BU NASIL YERLİ MALI HAFTASI?

BU NASIL YERLİ MALI HAFTASI?

BU NASIL YERLİ MALI HAFTASI?

BU NASIL YERLİ MALI HAFTASI?
12 Aralık 2019 - 00:25

‘Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’ ile ilgili bir açıklama yapan Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya,  “12-18 Aralık tarihleri arasında her yıl yerli malı haftası kutlanır. Bundan maksat, kendi ihtiyacımız olan ürünleri kendimizin üretmesini teşvik etmektir.” şeklinde konuştu.
Bir toplum gerçekten yerli malına önem veriyorsa, o ülke yönetiminin önce üretim ve istihdama yönelik yatırımlar yapması gerektiğine işaret eden Kaya, “bu gün, A’dan Z’ye pek çok şeyi ithal ediyoruz. Çekirdek Çin’den, ceviz Amerika’dan gelirken yerli malı haftası kutlamak ne ifade ediyor. Şunu iyi bilelim ki, devletler de tıpkı insanlar gibi gelir gider dengesine göre varlıklarını sürdürebilirler. Bu dengenin sağlanması uzun vadeli planlar yaparak yatırımları buna göre değerlendirmektir. Bir devlet bunu düzenli bir şekilde uygularsa kalkınmasını sürdürür ve diğer devletlere bağımlı kalmaktan kurtulur. Ülke olarak bizim sahip olduğumuz imkânlar ithali değil ihraç etmemizi gerektirir. Ama yanlış ve dışa bağımlı politikalar bizi bu hale getirdi” dedi.
Bu hafta içinde ayni zamanda Tutum ve Yatırımın da söz edildiğine vurgu yapan Şaban Kaya, “lafla peynir gemisi yürümüyor! Tutum, israf etmemektir. Önce ülkeyi yönetenler israftan kaçınmalı. Milyarlar harcayarak saraylar yaptırmakla, onlarca uçak, otomobil kullanmakla borcu borçla ödemekle tutum olmaz. Son 17 yıldır nereye, ne kadar ve hangi yatırımlar yapıldı?  Yap – işlet devret modeli ile otoban, köprü, hastane yapmak hangi kalkınmış ülkenin yatırım modelinde var? Yoksa daha önce yapılanları da satmakla mı tutumdan söz edeceğiz?  Adil bir yönetim olmadan, helal – haram, günah sevap şuuru oluşturulmadan yılda bir hafta değil 52 hafta kutlama yapılsa ne tutum olur, ne ciddi yatırım, ne de yerli üretim olur” şeklinde konuştu..
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haluk Levent özür diledi: Ben başaramadım
Haluk Levent özür diledi: Ben başaramadım
"Can dostlar"ına hayvan otelinde konaklama imkanı