ÇELTİKTE ‘BEREKET VERSİN’DÖNEMİ

ÇELTİKTE ‘BEREKET VERSİN’DÖNEMİ

ÇELTİKTE ‘BEREKET VERSİN’DÖNEMİ

ÇELTİKTE ‘BEREKET VERSİN’DÖNEMİ
19 Eylül 2019 - 09:02
Reklam

YEŞİM DRAMALI
 
Toprak Mahsulleri Ofisinin çeltik fiyatlarını açıklaması Köy- Koop Başkanı Ahmet Erken açıklama yaparak, Şimdi eleştirme dönemi değil 'Bereket versin' dönemi dedi.
 
Toprak Mahsulleri ofisinin çeltik fiyatlarını açıklaması Koy-Koop Başkanı Ahmet Erken açıklama yaparak “Biz Ağustos'un 15'inden sonra çeltik eken bölgelerimizi gezerek bir maliyet belirledik.
Bir dekar çeltik ekimi maliyeti 2 bin 332 liraya tekabül etti. Bir dönümümden 750 kilogram verimle çarptığımızda 2 bin 981 lira maliyet çıkardık.
Şimdi eleştirme dönemi değil, üretme dönemi. Ve hasad dönemi. 'Bereket versin' dönemi. Luna 2 bin 700 lira. Osmancık 3 bin 50 lira. 60 randımanla çarptığımızda Luna pirincinin 4 bin 500 lira. Osmancık pirincinin 5 bin 100 lira. Maliyeti oluşmuş oluyor. Luna bizim bölgemizde 67 randımanla çarpımı yapılıyor. Luna 67 randımanla hesaplandığında 180 lira daha bir maliyet oluyor. Yani 2 bin 280 TL. Bizim maliyet hesabımıza yaklaşık 10 kuruş kalıyor.
Bizim talebimiz 2 bin 981 TL'nin üzerinde bir fiyat. İnşallah Luna 2 bin 700, Osmancık 3 bin 50 TL'nin altına düşmez. TMO'nun bir an önce müdahale alımlara başlamalı. Bizim talebimiz hasadı yapan çiftçinin hasadı yapıp parasını cebine koymasıdır.
 Bu üretici çocuk yetiştirmeye benzer. Üretici mutlaka bir yelere borçludur. Herkes borcunu ödemek için çalışıyor. TMO' bin açıkladığı fiyatlarda 10-15 kuruş fazla olsaydı tabi ki iyi olurdu. Destekleme fiyatına 10-15 kuruş eklenirse iyi olur. 10 senedir çeltik desteklemesi kilo başına 10 kuruş” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...