EDİRNE SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ YERDE

EDİRNE SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ YERDE

EDİRNE SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ YERDE

EDİRNE SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ YERDE
13 Kasım 2019 - 00:01
Reklam

YEŞİM DRAMALI
İl Genel Meclisi Kasım ayı bütçe toplantısına katılan İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Edirne’de sağlıkla ilgili yapılan çalışmaları meclis üyelerine sunum yaptı.
Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, “ Edirne’de yaşlı nüfus oranı bakımından Türkiye’de 11’inci sırada bulunuyoruz. Türkiye’de 3’üncü olduğumuz konusunda bir algı vardı ancak yaptığımız araştırmalar sonucunda 11’inci sırada olduğumuzu tespit ettik. Doğurganlık hızımız Edirne’de maalesef biraz düşük. Bunun sebepleri üzerine de çalışmaktayız. İnşallah hızla bu anlamda da şehrimizin nüfusunun korunması açısından bir bilinçlenme yaratabiliriz. Edirne ilimiz 2015 yılı TÜİK verilerine göre; illerde yaşam endeksi sıralamasında sağlık hizmetlerine ulaşma konusunda ve nitelikli sağlık hizmeti alabilme açısından en iyi 9’uncu il durumundadır. Toplam 11 hastane ile hizmet vermekteyiz. İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı ilçe hastanesi statüsünde de 4 ilçe hastanemiz mevcuttur. Diğer sağlık kurumlarımız; 2 Edirne Toplum Sağlığı Merkezimiz var. 23 adet Aile Sağlığı Merkezimiz var. Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması, Verem Savaş Dispanseri, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve KETEM Birimi olmak üzere hizmet vermekteyiz. Toplam 20 Acil sağlık hizmeti istasyonumuz var. Toplam 57 araçla bu hizmeti gerçekleştirmekteyiz” dedi.

EDİRNE’DE 6 BİN 584 SAĞLIKÇI VAR
Edirne’de sağlık kuruluşlarında doktor, hemşire ve sağlık personeli olmak üzere bir ordu gibiyiz diye açıklayan Kalkan; “Sağlık insan gücü dağılımına baktığımızda; kamu kuruluşlarımız, özel hastanelerimiz, üniversitemiz dahil olmak üzere 6 bin 584 sağlık ordusuyla Edirne’mizin sağlık hizmetlerini karşılamaya çalışıyoruz. Burada OECD ülkelerine göre; 100 bin kişi başına düşen hekim sayısı 351. Türkiye genelinde bu sayı 186’yken; Edirne’mizde 319. 351’e yakın olduğumuzu görüyoruz, Türkiye’de de oldukça iyi bir yerdeyiz. 100 bin kişi başına 319 hekim sunabiliyoruz” dedi.
112 Acilin merkezde vakaya yetişme süresinin maksimum 10 dakika olduğunu söyleyen Kalkan; “112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Merkezimiz; vaka sayımız 31 bin 365. Toplam çıkış sayısı ilk 9 ay için 88 bin 451 ve ilk 10 dakikada kentsel vakaya ulaşma oranımız yüzde 94. İlk 30 dakikada ulaşma oranımız da yüzde 96. Tabii ki burada Edirne’mizin yollarının müsaitliği, İl Özel İdaresi’nin, Edirne Valiliği’nin, Ulaştırma Bakanlığı’nın ve hükümetimizin bu bölgeye yaptığı yatırımların üzerinden geçiyoruz”diye açıkladı.
HASTA TRANSFERDE EN ÜST DÜZEYDEYİZ
Kalkan; “Yıllar önce Avrupalı işçilerin, gurbetçilerin taşınmalarından tutun da Avrupalıların turistlerini taşımalarını, uçakla, helikopterle olduklarını görünce gıpta ederdik. Çok şükür ki burada ülkemiz hakikaten çok iyi yerlere geldi. Emek verenlerden Allah razı olsun. Çünkü biz Çanakkale Bölgesi’nden Çorlu’ya uçak çağırabiliyoruz; helikopter istediğimiz anda üniversitemizin alanına inebiliyor. Bu şekilde de hasta transfer edebiliyoruz”.
20 BİN KİŞİYE 1 İSTASYON
Edirne’de acil sağlık hizmetleri bakımından istasyon başına düşen nüfus sayısını açıklayan Kalkan; “Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimiz hepimizin iftiharı. Çünkü Çorlu’daki tren kazasına Tekirdağ’dan önce yetiştiler neredeyse. Bu arkadaşlarımız özveriyle çalışmalarını sürdürmekte. Şu an 2 ekibimiz Ceylanpınar’da, 1 ekibimiz Hatay’da, 11 gönüllü kardeşimiz Edirne’de hizmet veriyor. Barış Pınarı’na da bu kardeşlerimiz gönüllü olarak katıldılar. Sayın Valimize sabah 112 Acil Sunumu yaptık ve o sunumda da kendisi de o kardeşlerimizi takdirle ödüllendirmek arzusunda olduklarını belirttiler. Edirne’de acil sağlık hizmetleri bakımından istasyon başına düşen nüfus sayısı, 20 bine 1 istasyon koyabiliyoruz. Türkiye genelinde bu oran 30 bin” şeklinde açıkladı.
Kalkan, Trakya’da sağlık turizmi çalışmalarının konuşulacağı 1. Trakya Sağlık Turizmi Sempozyumu’nun da 12 Aralık 2019’da Edirne‘de gerçekleşeceğini açıkladı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI