ALTYAPI ÇALIŞMALARINI BU YAZ ALNIMIZIN AKIYLA...

ALTYAPI ÇALIŞMALARINI BU YAZ ALNIMIZIN AKIYLA BİTİRECEĞİZ

ALTYAPI ÇALIŞMALARINI BU YAZ ALNIMIZIN AKIYLA BİTİRECEĞİZ

ALTYAPI ÇALIŞMALARINI BU YAZ  ALNIMIZIN AKIYLA BİTİRECEĞİZ
14 Ocak 2022 - 11:30

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, çöplük, atık su arıtma, içme suyu, çevre yolları, elektrik fabrikası gibi sorunları nasıl bitirdiysek, büyük bir cesaretle başladığımız altyapı çalışmalarını da bu yaz itibariyle alnımızın akıyla bitireceğiz.” dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sosyal medya hesaplarımızdan canlı yayınlanan programımızın konuğu oldu. Bu ay sonunda hayata geçmesi planlanan halk ekmek uygulamasının yanı sıra ETUS ücretleri hakkında açıklamalarda bulundu. 2022 Edirne Yılı planı çerçevesinde hayata geçirilecek olan çalışmalardan da bahseden Gürkan, sokak hayvanlarının kısırlaştırılması sürecine de değindi. Gürkan, altyapı çalışmalarını da en ince ayrıntısına kadar anlatarak, bu yaz çalışmalarda sona gelineceğini açıkladı. Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinin Şubat ayında açılacağı müjdesini veren Gürkan, seçim çalışmaları hakkında da bilgiler verdi. Başkan Gürkan, canlı yayın konuşmasında şu ifadelere yer verdi,
HALK EKMEK UYGULAMASI 20 GÜN İÇİNDE BAŞLIYOR
2021 yılındaki ekonomik krizle beraber fiyatların adeta füze mantığıyla fırlaması sonucu halk ekmek uygulamasını hemen gündemimize aldık. Fırıncı esnafını ve halkımızı aynı dengede düşünerek çalışmalarımızı başlattık. Kısa sürede kentimizde bulunan fırıncı arkadaşlarımızla görüşmeler gerçekleştirdik. 24 mahallemizde aynı zamanda halk ekmek uygulamasını başlatmak çok mümkün olmayacak. 24 mahalle 24 büfe demek bu da 24 personeli ifade eder. Belediye olarak 24 personelin maliyetine baktığımız zaman bu halk ekmeğin satış maliyetini etkiler. Halk ekmek uygulaması ilk etapta daha çok yoksul vatandaşlarımızın bulunduğu mahallelerde başlayacak. En geç Ocak ayının son haftasında ya da Şubat ayının ilk haftasında halk ekmek uygulamasıyla halkımıza hizmet vermeye başlamış olacağız.  Fiyat henüz belirlenmedi ancak 2,5 TL’nin altında olacak.
ETUS ZAMMI AÇIKLAMASI: “MAZOT FİYATLARI 6 AYDA 2 KATINA YÜKSELDİ”
Hiçbir siyasetçi adının zamlarla anılmasını istemez. ETUS ücretlerine 2021 yılının Ağustos ayında zam vermiştik. Mazot o zaman 6 TL’nin üzerindeydi. Bugün ise 13 TL’nin üzerinde. Bizim verdiğimiz zamlar ulaşım sisteminin çalışmasını sağlayabilmek için. ETUS un en büyük gideri mazot. Mazot fiyatları 6 ayda 2 katına yükseldi. Vatandaş zamma tepki göstermekte haklı ama nasıl yapacağız. Mazota zam gelmediği halde biz ulaşıma zam yapsak anlarım. Ama ülkemizde zam gelmeyen bir şey kalmadı. Herkes bu soruyu kendine sorsun.
DOLU DOLU BİR YIL YAŞANACAK
2022 Edirne yılı programı çerçevesinde 2-3 günde bir etkinlik olacak Edirne. Kültür-sanat-spor-akademi-konserler-söyleşiler-geziler gibi dolu dolu bir yıl yaşamak istiyoruz. 25 Kasım 2022’de Edirne’nin Kurtuluşunun 100. yılında Edirne’ye 100. Yıl Anıtı kazandıracağız.  Bu yıl Edirne’de her şey çok güzel olacak.
KISIRLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI HIZLANDIRILACAK
Edirne sokaklarında kimlik tespiti yapılmamış, kısırlaştırılmamış ve hasta olan hayvanları alacağımızı tedavilerini ve kısırlaştırmalarını yaptıktan sonra küpelerinin ardından aldığımızı yere bırakacağımızı onun dışında hayvanları toplamayacağımızı açıklamıştım. Bu kararımızın arkasındayız. Barınak birimimiz kısırlaştırma çalışmalarına devam ediyor. Kısırlaştırma çalışmaları yetiyor mu yetmiyor. Çünkü civar ilçe ve köylerden de Edirne’ye hayvanlar getiriliyor. Ama bazen hayvanların kalabalık şekilde gezmeleri tedirginlik oluşturuyor. Bazen bu hayvanlar saldırganlaşabiliyor. Bizim kısırlaştırma faaliyetlerimiz devam edecek. Yasaklı hayvanlar dışında barınağımızda hiçbir hayvanı sonsuza kadar tutmuyoruz, tutmayacağız da. Kısırlaştırma ücretlerini biz karşılayarak özel veteriner arkadaşlarımızdan da faydalanmak için çalışmalarımız sürüyor.   
ALTYAPI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM
Altyapı çalışmalarımız için 3 yıl sürecek şekilde sözleşme imzalandı ve altyapı çalışmalarımız 14 Aralık 2019da başladı. Çalışmalarımız kapsamında 380 kilometre içme suyu çalışmasının yarısından fazlasını bitirdik. 110 kilometrelik kanalizasyon çalışmasının 100 kilometresini bitirdik. 30 kilometre yağmur suyu toplama hattının da 15 kilometresini bitirdik. Toplam işin yüzde 50 sinden fazlasını bitirdik. 2020 yılı çalışmalarımız açısından çok iyi geçti çünkü 130 milyon TL ödenek alabildik. 2021 yılında ise sadece 40 milyon TL ödenek alabildik. 2021 iş anlamında biraz kayıp yıl oldu. Bu yıl geçen yılı telafi edeceğiz.
Güney Çevre Yolunda komple boydan boya ana yağmur suyu hattı ve atık su hattı çekmemiz gerekiyor. Neredeyse Güney Çevre Yolunun genişliğinde olacak bu hat çalışmaları. Ara hatları yapılacak olan bu ana hatta bağlayacağız. Yeni yerleşimin sorunu tamamen bitmiş olacak, eski yerleşim bölgeleri Kıyık Caddesinden gelen sular da buraya bağlanacağı için yağmur suyu sorunu bitmiş olacak. Çalışmaların tamamlanması için ve devam edebilmesi için 180 milyon TL’lik kredi başvurusunda bulunduk. Kredinin tamamını alırsak önümüzde sorun kalmıyor.
ALTYAPI CESARET İSTER, BEN EDİRNE’NİN GELECEĞİ İÇİN BUNU GÖZ ALDIM
Vatandaşı kandırmak için biraz asfalt atma biraz çiçek ekme, biraz da boya işleri yaparsınız. Ama su patlakları, kanalizasyon taşkınları, her yağmurda caddeler sele dönüşmesi devam eder. Ama sorunları çözemezsiniz. Altyapı çalışmalarına başlamak bir cesaret işi. Ben Edirne’nin geleceği için bunu göz aldım. Altyapı çalışmalarının tamamlandığı caddelerde şuan sorun kalmadı. Her yağmurda dere olan caddelerde şimdi sorun yaşanmıyor. Altyapı çalışmalarını yapmadığımız cadde ve sokaklar var örnek Güney Çevre Yolu. Yağmurda orada biriken suyun fotoğrafını çekip sosyal medyada altyapı çalışmalarını eleştiriyorlar. Bizim orada henüz altyapı çalışması yapmadığımızı bilmelerine rağmen bunu yapıyorlar. Ama biten yerleri kimse görmüyor. Biten yerlerde sorun varsa bana “başkan burada altyapı bitti bu sorun nedir” diye gelin bana sorun bunu anlarım.
100 BİN TON ASFALT ÜRETECEĞİZ
Asfaltın hammaddesi olan ve bitümü günlük peşin parayla alıyoruz. Bu madde anlık döviz kuruna endeksli. Tanker sıradayken sıra bize geldiyse o esnada döviz kuru zamlandıysa farkı ödeyip bitümü alıyoruz. 2020 Mart ayında 1 tanker bitüm 26 bin TL idi. 15 gün önce 1 tanker bitüm 210 bin TL’ye yükseldi. Biz 1 tanker bitümle 500 ton asfalt üretiyoruz oda bize 1 gün gidiyor. 1 ton asfalt ile de 5 metrekare alan asfalt yapılabiliyor. Bahar ayıyla birlikte hedefimiz bu yıl 100 bin ton asfalt üretmek.
SANATIN VE KÜLTÜRÜN YER ALACAĞI MUHTEŞEM BİNA AÇILIYOR
Buçuktepe’de inşaatı devam eden Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı 800 kişilik tiyatro ve konser salonuyla Edirne’deki çok önemli bir ihtiyaca cevap verecek. Söz verdiğimiz gibi Edirnelileri içerisinde sanatın ve kültürün yer alacağı muhteşem bir binayla buluşturacağız. Yurtdışından gelecek olan ürünlerde pandemiden dolayı aksaklık oldu. Transfer işlemlerinde sorunlar yaşandı. Eksikliklerle açmak yerine tamamlanıp açılmasından yanayız. Şuan son hazırlıklar yapılıyor. Bu ay sonunda bitecek ama ya 2 Şubat ya 14 Şubat ya da 22 Şubatta açılışını yapacağız. Orada her ay bir konser programı düzenlenmesini hedefliyoruz. Nikah salonu, meclis salonu, kültür müdürlüğü, bando, 37 tane atölyemiz orada olacak. Günde 100 farklı kurs açılacak. Sabah saat 10dan akşam 10a kadar 7den 77ye tüm Edirnelilere hitap eden ücretsiz bir merkez olacak.
İMECE PLATFORMUNDA HER ŞEY YARDIMLAŞMA ÜZERİNDEN
Edirne Belediyesi bünyesinde kurulan İMECE platformundan çok mutluluk duyuyoruz. Belediyemizin en başarılı hizmetlerinden birisi. Amacımız ihtiyaç sahipleri ile bağışçıları imece usulü buluşturmak. Bir anlamda yardımlaşmayı dijital ortama taşıdık. Edirne İMECE’de farklı bağışlar alınabiliyor. Bağışçılarımız kitap, gıda, eşya ya da can dostlarımız için mama bağışında bulunabiliyor. İhtiyaç sahiplerimiz de yardım talebi oluşturarak, yardım noktalarını takip edebiliyor. Her şey yardımlaşma üzerinden. Tek yapılması gereken uygulamayı App Store ve Google Play’den indirmek.
BAŞKAN GÜRKAN EDİRNELİLERE SESLENDİ
Altyapı çalışmaları nedeniyle yollarda sıkıntılar yaşandı biliyorum. Bu altyapı çalışmalarına girerken büyük bir cesaretle girdik. Yaklaşık 1 yıllık zamanımız kaldı. Bu yazdan itibaren yolları bitireceğiz. Çöplük gibi, çevre yolları gibi, elektrik fabrikası gibi atık su arıtma gibi, içme suyu ishale hattı gibi, içme suyu arıtma tesisi gibi nasıl hepsini bitirmişsek, altyapı sorununu da bitireceğiz. Çocuklarımız için, torunlarımız için 2050 yılına kadar altyapı sorunu yaşanmayacak bir Edirne için, çalışmaya devam edeceğiz. Altyapı anlımızın akıyla bitireceğiz. Sizler her şeyi çok güzel olan bir Edirne’de yaşamaya devam edeceksiniz.
GELİYOR GELMEKTE OLAN
CHP Edirne İl Başkanlığımızın ilçelerde düzenlemiş olduğu etkinliklere de katılmaya çalışıyorum. Geçen haftalarda da Lalapaşa ilçemizde ve köylerinde ziyaretler gerçekleştirdik. Seçim çalışmalarımız da başlayınca bende kırmızı kazağımı giydim. Kırmızı kazağımızı giydiğime göre, geliyor gelmekte olan.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • BÜNYAMİN
    4 ay önce
    Sayın Başkan kolaylıklar diliyorum Elbette bu altyapılar çok riskli siyasilere açısından Bu da CHP kısmet oldu Sağ olun var olun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ