AYÇİÇEĞİ FİYATLARININ DÜŞMESİ TRAKYA...

AYÇİÇEĞİ FİYATLARININ DÜŞMESİ TRAKYA BİRLİĞİ SIKINTIYA SOKAR

AYÇİÇEĞİ FİYATLARININ DÜŞMESİ TRAKYA BİRLİĞİ SIKINTIYA SOKAR

AYÇİÇEĞİ FİYATLARININ DÜŞMESİ TRAKYA BİRLİĞİ SIKINTIYA SOKAR
18 Eylül 2021 - 09:22

Trakya Birlik Yönetim Kurulu kararı ile başkanlık görevine getirilen Başkanı Şafak Kırbiç ve yönetim kurulu üyeleri basın toplantısı düzenledi. 
Yönetim kurulu başkanı seçilmesi ile ilgili soruları yanıtlayan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç ; “14 Eylül'de yönetim kurulu kararıyla kendi aramızda görev değişikliği yaptık. Görevden alma söz konusu değil, yönetim içinde bir görev değişikliğidir bu. Kooperatiflerimizde de zaman zaman görev değişiklikleri olur bunlar yönetim kurulunun kendi arasında aldığı karardır,olağan bir şeydir. Çokta büyütülecek bir şey değildir. Görevimize devam ediyoruz.Avans fiyat konusu etken olmuş olabilir ama bu işin etkili yönü değildir. Yönetim kurulu arasından bu tıp tartışlar elbet ki olabilir,bunlar her yerde oluşan tablolar ,ondan da olmuş olabilir ama yönetim kurlumuz uygun gördü bizi bu göreve. Bizde laiki ile yapmaya çalışacağız “dedi.
Ayçiçeği alım fiyatları biraz toparlanma  sonucu açıklandıklarını belirten Kırbiç; “Birlik yönetimi olarak 2 aydan beri Bakanlıkta, milletvekilleriyle, Meclis Başkanımızla bu konuda çalışmalarımız yapıldı. Gümrük vergilerinin tamamı konulmasa da en azından bir miktarının konulmasıyla ilgili konuşuldu ancak hükümetimiz ve yetkililer bu konuda fiyatların çok düşük olmayacağıyla ilgili bize teyit ettiler. Baktığımızda piyasaların da ilk zamanlardaki fiyatların biraz üzerine çıktı. Gümrük vergisi konmadığında daha düşük olacağı kanaatindeydik. Ancak daha sonra biraz toparlanma oldu”şeklinde açıkladı.
Ayçiçeği fiyatlarının düşmesi Trakya Birliği sıkıntıya sokacağını ifade eden Kırbıç; “Bizim sıkıntımız fiyatların yükselmesinde değil, düşmesi Trakya Birliği sıkıntıya sokar. İnşallah öyle bir tablo olmaz. Şu anda hasadın en yoğun günleri devam etmekte. Avans alım fiyatını açıkladık. Geçen sene 2 kere revize edilmişti fiyatlar. Bu sene de fiyatlar yukarıya giderse yine bir fiyat oluşumu olabilir. Bunun için bir şey söylemek henüz erken. İnşallah yukarıya gider ve biz de üreticimizi memnun edecek bir rakam oluştururuz” dedi.
DESTEKLEMELER ARTARSA AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ ARTAR
Desteklemeler artarsa ayçiçeği ekiminde artabileceğini açıklayan Kirbiç; “İki yıl öncesine baktığımızda yüzde 100'ün üzerinde bir zam var ayçiçeğinde. Desteklemelerle ilgili zaten Bakanlığa ilettiğimiz raporlarda hep bir miktar artırılmasıyla ilgili taleplerimiz var. Çünkü bu ürün ülke ihtiyacının yaklaşık yüzde 60-70'ini karşılamakta. Desteklemelerin artırılması en önemli taleplerimizden birisi.İnşallah hükümetimiz de bu yönde bir adım atar. Çünkü ekim alanlarında artma söz konusu. İnsanlarımızı bundan vazgeçirmememiz lazım. Desteklerle fiyatların insanları memnun eder hale gelmesi ile bunların talep edileceği kanaatindeyiz”.
BİZİM DAVAMIZ HİZMET DAVASIDIR
Kırbiç; “ Trakya Birlik üyeleri ile yöneticileri ile birbirine sevgi bağı ile bağlıdır. Bizim dileğimiz Trakya Birliğin yöneticisi ve idarecisi kim olursa olsu kurumun başarılı olmasıdır. Trakya Birliğin her kademesinde çalışan bireyin üyesine kadar bu kuruma karşı sorumluluklarımız vardır. Hepimiz bu sorumluğu bilmeli ona göre hareket etmeliyiz. Yıllardır ortağı ve yöneticisi olmaktan onur ve gurur duyduğum Trakya Birliğin  ve ortaklarının menfaatlerinin korumanın asli görevimiz olduğunu hiç aklımızdan çıkarmadım.Bizler bu birliğin sadece yöneticileri değil bizler emanet edilen birliğin emanetçileriyiz. Bizim davamız şan şöhret makam mevki koltukla itibar davası değil,bizim davamız hizmet davasıdır” dedi.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Bünyamin Özcan 7131 nolu ortak
    1 ay önce
    Sayın başkan. Her nedense fiyatlar çok geç açık***dı. Fiyatlar yukarı çıkarsa revize ederiz diyorsunuz. Bunu yukarı çekmek sizin göreviniz olmalı kanısındayım. Geçen yıl ilk dönemde piyasanın altında alım yapıldığını biliyorsunuz.Üreticinin yanında olmanız dikeklerimle başarılar diliyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI