DRONE YAPTILAR, MEYVE GAZI ÜRETTİLER

DRONE YAPTILAR, MEYVE GAZI ÜRETTİLER

DRONE YAPTILAR, MEYVE GAZI ÜRETTİLER

DRONE YAPTILAR, MEYVE GAZI ÜRETTİLER
24 Ekim 2019 - 04:39
Reklam

1’inci Murat Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim fuarı kapsamında 40 öğrenci 20 değişik projenin tanıtımını gerçekleştirdi. Okul bahçesinde açılan fuar da öğrencilerin kendi imkanları ile yaptıkları Drone ve sebzelerden çıkan gazı da enerjiye dönüştüren projeler büyük ilgi gördü. 
Açılış konuşması yapan TUBİTAK Eğitmeni Celal Yıldırım “ Bilim fuarı kapsamında şuanda okulumuzda 20 tane proje sergilenmekte. Bu projelerde görev alan 40 tane öğrencimiz var. Projelerimiz genelde biyoloji, kimya, fizik,teknolojik araştırma,tarım,coğrafya,tarih psikoloji dallarında olmak üzere toplamda 20 proje yaptık” dedi.
Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan “2023 eğitim vizyonu kapsamında okullarımızda öğrencilerimizin bir şeyler üreten ve yetiştirenleri öğrencileri desteklemek bakanlığımızın paradigması. Okullarımızda Valililiğimiz tarafından açılan tasarım ve beceri atölyeleri ile bu yıl daha fazla hız vereceğiz. Birçok okulumuzun projeler yapmasının bilim fuarları düzenlemesini yeni bir takım buluşlar ortaya çıkarmalarını bu tasarı beceri atölyeleri ile katkıda bulunmuş olacağız”
SAĞLIK VE TARIM DRONU YAPTILAR
Dron projesini  yapan öğrencilerden Kadircan Dinçerler; “ iki çeşit dron vardır. Biri wifi teknoloji ile çalışan dron,birde internet olmayan bölgelerde internet erişimi sağlayan dronlardır bunlar gelecekte olan projedir. Biz ucuz bir dron alarak, içine parçalarını biz yerleştirdik. Bu projemizde bir drone prototipi geliştirerek kullanıma sunuldu. Berkay Kaplan; Dron insanların ulaşamayacağı bir teknoloji değil de günlük hayatta kullanabileceği bir cihazdır. Mesela sağlık ve tarımda kullanabileceğimiz hale getirmeye çalıştık” şeklinde açıkladı.
SEBZELERDEN ÇIKAN GAZLA ENERJİ ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRDİLER
Öğrenci Almina Yıldırım; “ bu projede amacımız dio gaz üretimi, ülkemizde dört çeşitli dört mevsim görüldüğü için,bu bitki atıkları direkmen ya gübre olarak görülüyor yada toprağa karıştırılıyor. Biz bu bitkileri yada hayvan dışkılarını yenilenebilir gaz üretiminde kullandığımız zaman ülkemizde enerjinin bir kısmını karşılamış oluyoruz. Aynı zamanda biz yaptığımız bu projede bitki atıklarını ele aldık,içerisinde lahana,turp,havuç kabukları ve çeşitli sebze meyvelerin atıkları var. Bu projede büyük oranda bir enerji açığa çıkıyor. Bu enerji içinde hem yanıyor,hem de ışık içerisinde toplanıyor. İçerisinde ki asitler gaza dönüşüyor ve otomatik olarak enerjiye dönüşüyor. Büyük bir deponun içerisinde bitki sebze atıklarını biriktirdiğimizde bunlar çürümeye başlıyor ve bunlardan çıkan metan gazı da enerjiye dönüşüyor” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF