EDİRNE’DE MEYVE HASADI BAŞLADI

EDİRNE’DE MEYVE HASADI BAŞLADI

EDİRNE’DE MEYVE HASADI BAŞLADI

EDİRNE’DE MEYVE HASADI BAŞLADI
28 Eylül 2020 - 09:10

Edirne'de, bağışıklığı güçlendirici özelliğiyle sağlık sektöründe de kullanılan "aronya" ve "mürver" meyvelerinin hasadı başladı.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ekipleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini alarak aronya ve mürver ağaçlarının yemişlerini özenle topluyor.

Bu konuda Malatya, Tokat, Yalova ve Edirne'deki tarımsal araştırma enstitülerince çalışmalar yapıldığını belirten Enstitünün müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, bu iki meyvenin sağlık alanında da kullanıldığını ifade ederek, "İki meyve de üzümsü meyveler grubundan olup insan sağlığı açısından bağışıklığı güçlendirici özelliğiyle oldukça önemli. Yüksek miktardaki antioksidan ve antosiyanin içeriği ile eczacılıkta da kullanılmaktalar." diye konuştu.

Tülek, aronya meyvesinin taze ya da kuru olarak kullanılabildiğini, reçel olarak da tüketildiğini dile getirdi. 

Ancak mürverde böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Tülek, "Mürver, eczacılıkta belli başlı işlemlerden sonra kullanılabilir hale gelebiliyor. Bu iki ürün grubundaki çalışmalarımız sürüyor. Elde edilen verim değerlerine bakıldığında üçüncü yılında ağaç başına ortalama 5-6 kilogram ürün alıyoruz. Bu rakam önümüzdeki yıllarda 15-20 kilograma çıkabilecek." ifadesini kullandı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE 3 YIL EN KURAK MEVSİMİNİ YAŞADI
EDİRNE 3 YIL EN KURAK MEVSİMİNİ YAŞADI
"20 DAKİKA SPOR YAPAN KADINLARDA YÜZDE 25 RİSK AZALIYOR"