DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE ÇÖZÜLEMEYEN...

DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE ÇÖZÜLEMEYEN SORUN; OTOPARK

DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE ÇÖZÜLEMEYEN SORUN; OTOPARK

DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE ÇÖZÜLEMEYEN SORUN; OTOPARK
06 Kasım 2019 - 00:02

YEŞİM DRAMALI
Edirne Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.
Türkiye’de en büyük sorun kurallara uymamak ve uygulamamak olduğunu ve dünyanın hiçbir yerinde otopark sorunu çözülmüş değil diyen  açıklayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “kentsel sit  bölgesi içinde kalan alanlarda ki, geçici veya kalıcı otoparkların Kültür Varlıkları koruma kurulundan uygun görüşü alınıyor,alındıktan sonra belediye meclisinin gündemine getiriliyor. Otopark ihtiyacının en çok baş gösterdiği alan Kentsel sit alanı. Şehir merkezi. Burası kentsel sit merkezi olduğu için burada yapılacak bütün çalışmanın Kültür varlıkları koruma kurulu tarafından onaylanması gerekiyor.Biz çalışmasını bitirdiğimiz yaklaşık 3 buçuk yıl önce koruma bölge kurlunla sunduğumuz,kentsel sit bölgesi koruma amaçlı imar planında bunları öngördük. İki tane yeni otopark belediye tarafından. İki tane yeni büyük otopark belediye tarafından biri Selimiye civarından biri eski subay lojmanlarının orada. Bir tanede özel sektör tarafından plan ve projeleri bitti. Proje iki kez kurula sunuldu,kurul düzeltme istedi, bu hafta içinde tekrar kurula sunulacak. 4 yıldan fazla süredir bununla ilgili çalışmaları sürdürüyoruz. Kentsel sit bölgesinde ki insanlarında otopark olmasını istediği yerde, bu çok yavaş yürüyen bir süreç. Bunun zorlukları var sit bölgesinde olduğu için. Anacak dünyanın hiçbir turistik kentinde otopark sorunu çözülmüş değil. ”diye açıkladı.
UMUMİ TUVALETLERLER YENİLENDİ
Umumi tuvaletlerin yenilendiğini bir kısmının açıldığını diğerlerinin de yakında açılacağını açıklayan Başkan Gürkan; “ İki tane büyük otopark projemiz var, kurulun koruma amaçlı imar planını onayladığında başlayacak. Birde özel şahsın otopark çalışması devam ediyor. Özellikle yol kenarı paklanmaları ile ilgili, bir başka çalışma yapıyoruz. Teknoloji destekli bir çalışma bu yakında bitecek bittiğinde kamuoyu ile paylaşıp uygulamaya başlayacağız. Bu salonda herkes dünyanın birçok turistik yerini gezip görmüştür. Ben dünyanın hiçbir yerinde eski şehir merkezinde umumi tuvaleti olan bir ülkeye rastlamadım. Peki insanların tuvalet sorunları nasıl çözülüyor? Turistik şehirlerde restoran,kafeler turizmimden para kazanmayı öğrendikleri için,hepsinin tuvaletleri müşteri olmasa da herkesin tuvaletleri herkese açık. Bizde şöyle bir beklenti var Saraçlarda bir umumi tuvalet olsun vatandaş oraya gitsin,yok öyle bir şey böyle bir şeyde olmayacak. Bizim iki kusurumuz var. Ben onları kabul ediyorum. Birincisi tuvaletlerimiz çok bakımlı ve düzenli değil. Bunu için adım attık,4 tuvaletimizi yeniledik bunların bir kısmı hizmete açıldı. Tuvaletlerle ilgili eksiklerimizden biride yönlendirme tabelası çok az önümüzde ki günlerde bunu yaparak çoğaltacağız. Özellikle çarşı merkezde ki tuvaletlerin açılış kapanış saatlerini uzatacağız.  Selimiye Camisi tuvaletlerini Vakıflar bölge müdürlüğünden Edirne Belediyesi olarak devraldık,3 kadın 3 erkek görevli koyduk şimdi iki yıldır hiçbir ücret alınmadan sabah namazından akşam yatsı namazının bitimine kadar açık tutuyoruz. Bu uygulamayı diğer tuvaletlerde de yapacağız” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BULGARİSTAN-SÜLOĞLU DOSTLUĞUNA DEVAM
BULGARİSTAN-SÜLOĞLU DOSTLUĞUNA DEVAM
TMMOB’UN BAŞKANI AVUKATOĞLU SEÇİLDİ
TMMOB’UN BAŞKANI AVUKATOĞLU SEÇİLDİ