BUĞDAYDA TABAN FİYAT 8,5 TL OLMALI

BUĞDAYDA TABAN FİYAT 8,5 TL OLMALI

BUĞDAYDA TABAN FİYAT 8,5 TL OLMALI

BUĞDAYDA TABAN FİYAT 8,5 TL OLMALI
21 Mayıs 2022 - 11:18

Parti çalışmaları için Edirne’ye gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, il başkanlığında basın açıklaması gerçekleştirdi. Öztunç, buğdayın taban fiyatının 8 lira 50 kuruş olarak en kısa zamanda açıklanması gerektiğini söyledi.
Öztunç; “Buğday taban fiyatı hala açıklanmadı. Neyi bekliyorsunuz ey AKP? Buğday taban fiyatı neden açıklanmıyor? Geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasında mazot farkı 3 katı 4 katı. Geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasındaki girdi 3-4 katı arttı. Geçen yıl açıklanan buğday taban fiyatının en az 3-4 katının bu yıl açıklanması gerekmiyor mu? Gerekiyor. Vicdan bunu gerektiriyor mu? Evet. Ekonomik gerçekler evet. Niye açıklamıyorsun ey tarım bakanı, ey Erdoğan? Buğday taban fiyatını neden açıklamıyorsun? En az 8.5 lira olması gerekiyor. 8.5 TL olması gerekiyor buğday taban fiyatı. Buradan Trakya ve Anadolu çiftçileri adına sesleniyoruz! Buğday taban fiyatını açıklayın. En az 8.5 olması gerekiyor yoksa geçiştirelim piyasa kendisini oluştursun hesabındasınız.”ifadelerini kullandı.
Komşumuz Bulgaristan’ın para biriminden yola çıkarak verdiği örnekle ekonomik olarak paramızın yaşadığı değer kaybını özetleyen Öztunç “Bir başka gerçek bir Bulgaristan Levası kaç TL arkadaşlar? 1 Leva kaç lira? 8,5 lira değil mi şu anda. Neredeyse 9 lira olacak. Değerli arkadaşlar ben 5 ya da 6 yıl önce Edirne'ye geldiğimde gördüğüm tablo şuydu. İnsanlar Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları Bulgaristan'a gidiyorlardı. Paramız değerliydi, alışveriş yapıyorlardı, yemeklerini yiyorlardı, aileleriyle geziyorlardı, Türkiye'ye dönüyorlardı. Şimdi Bulgaristan'dan geliyorlar; alışveriş yapıyorlar, yemek yiyorlar, otelde kalıyorlar, bir gün iki gün sonra tekrar Bulgaristan'a dönüyorlar. Çünkü onların parası değerlendi, bizim paramızın değeri düştü. Kim bunun sorumlusu? Tayyip Erdoğan bunun sorumlusu. AK Parti bunun sorumlusu. Türkiye'yi bu hale onlar getirdiler. Artvin'e gidin, Gürcistan'da mesela orada da aynı. Edirne'ye gelin mesela aynı. Sorarsan her şey çok güzel”dedi ve Bakan Nebati’nin sözlerini tekrarladı. “Sorduğun zaman Nebati gözlerim ışıldıyor diyor. Skeçlere konu oluyor beyefendi.”dedi.
Öztunç; “Ergene yıllardır kirli akıyor. Defalarca söyledik. Milletvekillerimiz, bölge milletvekillerimiz, partimizin il başkanları Ergene kirli akıyor dedik. Ergene kir içerisinde. Anlattık, anlattık ‘tık’ yok AK Parti'de. Edirne'den çağrı yapıyorum. Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Bakanı sayın Kurum; eğer Ergenenin temiz aktığını düşünüyorsanız, biz buradayız!  Hadi gelin hep beraber Ergene’ye girelim temiz mi, kirli mi görelim. İçinde yüzebiliriz de. Temiz mi, kirli mi hep beraber göreceğiz bunu. 20 yıldır söz veriyorsunuz iktidara gelirken söz verdiniz Ergene’yi temizleyeceğiz diye. Bir Ergene’yi temizleyemeyen hükümet hiçbir şey yapamaz. 20 yıldır Ergene aynı şekilde akmaya devam ediyor. Ergene'nin kirliliğinde boğulacaksınız haberiniz olsun. Trakyalı size bu seçimlerde gereğini bir kez daha yapacak” dedi. YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ