AYÇİÇEĞİ HASADI YAPILIYOR, GÜMRÜK...

AYÇİÇEĞİ HASADI YAPILIYOR, GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANIYOR

AYÇİÇEĞİ HASADI YAPILIYOR, GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANIYOR

AYÇİÇEĞİ HASADI YAPILIYOR, GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANIYOR
09 Eylül 2021 - 09:35

Ayçiçeğinde hasadın yarısına gelinmesine rağmen taban fiyatın açıklanmamasına tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, ayçiçeğinde gümrük vergisinin sıfırlanmasına da sitem etti.
AK Parti hükümetinin Trakya’da hangi hasadın ne zaman yapıldığını öğrenmesi gerektiğini ifade eden CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı; “Hükümet veya Ankara, Edirne’de Trakya’da hangi hasadın yapıldığını bu yıl karıştırdılar herhalde. Şu an bölgemizde ayçiçeği hasadı yapılıyor ama çeltik fiyatları açıklandı. Çiftçimiz tarlada şu anda ilgili kurumlardan ayçiçeği fiyatının açıklanmasını beklerken Sayın Cumhurbaşkanı çeltik fiyatlarını açıkladı. Ak Parti’nin ilk önce Trakya’da veya Edirne’de ayçiçeğinin biçildiğini, sonra cetlik hasadının yapıldığını öğrenmesi gerekiyor”dedi.
BU ÇİFTÇİ HİÇ KAZANMADAN HER SENE ZARAR MI EDECEK?
Açıklanan çeltik fiyatlarının geçen yıla oranla daha düşük kaldığının altını çizen Pekcanlı; “Cumhurbaşkanının açıkladığı fiyatlar zaten ayrı tartışılacak bir konu. Çünkü geçen yıla Osmancık çeşidini baz aldığımızda yüzde 25’lik bir artış var. Fakat çiftçi enflasyonu yüzde 30girdi maliyeti çıkıyor. Açıklanan fiyat yüzde 5 daha düşük kalmış. Bu çiftçi hiç mi kazanmayacak? Çiftçi ürettikçe eksiye gidecek ve yakında çeltik çiftçisi batacak. Çeltik çiftçileri bazen iyi fiyat yakılıyorlar ama bazen de bu yıl da olacağı gibi kötü fiyatlar kötü sonuçlar alıyoruz çeltik çiftçilerinden. İflaslar, intihar haberleri alıyoruz. Bunların yaşanmaması için biz daha iyi bir fiyat bekliyorduk. Geçen yıla göre yüzde 25’lik bir artış evet artıştır ama çiftçinin girdi maliyetleri yüzde 30 artmış. Bu çiftçi hiç kazanmadan her sene zarar mı edecek?”
AYÇİÇEĞİ HASADI YAPILIYOR, GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANIYOR
Ayçiçeği döneminde gümrük vergisinin sıfırlanması üreticiyi üzdüğünü kaydeden Pekcanlı; “ Ekim ayında çiftçiler buğday ekmeye başlayacaklar. Tohumu tarlaya atmaya başladığı anda geçen yılki gübre fiyatlarıyla bu yılki gübre fiyatlarının gerçeği ortaya çıkacak. Gübre fiyatları aldı başını gidiyor kimse de frenleyemiyor. Ayçiçeği hasadı yapılıyor, gümrük vergisi sıfırlanıyor, yurt dışından ayçiçeği geliyor. Geçtiğimiz yıllarda vergi yüzde 27 civarında uygulanırken şu anda yüzde 0. Doğal olarak da Türkiye piyasasına 4600-4700 liradan ayçiçeği geliyor. Girdi maliyetleri düşük olsa belki bu fiyatlar çiftçiye kazandıracak ama her sene artan ilaç gübre fiyatları çiftçinin belini büküyor. Belki rakam olarak bu rakamlar yüksek gibi gözüküyor ama işin maliyet tarafını hesapladığınızda ticaret yapan herkes bu söylediklerime destek verecek. Allah çiftçimizin üreticimizin yardımcısı olsun. CHP iktidarında çiftçiyi ne gübreye ezdireceğiz ne diğer kurumlara ezdireceğiz. Bu fiyatlarla çiftçiye başka söyleyecek sözüm yok” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ