BULGARLARIN ALIŞVERİŞ YAPMALARI NORMAL, ORTADA...

BULGARLARIN ALIŞVERİŞ YAPMALARI NORMAL, ORTADA YAĞMALAMA SÖZ KONUSU DEĞİL

BULGARLARIN ALIŞVERİŞ YAPMALARI NORMAL, ORTADA YAĞMALAMA SÖZ KONUSU DEĞİL

BULGARLARIN ALIŞVERİŞ YAPMALARI NORMAL, ORTADA YAĞMALAMA SÖZ KONUSU DEĞİL
21 Aralık 2021 - 09:50

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Bulgaristan vatandaşları Edirne’ye gelmezse esnafın sıkıntı yaşayacağını belirterek, yağmalama algısına da sert tepki gösterdi.
“Yağmalanıyor şeklinde yapılan dedikodulardan dolayı Bulgar gelmeyi keserse Edirne esnafını sıkıntıya sokacağını kimse düşünmüyor” diyen CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı: “Edirne Turizm Bakanlığının verilerine göre, turizmin en hareketli olduğu illerden biri. Bizde turizm olayı daha farklı diğer illere göre özellikle bu günlerde. Türk lirasının pul olması ile de alakalı. Gelen insanlara bu şehre niye geliyorsunuz, niye alışveriş yapıyorsunuz diye suçlama hakkımız yok. Yağmalama diye bir şey yok zaten. Kimse bir sıkıntıya girip yağmalamıyor Bulgar vatandaşlar parasını veriyor istediği kadar ürün alıp gidiyorlar. Edirne esnafı da son derece bundan memnun. Fakat son 3-4 gündür o kadar algı oluştu ki, neredeyse evronun 20 liraya dayandığı unutuldu,bu insanların Edirne’ye niye geldiği sorgulanır oldu. Bu da Edirne esnafına ciddi bir sıkıntıya sebep olacak” dedi.
Bulgaristan’da yeni kurulacak hükümetle kısıtlama gelirse esnaf kirasını ödeyemeyecek duruma geldiğinde o zaman kimse esnafın kirası ödeyelim demiyor diye esnafı savunan Pekcanlı; “Bulgaristan’da hükümet belli değil, geçici bir hükümet var. Gelen kişiler bununla ilgili bir sınırlama yaparsa bu dedikodular üzerine Edirne esnafı o zaman zor duruma düşecek. Kışın ortasından kirasını ödeyemeyen esnaflar ve geçtiğimiz yıl vakıflar, sanayi sitesi esnafları kiraları ile ilgili birçok haber yaptık. Bu insanlar geldiği için bir hareket var şehrimizde. Bu da Edirne’nin sınır kenti şehir olmasının bir avantajı. Ama yıllardır biz bu avantajı kullanamadık. Geçen sene pandemiden dolayı sınırlar kapalıyken bu esnafın kirasını gelip kimse ödemedi. Olayın bu tarafından bakmak lazım. Koronavirüsle ilgilide önlemler alınması lazım. Şehrimizde Covid-19 artışı var. Ama bu insanların buraya gelmesine engele olacak bir durum olarak da görmüyorum”.
Paramızın karşılığı bile şuan Bulgaristan da yok diye ifade eden Pekcanlı; “Bizim paramızın pul olması ile Bulgaristan döviz bürolarından Türk lirasının karşılığı yok. Oraya gidip Türk parası verip karşılığında evro veya leva alamıyorsunuz. Döviz bürosunda Türk lirası kabul etmiyorlar konuşulacak olanların bunlar olması lazım. Bu şehirde bir hareketlilik var mı var. Her hafta sonu özellikle Edirne kent merkezinde Bulgaristan’dan gelen vatandaşların alışverişi ile alakalı bir hareketlilik var”.
Bulgar vatandaşları ev alıyor gibi çıkan haberler Edirnelileri zor durumda bırakacak satış ve kira fiyatları artacak yine olan Edirnelilere olacak şeklinde belirten Pekcanlı; “ Basına öyle şeyler yansıdı ki, tapuda sıraya giriyorlarmış Edirne’de ev satın alıyorlarmış bu sadece dedikodudan ibaret. Zaten çifte vatandaş olmayanların evleri hangi şartlarda alacakları belli. Edirne’de böyle bir satış aslında yok. Sadece şuna yarıyor Edirneli vatandaşlar negatif olarak karşılığını görecek. Edirne’de ki ev fiyatları artacak, kira fiyatları aratacak.  Herkes bence düzgün açıklama yapsın”.
Edirne’ye Bulgar vatandaşları geliyor diye ne esnaf suçlu ne de gelenler paraları değerli gelecekler bizde bunu değerlendireceğiz kimse burada suçlu aramasın diyen Pekcanlı; “ Evet bu kente bir hareketlilik var ama bu kente ki esnafın suçu yok bununla alakalı. Gelen Bulgar vatandaşlarının da suçu yok. Gelen misafirlerimiz, gelen müşterilerimizi en iyi şekilde ağırlayacağız bütün önlemlerimizi alarak ağırlayacağız. Bu zaten geçici bir süre. Her yılbaşına doğru böyle bir hareketlilik oluyor. 3-4 gündür ülke gündemine Edirne o kadar düştü ki, bu yakında sıkıntıya sebep verebilir. Bu krizde fırsatı değerlendiren insanımıza destek çıkılması yönünde doğru olur diye düşünüyorum. Oradan gelen vatandaşlarımızın arasından birçok Bulgaristan Türkleri de var, kendi soydaşlarımız geliyor. Öyle bir bakılıyor ki onlarda rahatsız oluyor. Bizde ticaret yapıyoruz ‘bizim alışveriş yapmamızdan siz rahatsız mısınız, biz  sizi yağmalamıyoruz şeklinde’ sitemleri oluyor haklı olarak. Bu insanlar senelerdir uygun olan her şeyi alıp gidiyorlardı. Bundan Edirne esnafının bundan bir şikayeti yoktu. Yoğunlukla alakalı sıkıntılar yaşanabilir önemli olan bu sıkıntıların giderilmesi, gelen insanlara soydaşlarımıza ön yargılı davranılmasını çok doğru bulmuyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ