ALICIYA PAHALI, SATICIYA UCUZ

ALICIYA PAHALI, SATICIYA UCUZ

ALICIYA PAHALI, SATICIYA UCUZ

ALICIYA PAHALI, SATICIYA UCUZ
09 Ağustos 2019 - 04:19

YEŞİM DRAMALI
Kurban bayramına son bir gün kala Edirne’nin köylerinden gelen kurbanlıklar Büyükdöllük Köyü yolu üzerinde Ticaret Borsası tarafından kurulan canlı hayvan pazarında alıcısı ile buluşuyor.
Bu yıl küçükbaş kurban fiyatları bin liradan başlayarak 3 bin liraya kadar herkesin bütçesine uygun, veteriner hekim kontrolünde Ticaret Borsası hayvan pazarında satılıyor. Küçükbaş hayvan üreticisi kurbanlık fiyatları alana pahalı satana her zaman ucuzdur. Girdi maliyetini yem ve yonca saman girdilerinin yüksek olduğunu söyleyerek, bizde daha uygun fiyatlara kurbanlık satmak isteriz girdi fiyatları yüksek olmazsa dedi.
 Musabeyli üretici Emre Dereköy, Fiyatlar her zaman alana pahalı satana ucuz olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi; “Malımız birinci kalitede üretmeye çalışıyoruz ama çok zorlanıyoruz. Ben buraya 40 tane kuzu getirdim ama daha 5-6 tane kuzu verdim. Satışlar bugün biraz ağır gidiyor. Benim kuzularım bin 600 lira arası ile bin 900 lira arası gidiyor. Biz kuzularımız doğal ürettik, yem fiyatları bellimizi çok büküyor. Girdi çok ağır. Seneye kurbanlık bakıp bakamayacağımız daha belli değil. Marketler bin 300 liraya kurban satıyor. 25 kilo kuzu veriyor sana 12 kilo et olarak veriyor kilosu 80 liraya geliyor kimse sesini çıkarmıyor. Biz 25-26 liraya kuzu satacağız,2 bin liraya yem alacağız,30 liraya yonca balyası alacaksın çık işin içinden çıkabilirsen” şeklinde konuştu.
Çömlek Akpınar köyünden gelen ve senelerden beri kurban bayramlarında kurban sattığını söyleyen Erol Savaş, bu yıl 30 kurbanlık küçükbaş hayvanı olduğunu,15 tane kurbanlığı canlı hayvan pazarına getirdiğini ve bin lira ile bin 500 lira arasından kurbanlık verdiğini söyledi.
Küçük baş üreticisi Ersin Akbunar İskender köyde doğal ortamda kurbanlık için beslediği 20 tane kuzusunu canlı hayvan pazarına getirdiğini ve bin 500 ile bin 700 lira arası satığını 6 tane kurbanlığı kaldığını söyleyerek satışlar  iyi buna şükür dedi.
Lalapaşa Süleymandanişmet Köyünden keçi,burma seyis getiren üretici,Kurbanlıkları bin lira  ile bin 300 liraya satıyor. Kendimin yetiştirdiğim hayvanlar bunlar ne kalırsa bereket versin dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GIDA GÜNDEMİNİ ELE ALDILAR
GIDA GÜNDEMİNİ ELE ALDILAR
YUNAN ATEŞLE OYNUYOR
YUNAN ATEŞLE OYNUYOR