ASGARİ ÜCRETE KİRALIK EV

ASGARİ ÜCRETE KİRALIK EV

ASGARİ ÜCRETE KİRALIK EV

ASGARİ ÜCRETE KİRALIK EV
20 Ağustos 2019 - 08:49

YEŞİM DRAMALI
Üniversite akademik kayıtlarının dün başlaması ile kaydını yaptıran öğrenciler ev arayışına girdi. Ev fiyatları nerdeyse bir asgari ücret kadar pahalı olmasına rağmen, kiralık evler yok denecek kadar az. Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, kiralık evler hakkında açıklamalarda bulundu.
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, kiraların yüksek olmasına rağmen ellerinde kiralık evlerin tükenmek üzere olduğunu söyledi.
Arz ve talebin çok olduğunu ve şuanda kiralık evler yetersiz olduğunu açıklayan Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, “ Üniversite kayıtları bugün başladı. Pazartesiden itibaren bir hafta sürecek. Dışarıdan kayıt yaptırmak için gelen öğrenciler kiralık ev bakıyorlar. Ancak arz ve talep çok olduğundan şuanda kiralık evler yetersiz şu anda. 1+1, 2+1, 3+1 ev yetersiz. Yetersiz olduğu gibi kira rakamları da çok yüksek. Örneğin 3+1 evler 2000-2500 TL arası, 2+1’ler 1400- 2000 lira arası, 1+1’ler ise eşyasız olursa 900- 1200 lira arası, eşyalı olursa da 1800 liraya kadar fiyat yerine konumuna göre değişiyor. Doğalgaz, elektrik, su da ilave olunca ailenin altından kalkması epey zorlaşıyor. Bir aileye öğrencinin aylık maliyeti 3 bin 500 lira ile 4 bin lirayı buluyor” şeklinde konuştu.
 Feda, öğrencilerin aynı evi paylaşarak maliyetlerini düşürebileceklerini söyleyerek şunları söyledi ; “Öğrencilerin aynı evi paylaşmalarında fayda var ama bugünkü jenerasyon bunu yapamıyor. Aynı evde 2 öğrenci kaldığında illaki tatsızlık çıkıyor, bu kez ailelerle de ayırmak istiyor ve bu da aileye külfet oluyor” dedi.
ÖZEL YURTLARDA DA KİRALIK EVLER KADAR FİYATLAR
 Yurt fiyatlarının da ev fiyatlarından hiç farkı olmadığını dikkat çeken Feda; “Özel yurtlar da tek kişilik oda fiyatları 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Ev kirası veya yurt kirası için bir ailenin asgari ücret kadar bir bütçeyi ayırması gerekiyor. Su, doğalgaz, elektriği de eklediğinizde asgari ücreti geçiyor” diye belirtti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haluk Levent özür diledi: Ben başaramadım
Haluk Levent özür diledi: Ben başaramadım
"Can dostlar"ına hayvan otelinde konaklama imkanı