EĞİTİM KURUMLARINA ‘ŞİDDET ÖNLEMEDE’...

EĞİTİM KURUMLARINA ‘ŞİDDET ÖNLEMEDE’ GÖREV DÜŞÜYOR

EĞİTİM KURUMLARINA ‘ŞİDDET ÖNLEMEDE’ GÖREV DÜŞÜYOR

EĞİTİM KURUMLARINA ‘ŞİDDET ÖNLEMEDE’ GÖREV DÜŞÜYOR
26 Kasım 2020 - 00:01
Reklam

Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Bedia Mutlu Mirzabey, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında eğitim kurumlarına çok önemli görevler düştüğüne dikkat çekti.
Maalesef her 25 Kasımda kadına yönelik şiddetin daha da arttığına, koruyucu ve önleyici tedbirlerin yetersiz kaldığına dikkat çeken Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Bedia Mutlu Mirzabey ; “Eşitsizlik ve sosyal adaletsizlik ve yoksulluk, dünyada kadınları erkeklerden daha çok etkilemektedir. Yoksul kadınların, az okumuş kadınların, erken yaşta evlenen kadınların, çalışmayan kadınların kısacası kendi yaşamını belirleme hakkı erkek tarafından engellenen kadınların daha çok şiddete maruz kaldığını görmekteyiz. En ilkel toplumlardan en gelişmiş toplumlara kadar bütün kadınlar fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddete maruz kalmaktadır. Kadınların ne yapması, nasıl davranması, ne kadar eğitim alacağı, parasını nasıl harcayacağı, kaç çocuk doğuracağı, nasıl giyineceği hatta kimle evleneceği gibi seçimler erkekler tarafından yapılmaktadır. Bunun sebebi toplumlarda kadınların aşağılanması ikinci sınıf insan olarak görülmesidir. Bu zihniyetin kırılması ile cinsiyet eşitliğinin sağlanması mümkündür zira toplumun eğitim ve refah seviyesi kadınların eğitim ve refah seviyesine bakılarak anlaşılır” dedi.
Kadına karşı şiddet konusunda eğitim kurumlarına önemli görevler düştüğünü ifade eden Mirzabey; “Eğitim kurumlarına çok önemli görevler düşmekte; çocuklara, itibaren, şiddetin sadece fiziksel olmadığı anlatılmalı, şiddetin çözüm olamayacağı konusunda çocukların bilinçlendirilmeleri gerekir. Görsel ve yazılı medya da kadına yönelik şiddeti teşvik eden, özendiren yayınların yasaklanması, bu konuda denetimlerin artırılması gerektiği kanaatindeyiz. Kadına yönelik şiddeti azaltmanın tek yolu; kadını ekonomik ve sosyal olarak güçlendirerek, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktır. Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü'nde, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” diye ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ...