EDİRNE’YE YAKIŞAN KÜLTÜR SANAT AKADEMİSİ

EDİRNE’YE YAKIŞAN KÜLTÜR SANAT AKADEMİSİ

EDİRNE’YE YAKIŞAN KÜLTÜR SANAT AKADEMİSİ

EDİRNE’YE YAKIŞAN KÜLTÜR SANAT AKADEMİSİ
27 Kasım 2021 - 10:04

Edirne'de açılan merkezde, Edirnekari, hüsnühat, süpürgecilik, desenleme, sepet örücülüğü, kispet saraciye, mis sabun, çinicilik ve saray mutfağı atölyelerinde çalışmalar yapılmaya başlandı.
Deveci Han Kültür Merkezinde açılan geleneksel el Sanatları Deveci Han Rumeli Kültür Sanat Akademisi merkezinde hayat bulacak. Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp’ın katkıları ile açılan Deveci Han Rumeli Kültür Sanat Akademisi açılışına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ve davetlilerin de katılımı ile halk oyunları gösterileri ve saygı duruşu İstiklal Marşının okunmasının ardından açılışı gerçekleştirildi.
Deveci Han Rumeli Kültür Sanat Akademisinde,Edirnekari, hüsnühat, süpürgecilik, desenleme, sepet örücülüğü, kispet saraciye, mis sabun, çinicilik ve saray mutfağı atölyelerinde çalışmalar yapılmaya başlandı. Edirne’ye geldiğinin de tarihi doku bakımından iki şok yaşadığını söyleyen Vali Ekrem Canalp “ Edirne’de görev yaptığım süre içinde yaşadığım iki şoktan bahsetmek isterim. Bu iki şoktan birisi büyük şok, diğer küçük şok. Büyük şok Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nı gördüğüm şoktu. Gerçekten muhteşem eser, iki defa restorasyona uğramış, istenilen şekilde işlemlendirilememiş ve boş kalmış mekandı. O zamanki il Kültür Turizm Müdürü Ahmet Bey’e şöyle söylediğimi hatırlıyorum; Ahmet Bey böylesi muhteşem mekanı İstanbul’da dahi görmedim. Bu kadar muhteşem mekan Edirne’de var doya doya kullanmamız gerekiyor. O muhteşem mekanın şu anda 3 ana parçadan oluşan bir parçasının Devlet Tiyatrosu haline getirdik. Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nı müzeler haline de getiriyoruz. Burada kuracağımız tarihte kurulmuş 16 devletin müzesi. Aynı zamanda Osmanlı’nın 36 padişahının heykellerinden ve anlatımından oluşan padişahlar müzesi, padişahların seferdeyken kullandığı ve yürüyen saray denilen Otayu Humayun, Balkanlardaki Osmanlı eserlerinin minialarını sergileyeceğimiz müzemiz bu kompleksin içinde yer alacak. Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansaray’ı kültür merkezi olarak Edirne’nin turizm ve ekonomisine katkı sağlayacak. Kervansaray’ın dışındaki dükkanlarında restorasyon çalışması bitirilmek üzere. Bu kervansarayın otopark problemini Edirne Belediyesi ile birlikte yürütmüş çalışmayla otopark problemine çözüm bulacak alanı işlevlendirmiş olduk.
Deveci Han Kültür Merkezinin  550 yıllık geçmişe sahip olduğunu söyleyen  Vali Canalp; “ Yaşamış olduğum küçük şok Devecihan’la ilgilidir. Bu mekana ilk defa ben il koordinasyon toplantısı vesileyle geldim. Burası muhteşem bir eser. 550 yıllık her şeyiyle tarih kokan ve Edirne’nin turizimine en iyi şekilde hizmet edebilecek bir eser. Bu yapıyı Edirne’nin kültürüne turizmine kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Burada bu mekanın içinde var olacak olan atölyeler bizlere Edirne’nin kültürüne ve turizmine ne şekilde hizmet edebileceğinin ip uçlarını verecektir. Bunlardan bir tanesi ıstahat atölyesi, diğeri aynalı süpürge atölyesi, çini işlemeciliği atölyesi, mis sabunu yapım atölyesi, kalem kağıt ve nakkaş atölyesi, Edirne Kari atölyesi, Saray Mutfağı atölyesi, sepet örücülüğü atölyesi, saraciye ve çarıkçılık atölyesi olacak. Edirne demek geçmişine sahip çıkmak demektir. Edirne demek geçmişine sahip çıktıkça bugünü inşa etmek demektir. Edirne her şeyiyle öylesine muhteşem bir kent ki dokunduğunuz her yerden tarih fışkırıyor. Biz Edirne’yi müzeler kenti haline getirmek istiyoruz. Edirne’ye gelenlerin kalış sürelerini uzatmak. Ortaya öyle bir Edirne koymamız gerekiyor ki bir günde dönmesinler. Bu Edirne’mizin turizmine can suyu olacaktır”.
Makedon kulesi Edirne’nin tarihini en iyi şekilde yansıtan müze olarak Edirne’nin turizmine hizmet vereceğini kaydeden Vali Ekrem Canalp; “Edirne demek Roma kenti demek. Edirne demek Bizans’ında kenti demek. Edirne Osmanlı kenti, aynı zamanda Cumhuriyet kenti. Makedon Kulesi’nin en çarpıcı özelliği burada çıkacak ortaya. O kuleyi tabanından başlayacağız Roma dönemini de yansıtacak, Bizans dönemini de, Osmanlı dönemini de Cumhuriyet dönemini de yansıtacak. En üst katında Edirne’nin bütün güzelliklerini seyredebileceğimiz teras katıyla beraber Edirne’nin turizmine katkı sağlayacak bir mekan haline dönecek. Bunlar beraber çalışmamızın eseridir. Aşkla heyecanla çalışmaya devam ettikçe yapacağımız çalışmalar asla ve asla bitmez”şeklinde konuştu.
Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne'de yapılan her faaliyette mazi ve atinin buluştuğunu ifade eden Edirne Belediye Başkanı recep Gürkan; “Bizim devlet adabımızda vali rica ediyorsa o devletin ricasıdır. Sorgusuz sualsiz yerine getirilmelidir. Sultanların Şehri, şehirlerin sultanı Edirne’de ne yaparsanız yapın adeta yakanıza değil gönlünüze taktığınız bir gül gibi orada bütün dünyayı selamlar. Şehrimizin turizm potansiyeline ciddi katkıları olacağı, yürekten inandığım  yeni bir anlayışla yorumlanan Devecihan Merkezimiz ki burası bir zamanlar Osmanlı Devleti’nde cezaevi olarak kullanılmış bir merkezdi. Şimdi turistik destinasyon haline getirmek. Günü geleceğe taşımak budur. Hayırlı olmasını diliyorum”dedi.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk ise Vali Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp'in kültür merkezinin hayat bulmasına büyük katkı sağladığını ifade ederek; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletimizin güzel sanatlar sevgisini, her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.”  sözünden hareketle, Rumeli Kültür Sanat Akademisi olarak yeniden işlevlendirilen Deveci Han; milletimizin eşsiz kültürünün, sanatımızın derinlik ve zenginliğinin , sanatçılarımızın zarafeti, estetiği, bilgi, birikim ve becerisinin, bununla birlikte saray mutfağımızın yerli ve yabancı ziyaretçilere sunulacağı yeni sahnenin adıdır.Aynı zamanda burası çocuklarımızın öğrenerek, deneyimleyerek sanatla tanışacağı, sanatın, her yaş ve kesimden insanlarımızın hayatının bir parçası, bir alışkanlığı olmasını sağlayacak, 365 gün 24 saat şehrimizle birlikte yaşayacak ve nefes alacaktır.Deveci Han, Rumeli Kültür ve Sanat Akademisi ile geleneğin gelecekle buluştuğu kültür, sanat, edebiyat, müzik, tiyatro, gastronominin merkezi haline gelecektir.Bununla birlikte,  Deveci Han’ı yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin kültür-sanat zenginliğimizi bir arada görebilecekleri kültür yolu rotasına dahil etmiş olacağız”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM