DOSTLUĞA KOŞTULAR

DOSTLUĞA KOŞTULAR

DOSTLUĞA KOŞTULAR

DOSTLUĞA KOŞTULAR
29 Nisan 2019 - 00:52
Reklam

Türk Yunan Bulgar Dostluk Derneği tarafından bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen Sınırsız Dostluk Yarı Maratonunda 750 sporcu 21 bin ve 10 bin metrelik parkurda koşu gerçekleştirdi. 200 özel çocuğunda hazırlanan parkurda gerçekleştirdiği koşu renkli görüntülere sahne oldu.
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi, Atletizm Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen 5. Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu Selimiye meydanından başlayıp, Karaağaç Lozan caddesi üzerinden, Türkiye Yunanistan sınırı tampon bölgeden geri dönen sporcular 21 bin metrelik ve 10 bin metreden oluşan parkuru Selimiye meydanında bittirdi. 'Sınırsız Dostluk Yarı Maratona 750 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.  21 ve 10 bin metrelik Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu başlamadan, ilk koşuyu 200 özel çocuğun koşusu ile başladı.  Derece giren sporculara Vali Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.
 
Yunanistan, Bulgaristan, Nijerya, Romanya, Güney Afrika gibi birçok ülkeden gelen sporcuların katılımıyla gerçekleşen maratondan 10 bin metre koşan bazı sporcular kendilerinin uyarılmadığını iddia edip fazladan koştuklarını söyleyip, yarış komitesine itiraz edep tartıştılar.
Ödül töreni öncesi Trakya Üniversitesi Eşli Danslar Topluluğu’nun dans gösterisi gösteri yaptı.
5. Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu yarış sonunda Edirne Belediyesi yanında ki alanda ödül töreni düzenlendi.Saygı duruşu İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşması Türk Yunan Bulgar Dostluk Derneği Başkanı Önder Akdağ tarafından yapıldı.
 
Türk Yunan Bulgar Dostluk Gurubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ, “TUYUB olarak bu sportif faaliyetle hem şehrimizin ekonomisine turizmine katkıda bulunmaya çalışırken toplumun doğru yaşam ilkeleri doğrultusunda yaşaması adına da sporu bir araç olarak kullanıyoruz. Bu organizasyonu gerçekleştirirken Valimiz, Belediye Başkanımız, kurum ve kuruluşlardan gerçek anlamda destek aldı. Şehrimizde 750 atlet koştu, bundan dolayı gurur duyuyoruz. 200 özel kategoride çocuklar koştu hepsine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum”dedi.
 
Edirne’ye teşekkür ediyorum böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptığı için diyen Türkiye Atletizm Federasyonu As Başkanı Yasin Taş, “Türkiye Atletizm Federasyonu olarak Edirne’de yapılmış olan etkinlik için teşekkür ediyorum. Spor ve atletizm kültürünün oluşması çok önemli. Bu konuda yapılan faaliyetler için federasyon başkanlığı adına teşekkür ediyorum”şeklinde konuştu.
 
Bu maratonun gelecek yıllara da devam ettirmesi için her türlü desteği vereceklerini söyleyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, ““Edirne’nin sadece tarihi dokusu, kültürü, sanatı değil, sporda da var olduğunu kanıtlayabilmek ve bunu sürdürülebilir kılmak adına 5 yıl önce başlatılmış olan Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu her geçen gün gelişerek büyüyerek devam ediyor. Kentlerin geleceğini tasarlayabilmek, gelecek vizyonu koyabilmek adına o kentte birçok alanı sektörü bir araya getirip sürdürülebilir kılmak gerekiyor. Düzenlenen maraton da bunun en somut örneklerinden biridir. Maratonun gelecek yıllarda da sürdürülebilmesi için her türlü desteği katkıyı vereceğiz” dedi.
 
Bu etkinlik sporcuları değil ülkeleri bir araya getirdiğine dikkat çeken Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Spor bireysel bir aktivite. Ancak o bireysel aktivitede siz insanlarla bir araya gelirseniz çok daha farklı anlamları oluyor. Bir dernek ya da kulüp kuruyorsunuz. Bazen bu kulüp ve dernekler yüzlerce binlerce insanı bir araya getirebiliyor. Spor sadece bireyleri illeri bir araya getirmiyor, aynı zamanda ülkeleri de bir araya getirebiliyor. Bu etkinliğin düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum”şeklinde konuştu.
Öte yandan 21 bin metre ve 10 bin metrede yarış sonunda dereceye giren isimler şu şekilde oluştu:
21 bin metre erkekler;1. Shaban Mustafa,2. Recep Tekin,3. Erkan Bacak
21 bin metre kadınlar ;1. Duygu Turgut Boyan;2. Kumsal Pınargözü,3. Hülya Tanrıyaşükür
10 bin metre erkekler; 1. Umut Işık,2. Serkan Turhan,3. Yasin Avcı
10 bin metre kadınlar;1. Halime Çakmak,2. Zuhal Kaya,3. Petek Balaban oldu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SİFTAH ÜLKÜ OCAKLARINDAN BEREKET ALLAH' TAN
SİFTAH ÜLKÜ OCAKLARINDAN BEREKET ALLAH' TAN
RİSK DEVAM EDİYOR
RİSK DEVAM EDİYOR