AYÇİÇEĞİ VERİMİ ÜRETİCİYİ ÜZDÜ

AYÇİÇEĞİ VERİMİ ÜRETİCİYİ ÜZDÜ

AYÇİÇEĞİ VERİMİ ÜRETİCİYİ ÜZDÜ

AYÇİÇEĞİ VERİMİ ÜRETİCİYİ ÜZDÜ
22 Ağustos 2019 - 04:00

YEŞİM DRAMALI
Ayçiçeği hasadı başlar başlamaz verimin düşük olması çiftçiyi üzdü. Edirne Ticaret Borsası’na ürününü teslim etmek için gelen üreticiler,  ürünlerini hemen satıp borçlarını ödemek istiyor. Girdi maliyetlerinin geçen yıla göre çok yüksek ancak satış fiyatının aynı olduğunu söyleyen üretici, bir darbede verimin düşüklüğünden yediğini söyledi.
Ayçiçeği hasadının başlamasıyla birlikte Edirne Ticaret Borsası’na dün 840 ton ayçiçeği teslim eden çiftçin ürününün 2 lira 45 kuruş ile 2 lira 86 kuruş arasından işlem gördü. Ürünlerini teslim eden üreticiler, bu yıl verimden memnun olmadıklarını belirtirken fiyatların da geçen yıl ile aynı olmasının kendilerini üzdüğünü söyledi.
YILMAZ, ÇİFTÇİ ŞUAN HALİNDEN HİÇ MEMNUN DEĞİL
Edirne Uzgöz Köyünden Ayçiçek üreticiliği yapan genç çiftçi Caner Yılmaz, bu yıl verim geçen yıla oranla çok düşük. Fiyatlar ise geçen seneki fiyatlar. Çiftçi şuan halinden hiç memnun değil. Biz sabahtan beri burada bekliyoruz bir an önce malımızı satıp borcumuzu ödemek istiyoruz. Çiftçi için borç ödeme ayı. Açıklanan fiyattan memnun değiliz, banın ağzından çıkan fiyata göre fabrikalarda ona göre fiyat veriyor. Geçen yıl aynı olan fiyatlar bu yılda uygulandı, en azından fiyatların biraz daha yüksek olmasını bekliyorduk. Çünkü girdi maliyetleri yükseldiği için fiyatlar daha yüksek olmalıydı” dedi.
                Çömlek Akpınar köyünden 6 ton ayçiçeği getiren çiftçi verimlerin hava şartlarından dolayı düşük olduğunu söyledi.  Lalapaşa HüseyinPınar Köyünden çiftçi Sabri Akman ayçiçeği tarlasından dadan domuzların tarlalara zarar vermesinden dolayı verimin az olduğunu söyledi.
                Edirne Merkez Hasanağa Köyünden gelen çiftçi, verimler bu yıl dönüm başına 180 ila 200 kilo arası,geçen yıl dönümde 300 kiloları gördük bu yıl verim az. Havalar birden sıcak gitmesinden dolayı yandı. Fiyatları bu yıl 3 lira bekliyorduk, şuan fiyatlar kötünün iyisi. Girdiler çok yüksek çiftçi bu durumda para kazanmakta zorluk çekiyor” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EBEVEYNLERE
EBEVEYNLERE "TABLET VE TELEFON" UYARISI
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY