DAMIZLIK ÜRETİMİNİ ARTIRACAK PROTOKOL...

DAMIZLIK ÜRETİMİNİ ARTIRACAK PROTOKOL İMZALANDI

DAMIZLIK ÜRETİMİNİ ARTIRACAK PROTOKOL İMZALANDI

DAMIZLIK ÜRETİMİNİ ARTIRACAK PROTOKOL İMZALANDI
13 Ağustos 2020 - 01:15

YEŞİM DRAMALI
Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği ile bir banka arasında imzalanan protokol kapsamında, birliğe üye olan üreticiler kredi ile damızlık hayvan alabilecek ayrıca 1 yıllık yem aldıklarında 0 faiz uygulamasından yararlanacaklar.
Aile işletmelerini canlandırmak için protokol imzaladıklarını belirten Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez ;“ Birileri her ne kadar Türkiye’de kara tablo çizse de ekonominin sağlam ayakları devam ediyor. Özel bankalar dahil uygun kredilerle aile işletmelerini canlandırmaya, büyütmeye çalışıyor. Aile işletmelerinin sorunlarını biliyoruz. Ekipman taleplerinden yem talebine kadar her şeyle ilgili üreticimize faydalı olmak istedik. En az üç aylık gebe düve veya bir buzağı doğurmuş inek alımlarında Edirne Süt Üreticileri Birliği üyelerine normal kredi faizlerinden indirimli bir faiz uygulaması yapılacak ve 70 aya kadar vade imkanı sağlanacak. Krediler sabittir. Dönemsel taksit ödemeli kredilerdir. Faizler değiştiğinde herhangi bir sıkıntı olmaz” dedi.
Damızlık hayvan kredisi alanlara, yem kredisi de verileceğini kaydeden Suiçmez; “ Diğer yandan kredilendirilecek hayvan alımlarında kullanılan paranın en az yüzde 15’i kadar yem aldıklarında 6 ay sıfır faiz. Sıfır faizle o gün kaç para aldıysa 6 ay sonra aynı parayı ödeyecek. Burada yemleri Edirne Süt Üreticileri Birliği temin edecek. Dünya sürekli değişiyor. Nasıl diğer alanlarda teknoloji gelişiyorsa hayvancılıkta da tarımda da durmadan teknolojiler yenileniyor. Bununla ilgili zaman zaman üreticilerimizin yeni ekipman ihtiyaçları oluyor. Rakamlar ciddi olabiliyor. Üreticimiz para derdini düşünmeden ilgili firmaya ücretini banka ödüyor. Üreticinin cebinden para çıkmıyor. Uygun şartlarda, uygun faiz ödemelerinde ve uygun dönemlerde üretici bankaya ödeme yapmış oluyor. Böyle bir protokol imzaladık. Özellikle aile işletmelerinde hayvan alımını çok önemsiyoruz. Burada ipoteği kaldırdık. En önemli şeylerden biri bu. İpotek ve teminat anlamında üreticilerimizin miras hukukundan kaynaklanan birikmiş ipotek verme gibi sorunlarla karşılaşılıyordu ve hayvan alamıyordu. Burada sadece üreticinin işletme büyüklüğüne bakarak bir ya da iki tane kefille bu kredilerden yararlanabilir. Şimdilik söyleyeceklerimiz bunlar. Bu sözleşmeyi yaparken birliğin hiçbir teminatı, kefaleti yoktur. Biz birliğin kefaletini hiç kimseye koymayız. Sadece üreticilerimizin menfaatine Deniz Bank ile yaklaşık bir aydan beridir çalıştığımız bir proje. Bence üreticilerimiz bundan ciddi anlamda faydalanacaktır. Hayırlı olsun” diye açıkladı.
Suiçmez;“Mevcut işletmede hayvan varsa hayvan varlığına bakılarak değerlendirilecek. İşletmesinde 5-6 hayvanı olan biri de faydalanabilecek. Ama işletmesinde hiç hayvanı yoksa yeni başlıyorsa bir iki hayvanla maalesef bu hayvancılık değil. Profesyonellikten uzak hobiye döner. Bunun da ne alan insana ne de ekonomiye fayda sağlamaz. Bu yüzden hayvan sayısı önemli.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU