım olacak. Bilindiği gibi özellikle Biontek aşısı hatırladığım kadarıyla eksi (-) 72 derecede ve onun çözülmesi gerekiyor. Bazı vatandaşlarımız üzülerek söylüyorum aşı randevusu sırası alıyorlar ama aşı olmaya gitmiyorlar. Türkiye'de aşı uygulamasında çok iyi gidiyoruz ama dünyada bir tane bile aşı olmamış ülkeler var. Dünyada aşı olmak için bu kadar insan beklerken bir doz aşıyı bile zayi etmemiz  ne vicdana ne de hiç bir şeye sığmaz. Kendisi, ailesi sevdikleri ve toplumun sağlığı için herkes aşısını olmalı. Bu konuda duyarlı olalım. Türkiye'de aşı konusunda en duyarlı il şu anda Edirne ve Edirnelilere bu konuda teşekkür ediyorum. Kişi başına nüfusa göre  en çok aşı uygulanan il de Edirne. Türkiye genelinde hedefimiz 750 bin kişiyi aşılamak  bu sayı giderek artacaktır. Ay sonuna kadar toplumsal bağışıklığı sağlamış rakamlara ulaşmayı planlıyoruz. Üniversite öğrencilerimizi de aşılayıp üniversitelerimizi okullarımızı açacağız”Dedi.
PCR TEST  ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Sınırlarda ki PCR testi kararının Avrupa Birliği tarafından alınan bir karar olduğunu da söyleyen Aksal; “ Sınır kentiyiz ve sınır kenti olmanın dönem dönem verdiği avantajları olduğu gibi dezavantajlarını da yaşıyoruz. Bulgaristan'dan Edirne'ye çok ciddi ziyaretçi geliyordu. Edirne esnafımıza çok ciddi katkıları oluyordu. Bu pandemi sadece Türkiye'nin aldığı kararlarla değil Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi hem kendi kuralları var hem de Avrupa Birliği'nin aldığı kararlara uymak zorunda. Türkiye olarak bizim de vatandaşımızı korumamız gerekiyordu. Bazı önlemler aldık sınırlarımız kapandı ama biz bir an önce Bulgarların Türkiye'ye gelmesini istiyoruz. Aslında bu ticaretten her iki tarafta kazançlı çıkıyor. Kazanç olmayınca ticaret olmuyor. Aşı kartı uygulamasına geçildi aşı kartı olanlar girip çıkabiliyorlar. Ama hala Bulgaristan'da aşı olmayan ciddi sayıda insan var. Türkiye'de de var herkesi aşılayamadık. Onlar için PCR zorunluluğumuz var. PCR testinin de pahalı olduğunu biliyorum. Özellikle Bulgaristan'da daha da pahalı. Uzun süredir daha ucuz PCR testi gündemde. Sağlık Bakanımızla da defalarca görüştüm. Bir yandan en ekonomik olan aşıyı insanlara sağlamak ama öbür yandan da aşının güvenirliliği çok önemli. Söz konusu olan insanlarımızın sağlığı. Edirne süreci başta çok iyi yönetti bir ara Türkiye'de vaka sayısı en yüksek illerden bir tanesiydik. Şuan yine çok iyiyiz.Edirne insanı çok duyarlı”olduğunu vurguladı.
PCR TEST FİYATLARINI BAKANLIK BELİRLİYOR
Özel hastanelerde PCR test fiyatları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendiğini Aksal; “Dikkat edilmeli,güvenilmeyen bir PCR testinin uygulanması mümkün değil. En son Sağlık Bakanımızla görüştüğümde çalışmaların sürdüğünü, PCR testinin daha hızlı PCR testi çalışmalarının devam ettiğini ama şu an için dünyada kabul görmüş Türkiye'de kabul edilecek böyle bir PCR olmadığını özel hastanelerde yapılan PCR testi daha ucuzlatıldı 170 Lira'ya düştü. Hastanelerimiz bu fiyatları belirlemiyorlar haksızlık etmeyelim.  Sağlık Bakanlığı belirliyor. Hem biz hem Bulgaristan inşallah aşılama oranlarını yükseltir hem de daha alternatif testler çıkar ve bir an önce vaka sayılarının düşmesiyle birlikte yaz zaten geliyor bir an önce Bulgaristan'da alış verişe gelirler. İç turizm anlamında Edirne'nin çok yoğun olacağını tahmin ediyorum. İnsanlar gerçekten bunaldılar. İstanbul'un dışına çıkmak istiyorlar ve Edirne çok güzel bir alternatif sunuyor.  Tarih kültür kenti merkezi Edirne'yi daha cazip hale getirmeye çalışıyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han Müzesi, yakın zamanda Necmi İğe Etnoğrafya Müzemizi açacağız. Tabyalarımız bitti. Muhteşem oldu. Dini turizm olarakta camilere insanlarımız gelemedi. Ramazan'da özellikle Selimiyemize ziyaretler oluyordu bunları tamamlayacaklar. Aşı konusunu sürekli takip ediyorum. Esnafımız kadar bizler de ticaretin canlanmasını istiyoruz. İnşallah hem vaka sayıları düşer bilindiği gibi yerli aşıda üçüncü faza geçildi. Gençler arasında gönüllüler arıyoruz. Çok sabrettik biraz daha sabredelim”diye çağrıda bulundu.
ERGENE NEHRİNDE TOPPYEKÜN MÜCADELE GEREKİYOR
Ergene nehrinin temizlenmesi için herkese iş düştüğünü vurgulayan Aksal; “Ergene kirliliğinden ve durumundan üzülmemek mümkün mü? Bunun hiç bir siyasi görüşü yok. Ama maalesef yıllarca süren bir ihmal edilmişlik var. Ergene temizliği konusunda en büyük projelerden bir tanesini geliştirdik. Kırklareli Vize, Çorlu'da bir sürü arıtma tesisleri yaptık. Çok büyük yatırımlar yapıldı.  Bende takip ediyorum inanın orada çok büyük işler yaptık.  Ama artık vatandaş gördüğüne inanıyor. O suyun rengini görmekten mutlu değiliz. Eylem planını da sizlerle paylaşırız ama orasını temizlemek zorundayız. Bu Maramara'da çevrenin ne kadar önemli olduğunu bir defa daha gördük. Tüm dereleri ıslah etmek, doğayı korumak zorundayız. Elimizden geleni yapıyoruz yapmayı da sürdüreceğiz.
Burada birbirimiz suçlayarak hiç bir yere varamayız. Topkeyün mücadele gerekiyor. Bu ortak bir mücadele.  19 yıldır iktidardayız Ergene'de çok büyük yatırımlar yapıldı. Birbirimizi suçlayacaksak biz de çok rahat onları suçlarız. Birbirimiz suçlayarak bu konuyu çözemeyiz. Yoğun  bir şekilde çalışıyoruz inşallah Ergene'yi temizleyeceğiz. Bir tane deri fabrikası bile Ergene'yi kirletmeye yetiyor. Bir iletim kanalı yaptık suyu seyrelttik geçmişe oranla şu an Ergene'nin durumu iddia ediyorum ki çok daha iyi. Ama istediğimiz düzeyde değil. 'Ergene tertemiz oldu' dersek yalan olur. Tertemiz olması için de çok ciddi çalışmalar yapılıyor”dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ