EDİRNE’DE KADIN OLMAK

EDİRNE’DE KADIN OLMAK

EDİRNE’DE KADIN OLMAK

EDİRNE’DE KADIN OLMAK
15 Mayıs 2019 - 08:32
Reklam

Edirne’de Kadın Olmak, Ekonomi ve Sosyal Hayat Konferansında açıklamalarda bulunan İŞKUR Edirne İl Müdürü Şengül Çildam, Edirne’de kadınların iş gücüne katılım oranının Türkiye oranının üzerinde olduğunu söyledi. Edirne Sosyal Hizmetler Merkezi Müdür Yardımcısı Selen Erdem’de roman kadınların sağlığa ulaşmakta zorluk çektiklerini ve gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Erdinç Topçu’da açıklamasında, okula gitmeyen çocuklarla ilgili yaptıkları çalışmalar neticesinde Türkiye rekoru kırdıklarını ve böylece küçük yaşta evliliğin önüne geçildiğini ifade etti.
Trakya Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Edirne Aile, Çalışma  ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile beraber   Edirne’de Kadın Olmak, Ekonomi  ve Sosyal Hayat Konferansı yapıldı.
Edirne İŞKUR İl Müdürü Şengül Çildam, Türkiye genelinde kadınların iş gücüne katılım oranları yüzde 34 iken, Trakya bölgesinde bu oran yüzde 6 artışla yüzde 40’lara çıktığını Edirne’de kayıtlı işsiz sayısı 17 bin 375 kişiden oluştuğunu ve işsiz kadın sayısının yüzde 56,9’u kadınlardan oluştuğunu söyledi.
EN ÖNEMLİ SORUN EĞİTİM
Kadın istihdamının önündeki engellerin başında eğitim gelmektedir diyen Çildam,”Medeni durum, maddi kaynaklar, toplumun cinsiyet algısı, sosyal yerleşim alanları gibi kadınların iş gücüne katılmayı belirleyen faktörler. Bakanlığımızla beraber Edirne’de kadın istihdamını artırma politikaları uygulanmaktadır. Türkiye genelinde kadınların iş gücüne katılım oranları yüzde 34 iken, TR21’de (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) bu oran yüzde 6 artışla yüzde 40’tır. Kadınların istihdam oranı Türkiye genelinde yüzde 35, TR21 bölgesinde yüzde 51 olarak görülüyor. Kadınların yüzde 18’i tarımda,  sanayi bölgesinde genelde yüzde 26, Trakya bölgesinde bu oran yüzde 30’dur.Kadınlar en çok tekstil sektöründe yer alıyor. Tekstil sektöründe en çok TR21 bölgesi yer almaktadır. SGK’dan aldığımız verilere göre Edirne’de 86 bin 872 kişi 4A ve 4C olarak çalışıyor. Bunun yüzde 38, 9’u kadınlardan oluşuyor. İstihdamın artırılması, işsizliğin önlenmesi amacıyla kurumumuzda aktif olarak 2018 yılı itibariyle kayıtlı iş gücü 29 bin 979 kişi olup, bunların yüzde 52’si kadınlardan oluşuyor. Edirne’de kayıtlı işsiz sayısı 17 bin 375 kişiden oluşuyor. Bunların yüzde 56,9’u kadınlardan oluşuyor. 4 bin 604 kişi istihdam edilirken, yüzde 53,3 kadınlardan oluşuyor. Kayıtlı işsizlerimize baktığımızda en çok ilkokul mezunlarıdır. Sosyal Çalışma Programı kapsamında yaz ayında yani 3 ay Üniversite okuyan öğrencilerimiz için iş olanağı sunuyoruz. İŞKUR üzerinden alınacak öğrenciler 3 gün çalışarak kalan günlerde tatil yapacaklar” dedi.
ROMAN KADINLARI SAĞLIĞA ULAŞMAKTA ZORLANIYORLAR
Edirne Sosyal Hizmetler Merkezi Müdür Yardımcısı Selen Erdem,”Sosyal Hizmet Merkezi çok geniş kapsamlı çalışmaktadır. Biz kadınlarla ilgili olarak koruyucu, önleyici ve geliştirici hizmet modellerini kullanıyoruz. Bununla ilgili 2 yıl süren projeler yürüttük. 2016 – 2017 yılları arasında uygulanan SİROMA adında bir proje yürütüldü. Biz bu projeyi uygularken önceliğimiz roman kadınları ve diğer dezavantajlı dediğimiz kadınlarda yer aldı. Pek çok kurslar gerçekleştirdik. Bütün çalışmaları İŞKUR ile beraber ortak yaptık. Projenin başında kursu istidama yönelik açtık. Edirne ve ilçelerinde 3 bin 992 kişiye ulaştık.  Bizim için burada en önemlisi sağlık taramaları oldu. Roman kadınlar sağlığa ulaşmakta zorlanıyordular. Erken teşhis ve erken müdahalenin çok önemli olduğunu anlattık. Yaptığımız çalışmalar ile çocuk suçluluğunu önleme adına çalışmalar yaptık. Suçun temeline indiğimizde aileyi buluyoruz. Aile, Çalışma İl Müdürlüğü olarak hane hane geziyoruz. Son bir yılda hane ziyaretlerimiz sıklaştı. Biz Menzilhahır, Çavuşbey, Umurbey, Karaağaç ve toplum arasında bilinen Kemikçilere gece ya da gündüz fark etmeksizin buralarda çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmalar ile pek çok insan mutlu oldu. Devletin ulaşılamaz dediği yere algısını yıktık. Ulaşılamaz dedikleri hizmeti ayaklarına giderek anlattık. Yaptığımız çalışmalar ile 12 bin kişiye ulaştık. Erken evliliklere dikkat çekmek amacıyla kısa bir film çektik” dedi.
TÜRKİYE REKORU KIRDIK
Roman çocuklarının okula gitmesiyle ilgili olarak çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Erdinç Topçu,” Biz alana çıktığımızda şunu gördük. Çocuklarımız okula gitmiyordu. Çocuklarımızı nasıl okula getirebiliriz diye çalışma yaptık. 13, 14.15 yaşında Küçük annelerimiz vardı. Ve bunun önüne nasıl geçebiliriz diye çalıştık. Gerçekten bunlar çok acı şeyler. Biz bunları her gün yaşıyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde önce Milli Eğitim Müdürlüğünden bir liste istedik. Bu çocukları okula göndermek içi ev ev gezdik. Yaptığımız çalışmalar sonrasında Türkiye genelinde Edirne 2015, 2016,2017 yılları arasında okula geri dönüş rekoru kırdı. Küçük yaşta evlenme ve suça maruz kalma oranları otomatikman düştü” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...