AMERİKA VE FRANSA’YA TARİHİ TABLOYLA CEVAP

AMERİKA VE FRANSA’YA TARİHİ TABLOYLA CEVAP

AMERİKA VE FRANSA’YA TARİHİ TABLOYLA CEVAP

AMERİKA VE FRANSA’YA TARİHİ TABLOYLA CEVAP
06 Kasım 2019 - 00:03

YEŞİM DRAMALI
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türklerin Ermenilere karşı bir sözde soykırım yaptığı iddialarını karar haline getiren Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi ile Fransız Parlamentosu’na; Edirne Belediye Binası’nda asılı duran 1902 yılı belediye meclisini resmeden yağlı boya tabloyu örnek göstererek cevap verdi. Gürkan, Amerika ve Fransa’da bu kararı alanları Edirne’ye bu tabloyu görmeye davet etti.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan daha sonra meclise bir önerge sundu. Tüm meclis üyelerinin de bu önergeye katılacağını belirten Gürkan, “Biliyorsunuz Türkiye’nin ulusal birliğini, bütünlüğünü ve vatanını korumak adına teröre karşı Türkiye’nin dışında Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı ile ilgili uluslararası camia, başka bir ifade ile emperyalist devletler Türkiye’nin harekât kararından sonra  Türkiye’nin aleyhine üst üste bugüne kadar emsali görülmemiş bir şekilde kendi parlamentolarında yada kendi meclislerinde kararlar almaktalar” diye konuştu.
Toplantısı sonrasından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Tarihi Belediye Binası’nın önünde asker selamı vererek; Barış Pınarı Harekatını yürüten Türk Silahlı Kuvvetlerine destek verdi.
TÜM BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ TARAFINDAN KABUL EDİLEN ÖNERGE METNİ ŞÖYLE;
“ABD Temsilciler Meclisi’nin ve Fransa Parlamentosu’nun bir kısım çevrelerin sözde Ermeni soykırım iddiaları bağlamında gündeme getirdiği tezleri sahiplenmesini, akıl ve vicdan sahibi üyelerin itirazına rağmen bir karara dönüştürmesini Edirne Belediye Meclisi olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz. Daha önceki yıllarda da benzeri girişimler olmuş, Temsilciler Meclisindeki oylamalara bu şekilde düşmanca yansımamıştı. Geçen süre içinde değişen, tarihin belgeleri değil, bugünün küçük çıkar hesaplarında boğulmuş utanç verici bir siyasi zihniyettir.
Alınan kara açıkça, tarihi gerçeklerin karartılması girişimidir. Türkiye her zaman bu tür iddialar karşısında arşivlerin açılmasını savunmuş, görevin tarihçilerde olduğunu belirtmiş, siyaseti soysuzlaştıran girişimlerin anlamsızlığını, kin ve nefret doğurucu potansiyalini vurgulamıştır.
Ne yazık ki Meclisler bu kararları ile aynı zamanda, ‘’kölelik karşıtı, insan hakları bildirgeleri’’ çizgisinde değil, aksine köleci, sömürgeci, çıkarcı, emperyal siyaset istikametindeki mirasa bir katkıda daha bulunmuştur. Türkiye’yi, her bir satırı ahlak, akıl ve tarihi bilgiler ışığında suç olan satırlarla yargılamayı cüret eden bu tavrın kaynağı hiç şüphesiz sadece kirli vicdan yüklüdür. Ayrıca Edirne Belediye Meclisi  tarihi olaylarla ve iddialarla alakalı kararlar almanın parlamentoların işi olmadığına ilkesel olarak inanmaktadır.
Öte yandan Türkiye ye yaptırım uygulanması tehdidiyle alınan Meclislerin bu kararlarını nezdimizdeki anlamı sadece şantaj girişimidir. Türkiye hiçbir zaman şantaja boyun eğmemiştir, bu kararları tek vücut olarak şiddetle reddettiğimizi ilgili siyasetin sahiplerine bildiririz.
ABD ve Fransa ile Türkiye arasındaki uzun yıllara dayalı stratejik müttefikliğin, dostluğun, teröre karşı işbirliğinin kimi siyasetçiler eliyle sistematik bi şekilde tahrip ve yok edilme girişimlerine karşı Türkiye olarak artık bıçağın kemiğe dayandığını kuvvetle ifade ediyor, iki ülke arasındaki dostluğa katkı sunmak bir yana düşmanlığı körükleyecek bu türden kararları ucuz çıkar hesapları ile alan zihniyeti ve siyaseti şiddetle kınıyor yok hükmünde sayıyoruz”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BULGARİSTAN-SÜLOĞLU DOSTLUĞUNA DEVAM
BULGARİSTAN-SÜLOĞLU DOSTLUĞUNA DEVAM
TMMOB’UN BAŞKANI AVUKATOĞLU SEÇİLDİ
TMMOB’UN BAŞKANI AVUKATOĞLU SEÇİLDİ