BİR MESLEK DAHA YOK OLUYOR

BİR MESLEK DAHA YOK OLUYOR

BİR MESLEK DAHA YOK OLUYOR

BİR MESLEK DAHA YOK OLUYOR
17 Mayıs 2019 - 08:13


Edirne’de geçimini ayakkabı tamirciliği yaparak sağlayan Mehmet Noyan, mesleklerinde çırak yetişmediğini belirterek, ayakkabı tamirciliğinin de tarihe karışacağını söyledi.
Ucuz ayakkabı üretimlerinin ayakkabı tamircisi ustalarının mesleğini bitirme noktasına getirdiğini söyleyen Noyan, eski işlerini arar olduklarını belirtti.

Vatandaşın kaliteli değil ucuz ayakkabı aldığını söyleyen Noyan, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Çünkü bir ayakkabı yırtıldığı zaman vatandaş yaptırmak yerine ucuz 15-20 liralık ayakkabı alıp giyebiliyor. İnsanlarımız sağlığını fazla düşünmüyor. Bugün birçok hastalık ayaklardan alınıyor. Alınan ucuz ayakkabılar hem sağlık açısından sakıncalı hem de dayanıklılığı konusunda uzun ömürlü olmuyor. Çin malları ortalığı kasıp kavuruyor. Bakıyorsunuz ayakkabının yüzü sağlam tabanı çürük çıkıyor. Bir başka ayakkabı da ise taban sağlam yüzü çürük çıkıyor.

Ayakkabı tamirciliği mesleği gözde bir meslekti fakat fazla güven kalmadı. Hırdavat naylondan yapılan ayakkabılar ve Çin malı ayakkabılar bugün deri diye satılıyor. Benim ağarlıklı müşterim memur çevresidir. Tamir işi fazla yok. Ayakkabı ökçesi ve ağırlıklı olarak ayakkabı boyama işi yapıyoruz. Ara sıra ökçe veya ayakkabı pençesi yapıyoruz ama dediğim gibi ağarlıklı olarak ayakkabı boyayarak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Edirne’de 10 kişi falan kaldı bizlerde son ustalarız, bizden sonra bu mesleği yapacak kimse yok. Yani nesil bu işleri öğrenmek istemiyor. Eskiden çırak yetişirdi artık çırak yetişmiyor. Durum böyle olunca da mesleğimiz her geçen gün bitme noktasına geliyor” dedi.     
     
YEŞİM DRAMALI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
ÇALILIK ALANDA YANGIN
ÇALILIK ALANDA YANGIN