AYRIMCILIĞI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN MÜCADELE...

AYRIMCILIĞI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORLAR

AYRIMCILIĞI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORLAR

AYRIMCILIĞI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORLAR
12 Ekim 2021 - 09:38

Türk Kadınlar Birliği Dernek Üyeleri, “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz” Projelerinin İstanbul Bölge 1. İzleme Raporunun Sonuçlarını paylaşmak için dün Edirne Belediyesi Nikah Salonunda kadınlar bir araya gelerek yaptıkları çalışmaları anlattı.
Türk Kadınlar Birliği kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bakımından son derece önemli ulusal ve uluslararası hukuki güvenceler sağlayan sözleşmeler ve mevzuatın yaygınlaştırılması, farkındalığın artırılması ve uygulanmasının sağlanması amacıyla, AB Delegasyonunun desteğiyle, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin de ortak olarak katkı verdiği “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz” Projesini 2020 Ocak ayında başlatıldığını anımsatan Türk Kadınlar Birliği Edirne Şube Başkanı Ayşen Tamergil; “ bugünkü toplantımız Türk kadınlar birliği himayesinde olmaktadır. Bununla ilgili  20211 yılında beri çalışmalar vardır. Bu çalışmalarla ilgili Türk üniversiteli kadınlarda aramıza katıldılar” dedi.
Türk Üniversiteli Kadınlar Birliği Üyesi Berin Özmerdiven yapmış olduğu basın açıklamasında; “35 ilde yürütülen Proje faaliyetleri ile kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadelede Uluslararası sözleşmelerin ve ilgili ulusal mevzuatımızın tanınırlığını ve uygulanmasını sağlamak için yereldeki aktörlerin farkındalığının artırılması, sözleşmelerin/yasaların hayata geçirilmesini sağlayacak İzleme ve savunuculuk becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Bu kapsamda Edirne'de hak temelli çalışan kadın kuruluşlarının katılımıyla, çalışma yaşamı, kalıp yargılar ve zararlı uygulamalar ile politik katılım ve temsil ana temalarında ilgili kurum ve kuruluşları nezdinde bir izleme çalışması yürütülmüştür. 1. İzleme çalışmalarına Türk Kadınlar Birliği Edirne Şube, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şube, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Uzunköprü Şube, Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği katılmıştır. Bundan sonra da devam edecek olan izleme çalışmalarından beklentimiz ulusal ve uluslararası yasal güvencelerimizin hayata geçirilmesine katkı verilmesidir.
Proje kapsamındaki illerde bu amaca ulaşmak için gerçekleştirilen faaliyetler, ilgili kesimler ile iletişim ve iş birliğinin gelişmesini de sağlayacaktır. Öte yandan bu faaliyetler projenin uygulandığı diğer illerde olduğu gibi Edirne'de de sivil toplum örgütlerinin kurum ve karar verme mekanizmalarıyla tanışmalarına vesile olacak, yeni iş birliklerinin oluşmasını sağlayacak ve katılımcılık açısından da önemli bir artı değer katacaktır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI