DOĞAL YAŞAMDA, YAŞAYARAK ÖĞRENİYORLAR

DOĞAL YAŞAMDA, YAŞAYARAK ÖĞRENİYORLAR

DOĞAL YAŞAMDA, YAŞAYARAK ÖĞRENİYORLAR

DOĞAL YAŞAMDA, YAŞAYARAK ÖĞRENİYORLAR
14 Eylül 2021 - 09:15

Edirne’nin en eski fotoğrafçılarından Selim Solmaz, Bosna köy yolu üzerinde kurmuş olduğu doğal yaşam çiftliğinde şehrin gürültüsünden uzakta halka hizmet vermeye devam ediyor.
Çocuklarla doğadan her gün vakit geçirerek hem doğal yaşamdan onlara bir şeyler katmaya çalımanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Doğal Yaşam Çiftliği Sahibi Selim Solmaz, “Ben 8 yıldır burada yaşıyorum. 365 gün bu hayvanlarla yaşıyorum. Çiftliğimizde şu anda takriben 400 civarında hayvan var. Burada bir yaşamı insanlar ve hayvanlar kendi arasında paylaşıyor. Öyle bir denklem var. Örneğin; atımın ayağının altına bir piliç girse, atım yere basmaz; piliç geçene kadar bekler. Kışın kangal yatarken 2 tane kedi koynuna sokulur, onunla uyur. Ben çocuklara, bu evrenin sadece bize ait olmadığını, bizim dışımızdaki tüm canlıların da en az bizim kadar yaşama haklarının olduğunu, ancak seversek dünyanın güzelleşeceğini anlatmaya çalışıyorum. Bu benim yaşam felsefem. Ben 8 yılımı bunun üzerine kurdum. Her gün bende yeni bir şeyler öğreniyorum. Bazen 8 yaşındaki küçücük çocuktan yeni bir şey öğreniyorum. Kendimi bazen çok yetkin gördüğüm konularda hiçbir şey bilmediğimi, hala çok öğrenmem gerektiğini anlıyorum, o küçücük çocuklardan. İlk 5 yıl burada ben yalnız yaşadım. Sonrasında burayı halka açmamın sebebi çocuklardı. Çocukların buradaki yaşamı görmelerini istedim. Burayı sevmeyen çocuk milyonda birdir. Çünkü çocukların çoğu buradan gitmek istemiyor.” Şeklinde ifade etti.
Öğrenciler,doğada doğal yaşamı hayvanlara dokunup,onlarla vakit geçirerek öğreniyor diyen;Edirne Koleji Anaokulu ve İlkokulu Müdürü Meltem Bilgin, “Havalar güzelken öğrencilerimizin doğal yaşam çiftliğini, doğal hayatı öğrensin istedik. Bu amaçla hem İngilizce faaliyet hem de hayvanları tanıma etkinliği olsun istedik. Doğal yaşamı öğrensinler istedik. Malum sonbahar da geliyor o yüzden öğrencilerimizle beraber sarı, kırmızı, turuncu, kahverengi renklerde giyinerek bir sonbahar festivali yaptık. Öğrencilerimiz yapraklarla bir resim etkinliği yaptılar. Bir taraftan da doğal kahvaltılarını ettiler. Bu süreçte doğal yaşam çiftliğinin sahibi bize hayvanları tanıttı. Öğrencilerimiz hayvanlar hakkında hem İngilizce hem de Türkçe bilgiye sahip olmuş oldular. Güzel, keyifli bir vakit geçirdiler.” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ