BİREYSEL SİLAHLANMA ARTTI

BİREYSEL SİLAHLANMA ARTTI

BİREYSEL SİLAHLANMA ARTTI

BİREYSEL SİLAHLANMA ARTTI
18 Haziran 2019 - 07:06
Reklam

Edirne’de av bayi işletmeciliği yapan Muhammet Zorlu, son zamanlarda bireysel silahlanmanın arttığını açıkladı. İnternetten satın alınan silahların ciddi sorunlar teşkil ettiğini söyleyen Zorlu, önlem alınması gerektiğini ifade etti.
AVCILIK RUHSATI OLMAYAN TAŞIYAMAZ
Bir tüfeğin vergisi 43 lira. Bu parayla dışarıda yemek yiyorsunuz. Yani çok rahat tüfek sahibi olunabildiğini dile getiren Muhammet Zorlu , “Herkes son yıllarda ciddi anlamda tüfek almaya başladı. İster av yapsın, ister yapmasın herkes internet ortamından kaçak alabiliyor. Avcılık ruhsatı olanlar tüfek taşıyabilir, avcılık ruhsatı olmayanlar taşıyamaz. Tüfek ruhsatı ayır, avcılık ruhsatı ayrı. Avcılık ruhsatı,  avcılık kulübüne üye olunduktan sonra ve vergisi ödendikten sonra veriliyor. Avcılık yaptığın alana göre de vergiler değişiyor” dedi.
EN ÇOK SATIŞ KONYA’DA
Ruhsatsız tüfeklerin satışı en çok Konya civarında görüldüğünü ifade eden Zorlu, “İnternet ortamında yasal olmayan şekillerde satış yapılırken, kargolar üzerinden taşıma yapılıyor. . Herhangi prosedüre gerek kalmadan silah sahibi olabiliyoruz. Sağlık raporuna bile ihtiyaç kalmıyor. Yasal olmayan satışlar ciddi bir derecede artış gösterdi. Normalde bin TL olan bir tüfeğin satışı 300 TL’ye sosyal medya üzerlerinden satışı yapılıyor. Sebebini bilmediğimiz bir şekilde önlem alınmıyor. Piyasada çok kaçak tüfek bulunuyor. Her türlü kaçak silahlarda piyasada yer alıyor. Kontrolsüz silahlanma Türkiye’de korkunç derecede artmış durumda. Türkiye’de ruhsatlı silahlarla işlenen suç oranı düşük. Ruhsatlı silahları yasa dışı işlerde kimse kullanamıyor. Ruhsatsız olduğu zaman silahı yok etme olasılığı çok kolay. O yüzden de suç teşkil etme çok sıkıntılı” olduğunu ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...